Festiwal najlepszych światowych dokumentów w DCF

Millenium Docs Against Gravity. Dla fanów filmów dokumentalnych ta nazwa mówi wszystko. To najbardziej ceniony festiwal, a wybrane produkcje, które zachwycą publiczność są wydawane na DVD, co jest rzadkością, bo dokumenty mają zdecydowanie gorszą dystrybucję niż fabuły. Tegoroczna 13. edycja to 100 filmów, 80 twórców i seanse w czterech miastach - Warszawie, Wrocławiu, Bydoszczy i Gdyni.


W dokumentach twórcy pokazują nam cały świat. Ten bardziej (Izrael) i mniej dostępny (Korea Północna). Biedniejszy (Ukraina) i bardziej zamożny (Stany Zjednoczone). Ale oglądając filmy wybrane do tegorocznej edycji przekonamy się, że świat jest pasjonujący i mało stereotypowy. 

W, wydawałoby się, skromnej Ukrainie dwóch szeryfów w jednym okręgu (film "Ukraińscy szeryfowie" Romana Bondarczuka) jeździ starą ładą i rowzwiązuje miejscowe spory w kontaktach z ludźmi odnajdując sens swojej pracy. W Korei Północnej idealną pozornie rodzinę (w filmie "Pod opieką wiecznego słońca"), którą indoktrynuje państwo.

Najbardziej wzruszą historie o jednostkach. Hitem może się okazać dokument "Thru You Princess" izraelskiego kompozytora i producenta muzycznego Kutimana, który przez przypadek odkrył w sieci utalentowaną wokalistkę ze Stanów i do jej niezwykłej piosenki doaranżował instrumenty (wszystkie wziął z amatorskich nagrań zamieszczonych na youtube.com). Powstała z tego niezwykła historia. 

We Wrocławiu edycja Millenium Docs Against Gravity od 13-25 maja w Dolnośląskim Centrum Filmowym.

13. Millennium Docs Against Gravity

13. Millennium Docs Against Gravity

Dokument / ESK / Film
Termin od 13 maja 2016 do 25 maja 2016

Miejsce Dolnośląskie Centrum Filmowe (DCF)

Zobacz
Zgłoś uwagę