wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

15°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 12:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. W Subiektywnej Instytucji Kultury 66P trwa wystawa „Save us” z pracami Jarosława Potocznego z Wrocławia

Obrazy oraz premierowe instalacje, w tym ogrodzony elektrycznym pastuchem „Labirynt”, są eksponowane we wrocławskiej przestrzeni 66P do 4 marca. Bezpłatna wystawa „Save as” Jarosława Potocznego w sarkastyczny sposób komentuje kondycję współczesnego społeczeństwa uwikłanego w kapitalizm.

Reklama

Plastik, świetlówki, wykładziny, silikon, kable, neony i folia samoprzylepna. Z tego da się zrobić sztukę? Jak najbardziej. – W przestrzeni wystawy znajdziecie państwo niemal wszystko, czego potrzeba współczesnemu człowiekowi do przyjemnego życia: trochę wygodnej wykładziny, dużo elektryczności, neonów, trochę światła, plastiku i silikonu – zaprasza kurator, Łukasz Kropiowski.

Wykorzystane materiały mają kojarzyć się z biurowcami, urzędami, bankami, siłowniami czy galeriami handlowymi. Te miejsca są tu przedstawiane jako główni ambasadorowie późnokapitalistycznego społeczeństwa sukcesu. 

Dominującą instalacją jest figura labiryntu. „Staje się sarkastyczną metaforą życia społecznego widzianego jako hodowla oparta na praktykach ograniczania i formatowania obywatela. Najnowsza wystawa artysty tworzy bowiem mało optymistyczny obraz uwikłania w zakamuflowany system ograniczeń kształtujący jednostki poprzez mechanizmy wychowawcze, prawno-polityczne, ekonomiczne i kulturowe” – czytamy w opisie.

Autorem prac składających się na „Save us” jest Jarosław Potoczny z Wrocławia (dyplom na Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta w pracowni prof. Konrada Jarodzkiego). Artysta zajmuje się głównie malarstwem, obiektem i instalacją. Interesują go współczesna technologia, popkultura i mechanizmy socjologiczno-polityczne.

W swojej twórczości Potoczny odwołuje się do artefaktów znanych z historii kultury oraz wykorzystuje symbole – wydawać by się mogło, że wręcz wyeksploatowane. Te kulturowe odniesienia ulegają w jego sztuce osobliwej degradacji. – Emblematy religijne przeobrażają się w oświetlenie biurowe i kolorowe diody, helleńskie malarstwo wazowe w naklejkę na przemysłowej beczce, godło narodowe w wyroby masarskie, słynne arcydzieła w sztuczne futra i stemple. Podobnie na trwającej wystawie, klasyczny labirynt kreteński zamienia się w ogrodzenie wytyczone przez system elektrycznego pastucha – mówi kurator Kropiowski.

Sprowadziliśmy całe ludzkie życie do czegoś w rodzaju gry komputerowej, która polega na pokonywaniu labiryntów nowych biurokracji.
David Graeber, antropolog

Wystawa „Save us” Jarosława Potocznego trwa do 4 marca w Subiektywnej Instytucji Kultury 66P (ul. Księcia Witolda 66). Otwarta:

  • w środy od 14.00 do 18.00,
  • w czwartki od 14.00 do 20.00,
  • w piątki i w soboty od 14.00 do 18.00. : 14:00-18:00, czwartek: 14:00-20:00, piątek i sobota: 14:00-18:00.

Wstęp jest wolny. Tu do przeczytania cały opis kuratorski.

Źródło: materiały prasowe

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl