wroclaw.pl Kulturalny Wrocław - najważniejsze informacje o kulturze Kultura logo
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 20°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

NFM: Tablica upamiętniająca znakomitą kompozytorkę

Przed NFM odsłonięto tablicę upamiętniającą Grażynę Pstrokońską - Nawratil, fot. wroclaw.pl

Narodowe Forum Muzyki wyróżniło Grażynę Pstrokońską-Nawratil, kompozytorkę, wykładowczynię wrocławskiej Akademii Muzycznej

Reklama

-Jestem wzruszony i zaszczycony, bardzo się cieszę, że możemy w ten sposób uhonorować w ten sposób Grażynę Pstrokońską-Nawratil, kompozytorkę, wrocławiankę – mówił Andrzej Kosendiak, dyrektor Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu. – Znamy się od wielu lat. Śledzę jej drogę artystyczną i podziwiam. Dziękuję ci za twoje dzieła, za pracę pedagogiczną. Wrocławska kompozycja znaczy wiele na całym świecie, również dzięki tobie.

Grażyna Pstrokońska-Nawratil: - Jestem wzruszona tym, że mogę w trwały sposób wpisać się w historię mojego ukochanego Wrocławia. Zawsze starałam się być godną tego miasta.

Grażyna Pstrokońska-Nawratil studia kompozytorskie rozpoczęła pod kierunkiem prof. Stefana B. Poradowskiego, a ukończyła w klasie prof. Tadeusza Natansona w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej we Wrocławiu (1971), w której to uczelni następnie podjęła pracę.

Zobacz: Pamiątkowa tablica przed NFM dla Stanisława Skrowaczewskiego

W 1993 r. otrzymała tytuł naukowy profesora. Od 1977 r. prowadzi klasę kompozycji w Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego Wrocławiu, a w latach 1998–2009 wykładała także w Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu. Jej absolwenci zajmują istotną pozycję wśród twórców polskiej muzyki współczesnej.

W latach 1991–2017 kierowała pracą Katedry Kompozycji i Teorii Muzyki (obecnie Katedra Kompozycji) we wrocławskiej Akademii Muzycznej.

Jest laureatką konkursów kompozytorskich, takich jak m.in. Ogólnopolski Konkurs Kompozytorski im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach (1971), Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski GEDOK w Mannheimie (1975), Międzynarodowa Trybuna Kompozytorów UNESCO w Paryżu (1987).

Została wyróżniona również m.in. nagrodą premiera za twórczość dla dzieci i młodzieży, Nagrodą im. św. Brata Alberta (1998), Wrocławską Nagrodą Muzyczną (2002) oraz nagrodą Związku Kompozytorów Polskich (2004).

W latach 2006 i 2018 otrzymała Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Dziedzinie Muzyki. W 2013 r. została uhonorowana srebrnym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, a w 2017 r. medalem „Zasłużony dla Wrocławia”.

Dorobek kompozytorki obejmuje kilkadziesiąt pozycji.

NFM/w

Fot.wroclaw.pl

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama