wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

12°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 17:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. 30. Wrocławskie Targi Dobrych Książek rozpoczęte! Halę Stulecia opanowali czytelnicy [DUŻO ZDJĘĆ]

Nieważne, czy wybierają książki za 10 czy 100 zł, często czekają cały rok, aby przyjść na Wrocławskie Targi Dobrych Książek, obejrzeć nowości, porozmawiać z wydawcami i mieć możliwość wyboru zakupów na wielu stoiskach. W tym roku czytelnicy będą mieli w Hali Stulecia prawdziwą ucztę. 30. edycja targów to 220 wystawców, 150 stoisk, w programie ponad 70 spotkań z autorami od 1 do 4 grudnia 2022. Odwiedzajcie 30. Wrocławskie Targi Dobrych Książek.

Reklama

Frekwencja na Targach Książek może być rekordowa

Możemy kupować książki przez internet i odbierać w paczkomatach, albo przyjść po nie do księgarni, ale nic nie zastąpi atmosfery, która towarzyszy Wrocławskim Targom Dobrych Książek. Kiedy jako Wrocławskie Promocje Dobrych Książek kojarzone były nie tylko z grudniem, ale z budynkiem galerii BWA przy Wita Stwosza, który na kilka dni zamieniał się w przestrzeń dla wydawców. Było ciasno, czytelnicy zderzali się w niewielkich korytarzach i gnali na piętro na spotkania z autorami. 

Od kilku lat Wrocławskie Targi Dobrych Książek odbywają się w sercu Hali Stulecia i co roku powiększa się liczba wystawców. W tym roku to powyżej 220! Prawdziwy rekord! Drugi rekord może paść, kiedy podliczona zostanie liczba odwiedzających. Według wielu badań preferencji konsumentów, ale też przy skaczących cenach z powodu inflacji, książka pozostaje jednym z najbardziej trafionych prezentów, na który z reguły stać większość Polaków. 

Na 30. Wrocławskich Targach Dobrych Książek jest w czym wybierać.  

Książki dla dzieci, dla dorosłych

Targi to nie tylko prezentacja książek, w wielu przypadkach kupimy (albo otrzymamy) także ciekawe gadżety. Wydawnictwo Media Rodzina za zakupy powyżej 50 zł oferuje torbę lnianą z cytatami z książek, a w dziecięcym Wydawnictwie Dwie Siostry kupimy piękne bawełniane ręczniki z bohaterami książek dla najmłodszych (za 75 zł), na stoisku Państwowego Instytutu Wydawniczego nabedziemy też (za 20 zł) super torbę „Opowieści niesamowite”, która towarzyszy cenionej serii dla miłośników dobrej literatury i literatury grozy.

Na stoisku Wydawnictwa Nasza Księgarnia na dzieciaki czeka pluszowy Pucio, można kupić książeczkę i sfotografować się dużą maskotką, bohaterem przygód. Po targach krąży też pluszowy kot ludzkich rozmiarów – reklamuje serię książek Waldemara Cichonia, których bohaterem jest Kot Cukierek. 

Zdjęcia Wrocławia Stefana Arczyńskiego są hitem

Wśród hitów jest świeżo wydana seria wydruków zdjęć powojennego Wrocławia autorstwa zmarłego niedawno Stefana Arczyńskiego, nieocenionego kronikarza życia miasta. Teczka z wydrukami, naprawdę pięknie wyglądająca kosztuje zaledwie 25 zł i jeszcze pachnie drukarnią. To może być piękny prezent mikołajkowy dla każdego wrocławianina (na stoisku Muzeum Miejskiego). 

W należącym do Julii Różewicz wydawnictwie Afera do wyboru zarówno książki czeskie samej Afery, (w tym świetnie sprzedająca się trylogia „Truchlin” Vojtěcha Matocha), jak i książki czeskie innych wydawców, m.in. Dowodów na Istnienie, czy Książkowych Klimatów. A oprócz tego kupimy też, o co zabiegali czytelnicy, książki czeskie w oryginale (od 35 zł). 

Stoisko z ukraińskimi książkami

Ukraina jest gościem honorowym wrocławskich targów w Hali Stulecia, a na specjalnym stoisku kupimy przede wszystkim książki w języku ukraińskim (ceny ok. 50 zł) takich autorów jak Oksana Zabużko, Tamara Duda, Jurij Wynnyczuk, Ulana Skicka, czy Tania Piankowa. Są też dostępne ukraińskie książki w polskim tłumaczeniu, m.in. mocna powieść Tamary Dudy „Córeczka”. 

Ale ukraińskie książki (i te w polskim przekładzie) kupimy także na stoisku NIĆ. Kawiarnio-księgarni, które prowadzą Ukraińcy. Są w cenach od 30 zł.   

Wrocławskie Targi Dobrych Książek 2022 – godziny otwarcia, bilety

1.12.2022 (czwartek) – godz. 12.00–19.00 2.12.2022 (piątek) – godz. 11.00–19.003.12.2022 (sobota) – godz. 11.00–19.004.12.2022 (niedziela) – godz. 11.00–17.00

Wstęp na targi jest płatny.

Wstęp na 30. Wrocławskie Targi Dobrych Książek kosztuje 2 zł, za darmo wejdą dzieci, młodzież w większych grupach, seniorzy, osoby z niepełnosprawnościami.

Wrocławskie Targi Dobrych Książek – historia 

Wrocławskie Targi Dobrych Książek odbywają się od 1992 roku – najpierw jako Spotkania Wydawców Dobrej Książki – które organizowane były w kilku miastach, m.in. w Gdańsku, Krakowie czy Warszawie.

Początkowo organizacją imprezy we Wrocławiu zajmowało się Wydawnictwo Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, następnie Wydawnictwo Dolnośląskie. Zmieniali się organizatorzy, ale i lokalizacje wydarzenia; najpierw był to budynek Opery Wrocławskiej, później Ratusz. Spotkania przetrwały jedynie w stolicy Dolnego Śląska, zmieniając nazwę najpierw na Wrocławskie Promocje Dobrych Książek, a w 2013 roku – na Wrocławskie Targi Dobrych Książek.

Do 2015 roku organizatorem Targów była Miejska Biblioteka Publiczna, w roku 2016 pieczę nad tym wydarzeniem (jak również Targami Książki dla Dzieci i Młodzieży Dobre Strony) przejął Wrocławski Dom Literatury. W 2019 roku WTDK połączyły się z Targami Dobre Strony, tworząc jedno grudniowe wydarzenie. Od 2022 operatorem WTDK jest Fundacja Halo Targi.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl