wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

14°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 16:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Spektakl „Kobieta i życie” – projekt pięciu instytucji kultury. Spektakle 20-24.11

Spektakl „Kobieta i życie” – projekt pięciu instytucji kultury. Spektakle 20-24.11

Redakcja www.wroclaw.pl,

Sztuka Maliny Prześlugi „Kobieta i życie” ilustr. Marta Frej
Sztuka Maliny Prześlugi „Kobieta i życie”

Zbliżająca się premiera sztuki „Kobieta i życie” według tekstu Maliny Prześlugi to bezprecedensowe wydarzenie w historii wrocławskiego teatru, bo powstaje siłami aż pięciu wrocławskich instytucji kultury – Akademii Sztuk Teatralnych - Filii we Wrocławiu, Instytutu Grotowskiego, Strefy Kultury Wrocław, Teatru Muzycznego Capitol i Wrocławskiego Teatru Współczesnego. Spektakle od 20 do 24 listopada.

Reklama

Sztuka z konkursu Wrocławskiego Teatru Współczesnego

Pomysł na zorganizowanie premiery sztuki „Kobieta i życie” Maliny Prześlugi nieprzypadkowo narodził się w Teatrze Współczesnym, bo też sztuka znanej i cenionej w Polsce dramaturżki, zwyciężyła w tym roku w IV Konkursie Dramaturgicznym „Strefy Kontaktu” organizowanym w WTW.

Zwyczajem jest, że wyróżnioną I nagrodą pracę potem widzowie oglądają w formie spektaklu.

Dyrektor Marek Fiedor podkreśla, że sztuka Prześlugi ma niesłychaną siłę rażenia. – Najważniejszymi aspektami tego dramatu są siła wspólnotowego doświadczenia i więź międzypokoleniowa – tłumaczy. – Dlatego pomyślałem, że nie powinien być realizowana jako zwykła sztuka, ale stać się rodzajem wspólnotowego dzieła różnych ludzi i grup – dodaje dyrektor Teatru Współczesnego. 

Spektakl: Kobieta i życie

Spektakl: Kobieta i życie

Spektakl
Termin od 20 listopada 2021 do 24 listopada 2021

Miejsce Centrum Sztuk Performatywnych / Piekarnia

Zobacz

O pomoc zwrócił się do Strefy Kultury Wrocław, a Dominika Kawalerowicz, p.o. dyrektora SKW przyznaje, że choć pomysł sieciowania podchwyciła błyskawicznie powiedziała Markowi Fiedorowi, że sami nie dadzą rady i trzeba będzie zaprosić innych do stołu. Udało się. – Każda z zaproszonych instytucji ma swoje zasoby i każdy użyczył to, co ma najlepszego – mówi Kawalerowicz. 

Bartłomiej Świerczewski, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego Wrocławia potwierdza, że zacieśnianie więzi między instytucjami kultury w kontekście pandemicznym, ale i społecznym jest wyjątkowo ważne. – Mamy nadzieję, że efekt pracy będzie ciekawy i pragniemy, aby nie był jedynym tego typu – dodaje Świerczewski.  

Protesty kobiet w Polsce na scenie

Powodem, dla którego instytucje kultury szybko skrzyknęły się w pandemicznych czasach jest przede wszystkim znakomity tekst Maliny Prześlugi, zwłaszcza temat sztuki – sytuacja kobiet w Polsce. – Wiedzieliśmy, że potrzebą chwili jest zrobić spektakl teraz – zwraca uwagę Konrad Imiela, dyrektor artystyczny Teatru Muzycznego Capitol, który także partycypuje w projekcie.

Sama Malina Prześluga, choć nie lubi opowiadać o swoich dramatach, zapowiedziała tylko, że tekst „Kobieta i świata” pisała rok temu i wypełnia go wkurw. Materiał odrzuciło jedno z teatralnych pism argumentując, że powstał wyłącznie na jednej gniewnej emocji. Autorka najpierw niemal przyjęła krytykę, ale uświadomiła sobie, że chce, aby tekst był właśnie tak odbierany. – Odważyłam się być publicznie wściekła – mówi dodając, że to życie publiczne doprowadziło ją do sytuacji, w której poczuła wkurw. 

Wrocławscy aktorzy i wrocławska publiczność w rolach głównych

Piotr Łukaszczyk, który zrobił pierwsze podejście do tekstu i wyreżyserował czytanie performatywne „Kobiety i życia” w Teatrze Współczesnym (odbyło się 13 września w Teatrze Współczesnym) dopowiada, że jedna emocja wystarcza na cały tekst napisany w formie manifestu, krzyku chóru, który nie ma postaci.

– Jest jeden głos, ale może być nim jedna i pięćdziesiąt osób. To daje możliwość na stworzenie ciekawej partytury – wyjaśnia Łukaszczyk. Na scenie pojawią się zarówno aktorzy związani z Capitolem (Katarzyna Pietruska, Albert Pyśk), Wrocławskim Teatrem Współczesnym (Anna Błaut, Ewelina Paszke-Lowitzsch, Jolanta Solarz-Szwed, Krzysztof Boczkowski) oraz studenci AST (Anna Kozłowska, Magdalena Taranta, Dominik Smaruj, Chrystian Talik), jak również publiczność, wrocławianie, którzy zgłosili chęć swojego uczestnictwa. 

Reżyser „Kobiety i życia” tłumaczy, że sztuka opowiada o kolejnych etapach życia bohaterki uwięzionej w pętli ról płciowych i społecznych narzuconych przez rodzinę i wychowanie, mężczyzn i związki, przyjaciółki i otoczenie z pracy, popkulturę i media. – Pętle te tworzą schemat wielu kobiet i dopóki ten schemat nie zostanie przerwany, w przyszłości będą rodzić się kolejne kobiety, które spotka podobny los – dodaje Piotr Łukaszczyk.

Premiera w CSP „Piekarnia”

Prapremierowe wykonanie „Kobiety i życia” odbędzie się 20 listopada o godzinie 19.00 w Centrum Sztuk Performatywnych „Piekarnia”. Kolejne pokazy zaplanowane są na dni 21-24 listopada. Bilety na spektakle kupimy online za pośrednictwem strony Strefy Kultury Wrocław oraz stacjonarnie w kasie w Barbarze (ul. Świdnicka 8B). 

Uwaga, spektakl grany 21 listopada o godzinie 19.00 będzie poprzedzony audiowstępem przygotowanym dla widzów niewidomych i niedowidzących. Odbiorcy z niepełnosprawnością słuchu będą mogli skorzystać, po wcześniejszym zasygnalizowaniu takiej potrzeby, z przenośnych pętli indukcyjnych.

Przestrzeń Centrum Sztuk Performatywnych „Piekarnia” przystosowana jest też dla osób z niepełnosprawnością ruchową.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl