wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

15°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 23:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. We Wrocławiu ruszają dwa duże festiwale filmowe. Jakie gwiazdy kina przyjadą? [PROGRAM, ZDJĘCIA]

Kożuchowska, Olbrychski, Nowicki, Koterski, Bohosiewicz, Zamachowski, Dziędziel... - to tylko początek długiej listy gwiazd kina, które w najbliższych dniach zobaczymy we Wrocławiu. Już 4 czerwca ruszają w stolicy Dolnego Śląska dwa wielkie festiwale: Aktorstwa Filmowego i Reżyserii Filmowej. Sprawdź, jak zdobyć bezpłatne wejściówki na festiwale i zobacz zdjęcia z poprzednich edycji.

Reklama

Festiwal Aktorstwa Filmowego im. Tadeusza Szymkowa obędzie się już po raz 11., natomiast Festiwal Reżyserii Filmowej im. Sylwestra Chęcińskiego - już po raz 15.

– Z powodu pandemii koronawirusa dwa festiwale zostały połączone i po raz kolejny odbywają się razem – tłumaczy Stanisław Dzierniejko, pomysłodawca tych dwóch popularnych imprez i jednocześnie dyrektor artystyczny Festiwali

Spotkanie z Danielem Olbrychskim. Porozmawiaj z Kmicicem

W sobotę, w pierwszy dzień festiwalu, każdy będzie mógł porozmawiać ze znakomitym aktorem - Danielem Olbrychskim. To już tradycja obu festiwali, że widzowie mogą się spotkać - oko w oko - ze swoimi idolami z kinowego ekranu, zadać im pytania, powspominać znakomite kreacje aktorskie.

Początek spotkania - godzina 15., 4 czerwca. Restauracja Inndygo (poziom -1), ul. Włodkowica 16. Wstęp wolny.

Gdzie zobaczymy Kożuchowską i Koterskiego?

Uroczysty początek festiwali to wielka gala. W sobotę, 4 czerwca, odbędzie się ona na scenie Wrocławskiego Teatru Lalek (pl. Teatralny 4). Początek - godzina 19.30. Gospodarzami wieczoru będą Małgorzata Kożuchowska (mało kto wie, że w dowodzie osobistym, w miejscu urodzenia, aktorka ma wpisane: Wrocław) i Michał Koterski. Ostatnio zagrali małżeństwo w filmie "Gierek" - ciekawe, jak pójdzie im wspólne prowadzenie gali…

Do Wrocławia uwielbiam przyjeżdżać, wracać. Tu czuję się jak w domu. A Festiwal Aktorstwa Filmowego kocham, zwłaszcza od czasu, kiedy otrzymałem na nim nagrodę - "Złotego Szczeniaka" - za najlepszą rolę męską w filmie "7 uczuć"
wspomina Michał Koterski

Swojego zachwytu nad Festiwalem Aktorstwa Filmowego we Wrocławiu nie kryje też Robert Gonera, aktor znany m. in. z filmu "Dług":

– Dla mnie to jest ważny festiwal, bo zajmuje się sztuką aktorską w filmie. A to jest bardzo cenne – mówi Gonera.

Filip Bajon i Marian Dziędziel odbiorą nagrody

Na sobotniej gali otwarcia zostanie wręczona już pierwsza nagroda: "Kryształowy Dzik" za wybitne osiągnięcia w reżyserii filmowej.

– Otrzyma ją znakomity reżyser Filip Bajon. Twórca takich filmów jak "Limuzyna Daimler-Benz", "Magnat", "Lepiej być piękną i bogatą", "Poznań 56", czy "Kamerdyner" – wymienia Dzierniejko.

Wiadomo też, kto otrzyma "Platynowego Szczeniaka" za wybitne osiągnięcia w aktorstwie filmowym. Będzie to Marian Dziędziel, znany z filmów "Wesele", "Moje córki krowy" czy "Drogówka".

Na gali poznamy też twórców nominowanych do nagród aktorskich ("Złote Szczeniaki") i za reżyserię ("Złoty Dzik").

W tym miejscu trzeba zaznaczyć, że nazwa nagrody "Złoty Szczeniak" nie ma nic wspólnego z malutkimi pieskami. "Szczeniak" to bowiem - w języku filmowców - najmniejszy reflektor używany na planie filmowym, który służy do oświetlania twarzy aktora, a szczególnie jego oczu...

Spektakl z Joanną Trzepiecińską

Sobotni wieczór zakończy spektakl "100 minut dla urody". W jednej z ról - Joanna Trzepiecińska, wszechstronna aktorka (znana z filmów "Nad rzeką, której nie ma", czy "Papierowe małżeństwo") i piosenkarka, a która ostatnio dała się też poznać z innej strony: jako jurorka, w bijącym rekordy popularności show TVN - "Mask Singer".

Drugiego dnia festiwalu - w niedzielę (5 czerwca) - w OH KINIE w Arkadach Wrocławskich będziemy mogli zobaczyć dwa nominowane w tym roku filmy: kręcony we Wrocławiu, na Szczepinie, "Powrót do tamtych dni" (godz. 17.) oraz "Wesele 2" (godz. 19.)

Porozmawiaj z Janem Nowickim nie tylko o filmie

Trzeci dzień festiwalu - poniedziałek (6 czerwca) - to kolejne spotkanie z wielką gwiazdą kina - aktorem Janem Nowickim (któż nie pamięta jego kreacji w kręconym we Wrocławiu "Wielkim Szu" lub znakomitej roli w "Sanatorium pod Klepsydrą" w reżyserii Wojciecha Jerzego Hasa).

– Tym razem będzie można z nim porozmawiać nie tylko o filmach, ale i o jego najnowszej książce - "Szczęśliwy Bałagan" – mówi dyrektor festiwali.

Początek spotkania - godzina 15. Restauracja Inndygo (poziom -1), ul. Włodkowica 16. Wstęp wolny.Tego dnia zobaczymy też w OH KINIE dwa konkursowe filmy: "Sonata" (godz. 17.) i "Wszystkie nasze strachy" (godz. 19.15.

Feliks Falk opowie o swojej książce

Czwarty dzień festiwalu (wtorek, 7 czerwca) rozpocznie się o godz. 15. - restauracja Inndygo (poziom -1), ul. Włodkowica 16 spotkaniem z reżyserem Feliksem Falkiem, który opowie m. in. o swojej najnowszej książce - "Wodzirej i inni". Wstęp wolny.

Wtorek to też oczywiście nominowane filmy, które zobaczymy w OH Kinie w Arkadach Wrocławskich. O godz. 17. - "Moje wspaniałe życie", a o godz. 19. - "Bo we mnie jest seks".

Dzień później, w środę, też w OH KINIE oglądniemy "Żeby nie było śladów" - początek godz. 17.

Bohosiewicz i Koterski będą czytać bajki dla przedszkolaków

Ostatni dzień festiwalu - czwartek, 9 czerwca - zacznie się wydarzeniem dla najmłodszych wrocławian. O godz. 11., w przedszkolu nr 146 na ulicy Hauke-Bosaka 9, wrocławskie przedszkolaki spotkają się z gwiazdami kina (będzie m. in. Zbigniew Zamachowski, Sonia Bohosiewicz i Michał Koterski)

Będzie wspólne czytanie bajek i dobra zabawa. Moje festiwale są dla wszystkich wrocławian. Nie tylko dla tych najmłodszych, przedszkolaków, ale i dla młodzieży licealnej, która może wziąć udział w warsztatach aktorskich
mówi Stanisław Dzierniejko

Warsztaty dla młodzieży, bilety dla seniorów

Warsztaty potrwają od 5 do 8 czerwca. Weźmie w nich udział 20 osób, licealistów z Wrocławia, którzy zostali wyłonieni w castingu. – Warsztaty prowadzimy razem z Wydziałem Promocji Miasta i Turystyki Urzędu Miejskiego we Wrocławiu. Ale i mamy też coś dla naszych kochanych seniorów. Razem z Wrocławskim Centrum Rozwoju Społecznego rozdaliśmy starszym wrocławianom mnóstwo bezpłatnych wejściówek na pokazy filmowe i gale otwarcia oraz zakończenia Festiwali – dodaje Stanisław Dzierniejko.

Zamachowski odbierze nagrodę i zaśpiewa

A wieczorem - w czwartek - miłośników kina czeka wielka gala zakończenia Festiwalu Aktorstwa Filmowego i Festiwalu Reżyserii Filmowej. Poprowadzą ją Sonia Bohosiewicz (ambasadorka Roku Dobrych Relacji we Wrocławiu i jurorka wrocławskiego konkursu filmowego "Wkręć się w dobre relacje") oraz aktor Waldemar Błaszczyk.

Na gali zostaną wręczone nagrody - za najlepszą reżyserię oraz za najlepsze role filmowe (męskie i żeńskie): kto je dostanie, zadecyduje jury. W tym roku pracę kolegów-reżyserów będą oceniać Janusz Majewski, Feliks Falk i Waldemar Krzystek, natomiast najlepszych aktorów wybiorą inni aktorzy. - W tym roku poprosiliśmy 20 znanych polskich aktorów, żeby wskazali najlepszych kolegów i najlepsze koleżanki po fachu - opowiada Dzierniejko.

W czwartkowy wieczór wręczona zostanie także nagroda im. Piotra Machalicy dla najlepszego śpiewającego aktora. Trafi ona w ręce Zbigniewa Zamachowskiego, który na zakończenie gali przedstawi swój recital - "Nie tylko o miłości".

Wstęp wolny. Jak zdobyć wejściówki?

Wstęp na gale i pokazy filmowe, jak co roku, jest wolny. Trzeba jednak wcześniej pobrać wejściówki w OH KINIE.

Festiwale: Aktorstwa Filmowego i Reżyserii Filmowej są współfinansowane przez Miasto Wrocław.

Jaka pogoda we Wrocławiu w sobotę 4 czerwca?

Zapowiada się pochmurna sobota i ładniejsza aura w niedzielę we Wrocławiu. Sprawdźcie prognozę pogody na weekend 4-5 czerwca.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Głosuj na Wrocławski Budżet Obywatelski 2023. Otwiera się w nowej karcie
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl