wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

7°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 11:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Mural z papieżem na Ostrowie Tumskim we Wrocławiu nie spełnia wytycznych, więc będzie nowy

Mural z papieżem Janem Pawłem II, który kibice Śląska Wrocław zrobili na ścianie klasztoru sióstr Marianek na Ostrowie Tumskim, musi być namalowany jeszcze raz – zgodnie z wytycznymi obowiązującymi na obszarze Parku Kulturowego. Na razie nie wiadomo, jak będzie wyglądał nowy. Projekt muszą ocenić pracownicy Wydziału Architektury i Zabytków UM Wrocławia. Potrzebna jest również opinia konserwatora, ponieważ chodzi o zabytkową część miasta.

Reklama

W lipcu kibice piłkarskiego Śląska namalowali mural na Ostrowie Tumskim. Kompozycję z modlącym się papieżem Janem Pawłem II uzupełniają godło Polski, herb klubu i napis: „Nie lękajcie się! Otwórzcie drzwi Chrystusowi. Twoją troską był zawsze Bóg, wiara i Polska. Ojcze Święty, dziękujemy za Twój pontyfikat. Kibice wrocławskiego Śląska.” Dominujące kolory to zielony, biały i czerwony, czyli barwy Śląska.

Wymiary muralu, znajdującego się na ścianie wzdłuż ul. Kominka, to 25 metrów długości i 5 wysokości. Duże są jego poszczególne elementy, w tym herb Śląska – wysoki niczym dorosły człowiek. Logotyp takich rozmiarów nie jest dopuszczany na obszarze Parku Kulturowego, nad którym czuwają pracownicy Wydziału Architektury i Zabytków UM Wrocławia. Z tego i innych powodów mural musi być przemalowany.

Jesteśmy w kontakcie z siostrami (Mariankami), do których należy ściana. Mamy za sobą uzgodnienia co dalej. W tym miejscu powstanie nowy mural, zgodny z wytycznymi Wydziału Architektury i Zabytków. Przed nami jeszcze opiniowanie projektu, w tym przez plastyka miejskiego i konserwatora zabytków.
Tomasz Myszko-Wolski z Urzędu Miejskiego Wrocławia

Zakonnice ze Zgromadzenia Sióstr Maryi Niepokalanej, czyli Marianki, dalej chcą mieć mural na ścianie klasztoru, dlatego będzie nowy, spełniający wszystkie formalności. Jako właścicielki muru zdecydują o treści malowidła, natomiast miasto ma wpływ na jego formę.

Pod mural wrócimy, gdy poznamy oficjalnie zaakceptowany projekt.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl