wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 23:20

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Muzeum Miejskie: Arcydzieła malarstwa polskiego przełomu XIX i XX wieku
Kliknij, aby powiększyć
„Arcydzieła malarstwa polskiego przełomu XIX i XX w Muzeum Miejskim Wrocławia” materiały prasowe
„Arcydzieła malarstwa polskiego przełomu XIX i XX w Muzeum Miejskim Wrocławia”

Takiej wystawy jeszcze w Muzeum Miejskim Wrocławia nie było! W październiku po raz pierwszy zostaną publicznie pokazane dzieła najważniejszych artystów polskich tworzących na przełomie XIX i XX wieku pochodzące z prywatnego zbioru.

Reklama

Wystawa „Arcydzieła malarstwa polskiego przełomu XIX i XX w Muzeum Miejskim Wrocławia” potrwa od 4 października do 24 kwietnia 2016. Wśród prezentowanych dzieł będą prace tak znanych artystów jak: Olga Boznańska, Józef Chełmoński, Jan Cybis, Julian Fałat, Aleksander Gierymski, Alfons Karpiński, Jacek Malczewski, Tadeusz Makowski, Józef Pankiewicz, Zygmunt Rozwadowski, Hanna Rudzka – Cybisowa, Jan Stanisławski, Zofia Stryjeńska, Władysław Ślewiński, Zygmunt Waliszewski, Wojciech Weiss, Stanisław Witkiewicz, Leon Wyczółkowski, Stanisław Wyspiański i inni.

Prywatni kolekcjonerzy, do których należą dzieła, budowali swoją kolekcję przez lata. Z pasją wyszukiwali wybitne malowidła, dzięki ich działaniu wiele obrazów powróciło do Polski zza granicy. Ich kolekcja liczy 170 obrazów namalowanych w XIX i XX wieku. Na wystawie we wrocławskim Pałacu Królewskim zobaczymy około 70 dzieł powstałych w epokach realizmu, akademizmu, w okresie Młodej Polski i latach międzywojennych.

Warto zwrócić uwagę na obrazy Olgi Boznańskiej. Zaprezentowany zostanie m.in. namalowany w 1913 roku, utrzymany w ciemnych tonacjach  „Portret damy w czarnym kapeluszu”. Zachwycają również prace Wojciecha Weissa, obok słynnych aktów „Japonka” i „Akt chłopca w pracowni”, obu z 1900 roku, bez wątpienia interesujący jest obraz „Pensjonarki na Plantach” z 1897 roku. Zatrzymany w kadrze fragment pejzażu miejskiego z przechodzącymi w oddali dziewczętami to jedno z wcześniejszych dzieł artysty.

Uczniem Wojciecha Weissa był Eugeniusz Eibisch. Jego nastrojowy nokturn „Dorożki nocą” z 1920 roku wyróżnia nowatorska kompozycja, przez widza oglądalna jakby zza szyby, po której spływają krople deszczu, przez co motyw główny – dorożki na tle sklepowych witryn - jest rozmazany, nieco zniekształcony nadając dziełu ekspresyjny charakter.

Na wystawie znalazły się także dwa dzieła młodopolskiego malarza i grafika Witolda Wojtkiewicza. Był wyprzedzającym swoją epokę symbolistą i ekspresjonistą, za życia niedoceniany, w ostatnich latach zyskuje jednak coraz większe uznanie.  W 1905 roku artysta namalował trzy wersje motywu pochodu dziecięcego, w tym znajdujący się w prezentowanej kolekcji obraz „Korowód dziecięcy”. Malowidło jest inspirowane opowieścią Marcela Schwoba opublikowaną w piśmie „Chimera” w 1900 roku. Historia opowiada o krucjacie dziecięcej do Jerozolimy, która wyruszyła z Francji w 1212 roku. Wiele dzieci zginęło w jej trakcie – zmarło na choroby zakaźne, zostało sprzedane na targach niewolników.

„Arcydzieła malarstwa polskiego przełomu XIX i XX w Muzeum Miejskim Wrocławia”

„Arcydzieła malarstwa polskiego przełomu XIX i XX w Muzeum Miejskim Wrocławia”

Wystawa
Termin od 4 października 2015 do 24 kwietnia 2016

Miejsce Oddział Muzeum Miejskiego - Pałac Królewski

Zobacz

Ozdobą kolekcji są dwa płótna Jacka Malczewskiego „Ślepy Faun” z  1910 roku oraz namalowany dziewięć lat później „Autoportret z Thanatosem”.  Warto też przyjrzeć się pracom mniej znanych twórców. Wśród nich znalazł się obraz „Marta natura z jabłkami” Meli Muter. Artystka w trakcie swojego długiego życia stworzyła ponad tysiąc prac. Jej dorobek do tej pory nie został dobrze rozpoznany. Ciekawym fenomenem w artystycznym świecie byli bracia bliźniacy Efraim i Menesze Seidenbeutel. Urodzili się i zmarli tego samego dnia. Niemal wszystko robili wspólnie, także malowali, o czym wspomina m.in. Monika Żeromska, której podobiznę uwiecznili na płótnie. W swoje twórczości eksperymentowali z kolorem i światłem. Na wystawie eksponowany jest ich wspólny, niezwykle dynamiczny obraz „Wyścig kolarski” namalowany najprawdopodobniej w latach 30.XX wieku.  

Cześć z obrazów wchodzących w skład kolekcji była już prezentowana w najważniejszych muzeach polskich i zagranicznych, również na głośnych ostatnio wystawach monograficznych polskich artystów, jednak większość zostanie pokazana publicznie po raz pierwszy. Prezentowane dzieła wielokrotnie reprodukowano w prestiżowych wydawnictwach. Kolekcja bez wątpienia  jest jednym  z najcenniejszych zbiorów prywatnych malarstwa polskiego na świecie. Ekspozycja został podzielona na grupy tematyczne: pejzaż, symbolizm i ekspresjonizm, folklor, portret, akt, martwa natura.

„Arcydzieła malarstwa polskiego przełomu XIX i XX w Muzeum Miejskim Wrocławia” w Pałacu Królewskim we Wrocławiu. Do wystawy wydany został katalog. Wystawa płatna: 15 zł. (bilet normalny), 10 zł. (bilet ulgowy). Wystawa czynna: od wtorku do piątku w godz. 10 – 17, od soboty do niedzieli  w godz. 10 – 18.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl