wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

24°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 13:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Rozmowy i recenzje
  4. „Tesla vs Edison” – wielkie starcie we Wrocławskim Teatrze Lalek
„Tesla vs Edison” – wielkie starcie we Wrocławskim Teatrze Lalek

"Tesla vs Edison" fot. Tomasz Walków

Dwaj genialni wynalazcy – Nikola Tesla i Thomas Edison są bohaterami najnowszego spektaklu Wrocławskiego Teatru Lalek „Tesla vs Edison, czyli z prądem lub pod prąd" w reżyserii Michała Derlatka. Ich rywalizacja to starcie gigantów, bez których nasz świat wyglądałby zupełnie inaczej. Jednak ten szczegół umyka widzom. Premiera spektaklu odbyła się 27 lutego na Małej Scenie.

Reklama

Michał Derlatka, reżyser spektaklu wolał bowiem skoncentrować się na konflikcie charakterologicznym – dzieci trzymają kciuki za Teslę, nie podoba im się skoncentrowany na sobie i na swoim biznesie Edison. Zabawny, chwilami komiczny spektakl rozbłyskuje gagami, zabawnymi sytuacjami. Tempo przedstawienia jest zawrotne. Tesla opuszcza rodzinną Serbię, by pracować i rozwijać swoje wynalazki u Edisona w Stanach Zjednoczonych. I już z wielkiej walizy jego asystentka panna Sara (Edyta Skarżyńska) wyjmuje elektryczny zegar i inne wynalazki, widzowie łapią się za ręce, by przekazać sobie energię i włączyć żarówkę, na scenę wjeżdża rower wyposażony w dynamo, a za chwilę Tesla i Edison walczą na ringu. W tym pędzie dość drętwo brzmią definicje z podręczników fizyki, które mają tłumaczyć powód starcia wynalazców. Dzieci nie zapamiętają czym różni się prąd stały od zmiennego i dlaczego ten drugi jest bezpieczniejszy i zyskał zastosowanie na świecie. Nie zapadną im też w pamięć notki biograficzne z datami urodzin i śmierci Isaaka Newtona i Marii Skłodowskiej-Curie.

Tesla vs Edison

Tesla vs Edison

Teatr lalek
Termin od 31 marca 2016 do 5 kwietnia 2016

Miejsce Wrocławski Teatr Lalek

Zobacz

Za to śmiechu jest sporo, bo odsada aktorska tego spektaklu jest znakomita. Konrad Kujawski (Tesla), Jacek Radomski (Edison), Edyta Skarżyńska (Sara Westinghouse) są po prostu świetni, talent komiczny mają niebywały. Energiczna i przebojowa Sara, gotowa poświęcić swój posag, by jej ukochany Tesla mógł pracować naukowo, bufoniasty Edison, czy zagubiony i marzycielski Tesla – to zestawienie iskrzy niczym wyładowania elektryczne. Na szczęście w spektaklu jest więcej zabawy niż dydaktycznych wtrętów. Jednak od dydaktyki nie uciekniemy - rodzic, który wybierze się z dzieckiem na spektakl musi się liczyć z tym, że czeka go ostra powtórka z fizyki z działu elektryczność oraz wyszukiwanie informacji o Tesli i Edisonie. Być może to przewrotny zabieg autorki tekstu Joanny Gerik, która rozbudza naukowy apetyt małych widzów. I to co umknęło w spektaklu odnajdziemy w domowym zaciszu nad podręcznikiem do fizyki lub stroną Wikipedii. Niezależnie od intencji autorki warto poznać życiorysy obu wynalazców i ich osiągnięcia. Bez ich pomysłów nie dokonałaby się cyfrowa rewolucja, której jesteśmy świadkami. Nie byłoby komputerów, tabletów, gier, nie mówiąc już o prozaicznej żarówce, odbiorniku radiowym, czy oświetlonym latarniami ulicznymi mieście.

Historię wynalazców pokazywano wcześniej w Bajkobusie, teraz zyskała ona swoją stacjonarną wersję. Warto nie przegapić tego starcia gigantów, ale wcześniej lepiej, by dorośli widzowie odświeżyli swoją wiedzę na ten temat. Dzięki temu będą mogli wyczerpująco odpowiadać na pytania dzieci. Zdaje się, że Michałowi Derlatce udała się także edukacja dorosłych.

"Tesla vs Edison, czyli z prądem lub pod prąd", tekst Joanna Gerigk, reżyseria Michał Derlatka, scenografia Michał Dracz, premiera 27 lutego2016 na Małej Scenie Wrocławskiego Teatru Lalek. 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Głosuj na Wrocławski Budżet Obywatelski 2023. Otwiera się w nowej karcie
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl