wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

15°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 12:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Wrocławskie książki idealne na mikołajkowe prezenty
Wrocławskie Targi Dobrych Książek 2021 www.wroclaw.pl
Wrocławskie Targi Dobrych Książek 2021

Polecamy Wam książki wrocławskich autorów, wydawnictw albo po prostu z Wrocławiem w tle. Wszystkie egzemplarze kupicie na 29. Wrocławskich Targach Dobrych Książek w Hali Stulecia (2-5 grudnia). Zobaczcie, na które tomy warto zwrócić uwagę. Jest proza, poezja, biografie i kryminały. Coś dla dorosłych i dla młodzieży.

Reklama

Wyjątkowa książka dla konesera mody

Małgorzata Możdżyńska-Nawotka

„Pozór kostiumu. Historyzm i orientalizm w modzie kobiecej w Polsce od XVIII do początku XX wieku”

Muzeum Narodowe we Wrocławiu 2021

Jeśli wydaje nam się, że sporo wiemy o modzie oglądając dawne polskie piękności na obrazach odkryjemy, że nasze stylizacje są jednak wyjątkowo ubogie i pozbawione fantazji. Autorka bogato ilustrowanej książki, opiekunka kolekcji tkanin i ubiorów w Muzeum Narodowym, fascynująco przybliża modę i style, w jakich ubierały się kobiety w minionych trzech stuleciach.

Przeczytajcie także: Wystawa „Galeria mody” w Muzeum Narodowym

O Janie Sebastianie Bachu i...Wrocławiu

John Eliot Gardiner

„Muzyka w zamku niebios. Portret Johanna Sebastiana Bacha”

Polskie Wydawnictwo Muzyczne 2021

Autor to wybitny dyrygent i specjalista od twórczości Bacha, a Wrocław jest dla niego wyjątkowo ważnym miejscem (na festiwal Wratislavia Cantans przyjeżdża od lat 70., ma tu tablicę przed NFM-em). Z Wrocławiem i rodziną Gardinerów wiąże się także inna historia, tym razem najsłynniejszego portretu Jana Sebastiana Bacha pędzla Eliasa Gottlieba Haussmanna. Dzieło było w posiadaniu żydowskiego kolekcjonera z Breslau, Waltera Jenke, który, uciekając z miasta, w latach 30., zabrał ze sobą do Anglii wizerunek kompozytora i przekazał ojcu Johna Eliota Gardinera. John Eliot zaznacza, że dorastał pod okiem Bacha, zanim obraz powrócił do Lipska (Maestro był obecny w ceremonii przekazania obrazu). – Dzięki wizycie we Wrocławiu mogłem odnowić kontakt z miastem, Janem Sebastianem Bachem i rodziną – podkreślał wybitny dyrygent. Zachęcany przez wiele osób popełnił tę wspaniałą, przebogatą książkę o kantorze z Lipska, która uważana jest dziś, obok biografii pióra Christopha Wolffa, za kompendium wiedzy o wybitnym kompozytorze. Nie tylko dla fanów Jana Sebastiana. 

Przeczytajcie także: John Eliot Gardiner ma swoją tablicę pamiątkową przede NFM

Patronka amerykańskiej poezji

Emily Dickinson

„Wybór poezji”

Wydawnictwo Ossolineum 2021

Wyjątkowy tom, w którym prof. Agnieszka Salska, znawczyni twórczości amerykańskiej poetki zebrała większość najważniejszych przekładów utworów poetyckich skromnej i wyjątkowo skrytej kobiety, która niemal całe życie (1830-1886) spędziła w niewielkim Amherst w stanie Massachusetts, a dziś, obok Walta Whitmana, jest uważana za wielką patronkę nowoczesnej poezji amerykańskiej. Jej utwory są tajemnicze, przejmujące, dają pole do popisu dla tłumaczy i czytelników.

Przeczytajcie także: Nowości Wydawnictwa Ossolineum (także Emily Dickinson)

Eseje o muzyce w wyśmienitej polszczyźnie

Marek Dyżewski

„Ocalić od zapomnienia”

Ośrodek Kultury i Sztuki 2021

Przepięknie wydany tom esejów (nominowany do Nagrody Edytorskiej Pióro Fredry 2021) byłego rektora Akademii Muzycznej we Wrocławiu, krytyka, komentatora życia muzycznego miasta to muzyka dla uszu wszystkich, którzy od lat śledzą jego publikowane eseje, czy arcyciekawe, erudycyjne odczyty (m.in. w Klubie Muzyki i Literatury) o kompozytorach, stylach muzycznych, analizie utworów. Inspirujące i spisane wyśmienitą polszczyzną.

29. Wrocławskie Targi Dobrych Książek

29. Wrocławskie Targi Dobrych Książek

Warsztaty / Dla wszystkich / Wykład / Spotkania z autorami
Termin od 2 grudnia 2021 do 5 grudnia 2021

Miejsce Hala Stulecia we Wrocławiu

Zobacz

O dobrym życiu w obrazach

Heike Faller, Valerio Vidali

„Sto rzeczy, których nauczysz się w życiu”

Wydawnictwo Format 2021

Wrocławskie wydawnictwo sięgnęło po piękną, refleksyjną książkę, która zrobiła furorę za naszą zachodnią granicą. Nieprzypadkowo, bo autorzy prowadzą czytelnika (może być dorosły, ale też dorastający) przez różne życiowe doświadczenia udowadniając, że zdobywanie ich (czasem zupełnie niepozornych) rok po roku ma fundamentalny wpływ na nasze życie. Rysunki są subtelne, nienachalne, działają na wyobraźnię, a teksty nas poruszą.    

Różewicz. Biografia

Magdalena Grochowska

„Różewicz. Rekonstrukcja”

Wydawnictwo Dowody na Istnienie 2021

Zapowiadana na początek grudnia premiera biografii Tadeusza Różewicza (na razie pierwszego tomu) to jedna z największych sensacji literackich tego roku, zważywszy na to, że pisania o poecie, prozaiku i dramaturgu podjęła się laureatka Grand Press, która przeprowadziła potężny research i stworzyła niezwykle plastyczny, a przy tym przejmujący portret jednej z najwybitniejszych postaci w polskiej literaturze XX wieku. Lektura obowiązkowa!   

Przeczytajcie także: Wokół Tadeusza Różewicza. Nowości książkowe w 100. rocznicę urodzin

Wrocław mroczny

Iza Michalewicz

„Ballady morderców. Wrocław”

Wydawnictwo W.A.B. 2021

Zupełnie inne oblicze miasta, bo autorka, dziennikarka śledcza, przybliża słynne sprawy kryminalne z minionych lat, więc jest i zabójstwo miss Polski Agnieszki Kotlarskiej zamordowanej nożem przez psychofana, sprawa Krystiana Bali autora książki „Amok”, skazanego za zabójstwo domniemanego kochanka swojej żony, czy historia „Skorpiona”, seryjnego zabójcy, czy lekarki pogotowia, która postanowiła pozbyć się żony swojego kochanka, lekarza, z którym pracowała.

Przeczytajcie także: 29. Wrocławskie Targi Dobrych Książek od 2 do 5 grudnia w Hali Stulecia

Bożydar w szkole, czyli młodzieżowy bestseller

Marta Kisiel

„Małe Licho”

Wydawnictwo Wilga 2021

Wrocławska pisarka stała się autorką bestsellerów m.in. dlatego, że ciepło, z ogromnym poczuciem humoru, dystansem, ale i troską porusza najważniejsze sprawy w książkach dla dzieci. Seria „Małe Licho” doczekała się właśnie czwartej części, a głównym bohaterem jest Bożydar Antoni Jekiełłek, pół człowiek, pół widmo, który właśnie po wakacjach wraca do szkoły. Nie obędzie się bez problemów. Ale będzie wartka akcja, językowe smaczki. Dla młodzieży i…rodziców.

Poemat o miłości i literaturze

Jurij Wynnyczuk

„Lutecja”

Wydawnictwo Warstwy 2021

Nowa powieść ukraińskiego pisarza, nominowanego m.in. do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus (za „Tango śmierci”). W przekładzie Bohdana Zadury poznajemy losy walczącego o utrzymanie na powierzchni pisarza, nową książkę, nad którą pracuje (kanwą są odnalezione zapiski XIX-wiecznego poety), zaś tytułowa Lutecja to kobieta, o której śnił zarówno wspomniany poeta, jak i piszący książkę bohater. Proza między snem i jawą.

Komedia kryminalna na zimowe wieczory

Małgorzata Starosta

„Wina Wina”

Wydawnictwo W.A.B. 2021

Komedia kryminalna wrocławskiej autorki, którą pamiętamy m.in. z trylogii „Pruskie baby”. Tym razem intryga podlana jest niezłym winem z Gościńca, gdzie przeniosła się z Poznania czterdziestoparoletnia bohaterka chcąc otworzyć hotel w zabytkowym pałacu. Zapowiadała się sielanka, ale zamiast niej nazwano Agatę Śródkę francuską krową, a czytelnik zastaje ją w kuchni, gdzie boleje nad Claude’em (tortem), w którym tkwi kuchenny nóż. Potem trup będzie słał się gęsto. 

Czytaj też: Dębscy: Wszystko, co powiesz, może być użyte w powieści...

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl