wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

7°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 11:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Martin Scorsese uwielbia jego filmy. We Wrocławiu będzie skwer im. Wojciecha Jerzego Hasa
Tablica pamiątkowa z wizerunkiem reżysera Wojciecha Jerzego Hasa na budynku Centrum Technologii Audiowizualnych fot. Julo/Galeria 5/za Wikipedią
Tablica pamiątkowa z wizerunkiem reżysera Wojciecha Jerzego Hasa na budynku Centrum Technologii Audiowizualnych

Już w poniedziałek, 10 października o godzinie 14.00 uroczysta inauguracja nowego skweru filmowego przy ul. Wystawowej. Tym razem imienia słynnego polskiego reżysera Wojciecha Jerzego Hasa, którego filmy są klasykami światowej kinematografii i zachwyca się nimi sam Martin Scorsese. To kolejny hołd złożony wybitnemu artyście, którego imieniem nazwano studio we wrocławskim Centrum Technologii Audiowizualnych.

Reklama

Skwer Wojciecha Jerzego Hasa przy Wystawowej

Będzie kolejnym skwerem wokół Centrum Technologii Audiowizualnych (spadkobiercy tradycji Wytwórni Filmów Fabularnych) przy Wystawowej. Dotychczas zainaugurowano już skwer Zbyszka Cybulskiego i ulicę Andrzeja Wajdy. Skwer Wojciecha Jerzego Hasa będzie dopełnieniem, zwłaszcza że to twórca, który swoje najlepsze filmy kręcił właśnie we Wrocławiu (wówczas poznał też swoją żonę, Wandę Ziembicką-Has, choć pobrali się znacznie później).

Podczas uroczystości w poniedziałek 10 października o 14.00 obecni będą rodzina, przyjaciele i osoby związane zawodowo z Wojciechem Jerzym Hasem.

Wojciech Jerzy Has związany z Wrocławiem

Nie przepadał za wszelkimi akademiami i oficjalnymi rautami, ale ten mógłby go ucieszyć. Zwłaszcza że Wrocław przez ponad dekadę był jego drugim, po Krakowie, domem. W dosłownym sensie – mieszkał w nieistniejącym już pokoju 45 w Wytwórni Filmów Fabularnych (dzisiejsze Centrum Technologii Audiowizualnych) i tam powstawały scenariusze m.in. ten znakomity do „Rękopisu znalezionego w Saragossie” (kopia filmu została zrekonstruowana dzięki staraniom Martina Scorsese i Francisa Forda Coppoli). 

Był tak dobrze znany pracownikom wrocławskiej wytwórni filmowej, że nazywano go nawet „Gubernatorem na Wystawowej”. Nie było zresztą chyba, obok Stanisława Lenartowicza, reżysera, który pozostałby tak wierny wrocławskiej Wytwórni. W tutejszych studiach i okolicznych plenerach (choćby na Pergoli) powstawały ujęcia do jego najsłynniejszych filmów począwszy od debiutu fabularnego, a więc mistrzowskiej „Pętli” z Gustawem Holoubkiem w roli głównej po wielokrotnie nagradzany obraz „Jak być kochaną” z Barbarą Krafftówną, czy „Rękopis znaleziony w Saragossie” ze Zbyszkiem Cybulskim, który był jednym z ulubionych filmów Luisa Buñuela i Martina Scorsese, ale także znakomitą adaptację „Lalki” Bolesława Prusa z Mariuszem Dmochowskim i Beatą Tyszkiewicz.

We Wrocławiu poznał też reżyser swoją trzecią żonę, dziennikarkę Wandę Ziembicką-Has, z którą był związany do swojej śmierci w październiku 2000 roku. Dzięki staraniom żony od 2003 roku wręczana jest Nagroda Wojciecha Jerzego Hasa, ufundowana przez Wandę Ziembicką-Has.

Reżyser Has – prawdziwy artysta

Jako twórca zawsze podkreślał, że trzeba być sobą i robić to, co dyktuje własna wrażliwość. „Nigdy nie ulegał presji mód estetycznych czy politycznych koniunktur. Z żelazną konsekwencją realizował swoje koncepcje” – tak Gustaw Holoubek wspominał Wojciecha Jerzego Hasa tuż po śmierci reżysera.

Ulubiony kostiumograf Jerzy Skarżyński mówił, że Has nic nie dopowiadał w filmach. „Wiele pytań zawieszał, słowem, stwarzał atmosferę niepokoju. I jednocześnie w jego filmach jest tyle wyrafinowanego dowcipu, surrealnego humoru i dwuznaczności” – dodawał. A Piotr Wojciechowski w pasjonującym tekście w miesięczniku „Film” podkreślał: „Film nie był dla Hasa celem, był sposobem bycia w sztuce, bycia artystą”.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl