wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 01:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Wielka gwiazda Bollywood we Wrocławiu! Amitabh Bachchan zagra w filmie kręconym w stolicy Dolnego Śląska
Na zdjęciu Amitabh Bachchan wraz z Konsulem Honorowym Republiki Indii, Kartikeyem Johrim fot. mat. prom.
Na zdjęciu Amitabh Bachchan wraz z Konsulem Honorowym Republiki Indii, Kartikeyem Johrim

Zdjęcia do filmu „Section 84” rozpoczną się w marcu 2023 r., a Amitabh Bachchan zagra rolę naukowca oskarżonego o zabójstwo. Indyjski aktor, znany z takich hitów jak „Czasem słońce, czasem deszcz” i „Wielki Gatsby”, będzie we Wrocławiu po raz kolejny. Jego wizyta w 2019 r. była wyjątkowa – odznaczono go medalami „Zasłużony dla kultury polskiej”, „300-lecia Uniwersytetu Wrocławskiego”, spotkał się też z Olgą Tokarczuk i odsłonił krasnala z podobizną swego ojca - poety.

Reklama

Wrocław ma swój wkład w nowy film Bollywood, bo obraz jest realizowany we współpracy z Fundacją Przyjaciół Indii przy Konsulacie Honorowym Republiki Indii we Wrocławiu. To okazja do promocji Polski i polskiej kultury wśród ponad miliarda widzów w Indiach i Azji Południowej.

To jedna z najbardziej prestiżowych i gwarantujących sukces realizacji w Polsce, przygotowana przez indyjskich producentów. Biorąc pod uwagę przykłady z innych krajów Europy, liczymy na to, że produkcja z Amitabhem Bachchanem będzie mieć duży wpływ na rozwój polskiej turystyki wśród obywateli Indii.
Kartikey Johri, Konsul Honorowy Republiki Indii we Wrocławiu

Premiera filmu „Section 84” w reżyserii Ribhu Dasgupta planowana jest na końcówkę 2024 roku. Za dystrybucję odpowiada indyjska firma Reliance Entertainment.

Kim jest Amitabh Bachchan, gwiazda Bollywood?

Urodził się w 1942 roku, jest synem słynnego poety języka hindi dr Harivansha Rai Bachchana. Przez lata stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych aktorów indyjskiego przemysłu filmowego, a jego filmografia liczy blisko 180 filmów. Do najbardziej popularnych tytułów należą „Czasem słońce, czasem deszcz”, „Sholay”, „Black” czy „Wielki Gatsby”. Kariera Amitabha Bachchana trwa nieprzerwanie od 40 lat.

Oprócz wkładu w rozwój bollywoodzkiej kinematografii (magazyn „Time” okrzyknął go „Niekwestionowanym Ojcem Chrzestnym Bollywood”), chętnie angażuje się w działania społeczne oraz charytatywne, za które uzyskał tytuł Ambasadora Dobrej Woli UNICEF, a także Ambasadora Fundacji Nelsona Mandeli. Został uhonorowany szeregiem oznaczeń państwowych za swój wkład w sztukę i rozpowszechnianie kultury indyjskiej. W 2007 roku za zasługi dla świata i kina nadano mu Order Narodowy Legii Honorowej, będący najwyższym odznaczeniem państwowym we Francji.

W 2019 roku, podczas wizyty we Wrocławiu, Amitabh Bachchan otrzymał odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, nadaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Medal 300-lecia Uniwersytetu Wrocławskiego wręczył rektor prof. Adam Jezierski. Organizatorem wizyty indyjskiego aktora i towarzyszących jej wydarzeń był Wrocław i prezydent miasta. Podczas tej wizyty aktor zainicjował produkcję pierwszego indyjskiego hitu w Polsce.

Bollywood kręci filmy w Europie, teraz także we Wrocławiu

Bollywood to największy producent filmów na świecie (2 tysiące rocznie), które ogląda ponad miliard widzów na całym świecie. Przemysł filmowy ma wielki wpływ na branżę turystyczną. Regiony, w których produkowane są hinduskie filmy, cieszą się dużym zainteresowaniem turystów z Indii. Przykładem jest m.in. Szwajcaria, gdzie od pięćdziesięciu lat produkuje się bollywoodzie hity i to właśnie tam najchętniej podróżują Hindusi. Teraz nowym kierunkiem może się stać Wrocław. 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl