Zobacz plakaty filmowe Pągowskiego i posłuchaj, jak poluje na pomysły

Kolejna okazja do spotkania z Andrzejem Pągowskim we Wrocławiu. Tym razem jego plakaty filmowe będą do obejrzenia na wystawie podczas 18. MFF Nowe Horyzonty. Zaplanowano także spotkanie z artystą.

  • andrzej pągowski, wystawa plakatu, wrocław

    Filmowe plakaty Andrzeja Pągowskiego we Wrocławiu


28 lipca br. fani twórczości znanego plakacisty będą mieli okazję spotkać go osobiście na wernisażu wystawy „Filmowy alfabet Andrzeja Pągowskiego”. Ekspozycja liczy ok. 100 plakatów – niektóre kultowe, inne mniej znane, wszystkie na miarę wielkiego talentu artysty.

18. FNH: Andrzej Pągowski – plakaty filmowe

18. FNH: Andrzej Pągowski – plakaty filmowe

Wernisaż / Wystawa
Termin od 26 lipca 2018 do 11 sierpnia 2018

Miejsce Wrocławska Galeria Polskiego Plakatu

Zobacz

Plakat z autografem

Uczestników wydarzenia nie ominie szansa na uzyskania autografu od autora na plakacie wystawy czy w jego najnowszej książce „Być jak Pągowski”, będącej owocem rozmowy, jaką z artystą przeprowadziła Dorotą Wellman.

Wystawa „Filmowy alfabet Andrzeja Pągowskiego” pokazywana będzie od 26 lipca do 11 sierpnia, czyli w czasie, gdy we Wrocławiu odbywać się będzie wielkie święto filmowe – 18. MFF Nowe Horyzonty.

Pągowski to marka...

...i bezsprzecznie jeden z największych mistrzów polskiego plakatu. Jego prace na zawsze „zrosły się” z filmami m.in. Andrzeja Wajdy, Krzysztofa Kieślowskiego, Juliusza Machulskiego. Trafiły też do kolekcji m.in. Centrum Pompidou w Paryżu, Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie i Museum of Modern Art w Nowym Jorku.

W swoim oszałamiającym dorobku artysta zgromadził ok. 1400 plakatów, w tym ok. 600 filmowych, spośród których ok. 200 dotyczy polskiej kinematografii. Nie jest to jednak zamknięta statystyka, ponieważ Pągowski nadal tworzy i nie myśli o emeryturze. Ostatnio tworzył plakaty do filmów „Powidoki”, „Pokot” czy „Kamerdyner i „7 uczuć”.

W zeszłym roku Andrzej Pągowski obchodził 40-lecie swojej twórczości, którą chciał uczcić, malując 40 plakatów. Nie udało się... zaprojektował ich aż 80! Obecnie pracuje nad plakatami do filmu Wojciecha Smarzowskiego i ma nadzieję, że utrzyma swój ubiegłoroczny twórczy „rekord”. 

Polowanie na pomysł

Plakaty filmowe są ważną częścią twórczości Pągowskiego. Sam twierdzi, że woli plakaty filmowe od teatralnych, bo te drugie są dla niego „łatwe” w tworzeniu. Film traktuje jako medium podpowiadacza i lubi współpracować z reżyserem. To gwarantuje najlepsze efekty.

Do najbardziej znanych i lubianych plakatów Pągowskiego należą m.in. te do filmów: „Miś”, „Abba”, „Bal”, „Człowiek z żelaza”. Artysta twierdzi jednak, że nie ma swojego ulubionego.

– Jestem tak naprawdę jak zwierzę plakatowe i myśliwy w trakcie jego tworzenia. Poluję na pomysł i gdy złapię go – po prostu tworzę. Nie rozpamiętuję ich. Rzecz skończona jest skończona. Jednak lubię te, które lubią ludzie, o które pytają – przyznaje Andrzej Pągowski. – Jest jednak jeden plakat dla mnie szczególnie ważny, przez wzgląd na emocje, jakie towarzyszyły mi w trakcie jego tworzenia, który jest spójny z moją dewizą życiową. To „Przypadek” – dodaje.

Nie tylko plakaty...

...bo kilka scenografii, kilkanaście murali, kilkadziesiąt okładek, kilkaset portretów, kilka tysięcy rysunków – to dorobek urodzonego w 1953 r., absolwenta PWSSP w Poznaniu na Wydziale Plakatu (dyplom u prof. Waldemara Świerzego) Andrzeja Pągowskiego.

W 1989 r. rozpoczął pracę w reklamie, nie przerywając indywidualnej twórczości graficznej, jest dyrektorem kreatywnym i właścicielem firmy Kreacja Pro. Od kliku lat uprawia malarstwo w technice print druk na płótnie. Równolegle tworzy portrety na zamówienie.

Swoje prace Pągowski prezentował na licznych wystawach indywidualnych w kraju i za granicą. Jest laureatem kilkudziesięciu nagród polskich i zagranicznych, m.in. kilkanastu najwyższych trofeów na Międzynarodowym Konkursie na Najlepszy Plakat Filmowy i Telewizyjny  w Los Angeles (w tym 6 złotych medali i tytuł The Best of Show) oraz kilku nagród głównych na Międzynarodowym Konkursie na Plakat Filmowy w Chicago. 

Jego prace znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych i państwowych, m.in. w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku i San Francisco, w Centrum Pompidou w Paryżu. Metropolitan Museum of Modern Art umieściło plakat „Uśmiech wilka” wśród 100 najważniejszych dzieł sztuki nowoczesnej w zbiorach MoMA.

Autorskie reprinty plakatów, dostępne w Andrzej Pągowski Art. Gallery, powstają z wykorzystaniem barwników najwyższej jakości, na papierze o podwyższonych walorach artystycznych. Ich podstawą są skany oryginalnych prac. W odróżnieniu od na ogół wyblakłych pierwodruków z minionych lat, mają oryginalną, intensywną kolorystykę. Dzięki temu są bardzo dekoracyjne i stanowią interesujący element wystroju wnętrz.

 Zgłoś uwagę