Pamiątkowa tablica przed NFM dla Stanisława Skrowaczewskiego

– Jestem zaskoczony i wzruszony, nie spodziewałem się niczego – przekonywał Maestro Stanisław Skrowaczewski odsłaniając przed Narodowym Forum Muzyki tablicę, jaka upamiętnia jego dzisiejszy koncert. Legendarny dyrygent, który karierę zaczynał w 1946 roku we Wrocławiu, odebrał także pamiątkowy medal Merito de Wratislavia (Zasłużony dla Wrocławia) z rąk Jacka Ossowskiego, przewodniczącego Rady Miejskiej.  

  • stanisław skrowaczewski nfm tablica

    Tablica pamiątkowa wmurowana przed Narodowym Forum Muzyki tym razem poświęcona Stanisławowi Skrowaczewskiemu


Stanisław Skrowaczewski powraca do Wrocławia po kilku latach nieobecności (o biografii dyrygenta przeczytacie w Wybitny dyrygent Stanisław Skrowaczewski ponownie we Wrocławiu), ale podczas ostatniej wizyty kibicował budowie Narodowego Forum Muzyki i przekonywał, że to niezwykle ważna inwestycja. Dziś to potwierdził.

– Przyjechałem do orkiestry, która ma nowe życie. Bardzo mnie to cieszy, jako obywatela świata. Zbudowanie nowej sali dla wielkiej muzyki to budowa bastionu ducha, to wielkie wydarzenie – podkreślił Maestro Skrowaczewski.

Światowej sławy dyrygent przyjechał do Wrocławia na koncert w Narodowym Forum Muzyki (poprowadzi orkiestrę NFM w VII Symfonii Antona Brucknera), ale z miastem jest związany znacznie dłużej, od 70 lat.

 – Przybył tu w 1946 po ukończeniu studiów i praca z Orkiestrą Filharmonii Wrocławskiej była pierwszą, od której zaczęła się wielka kariera Maestro – przypomniał Andrzej Kosendiak, dyrektor NFM dodając, że choć o dyrygencie pamiętamy we Wrocławiu zawsze warto było zaznaczyć jego obecność także w przestrzeni miejskiej.

Andrzej Kosendiak, dyrektor NFM i Maestro Stanisław Skrowaczewski przed odsłonięciem tablicy przy gmachu Narodowego Forum Muzyki

Tablica Stanisława Skrowaczewskiego przed NFM jest drugą z kolei. Pierwszą wmurowano w lutym z okazji wizyty Christopha Eschenbacha (przeczytacie o tym w Wrocław ma swoją Aleję Gwiazd).

Zgłoś uwagę