wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

11°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 10:35

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Klimat i przyroda
  4. Zwierzęta we Wrocławiu
  5. Wrocław na cztery łapy
  6. Kotiki i manaty we wrocławskim zoo
Tak wyglądają kotiki we wrocławskim zoo, fot. Zoo Wrocław Zoo we Wrocławiu
Tak wyglądają kotiki we wrocławskim zoo, fot. Zoo Wrocław

Przed miesiącem do Ogrodu Zoologicznego we Wrocławiu trafiły manaty karaibskie, które coraz lepiej czują się w nowym domu. Podobnie, jak Ivy i Hugo, przedstawiciele gatunku kotików afrykańskich. Zwierzęta skończyły już trzy miesiące i ostatnie dni spędzają na nauce pływania.

Reklama

Ivy i Hugo – tegoroczne maluchy kotików afrykańskich z wrocławskiego ogrodu zoologicznego skończyły już trzy miesiące i z powodzeniem stawiają pierwsze płetwy w dużym basenie. – Głębokość 4,5 m im niestraszna, a towarzystwo dorosłych osobników zachęca je do zabawy i podwodnych figli – informuje Radosław Ratajszczak, prezes ZOO Wrocław.

To jednak nie koniec dobrych wieści z Afrykarium. W Dżungli Kongo samice manatów z Singapuru, po zakończonej kwarantannie, zostały połączone z samcami. Od kilku dni Abel i Ling poznają się z Gumle oraz Armstrongiem.

Z Singapuru do Wrocławia

Ponad 1000 kilogramów i ponad 9000 kilometrów w 16 godzin drogą powietrzną oraz kolejne 8 godzin transportem lądowym – tak w skrócie można by opisać pierwszy od 20 lat transport manatów do Europy z pierwszej połowy września 2017 r. Skomplikowana operacja logistyczna jest częścią walki o przetrwanie gatunku zagrożonego wyginięciem.

Manaty karaibskie, bo o nich mowa, występują w zachodniej części Oceanu Atlantyckiego, od Florydy przez Karaiby do wybrzeży Brazylii. Choć ich populacja, na przestrzeni ostatnich lat, stopniowo się zwiększa, wciąż są narażone na wyginięcie, m.in. w wyniku działalności gospodarczej człowieka w tym regionie. Właśnie dlatego tak ważne są tego typu transporty, których podejmuje się wrocławski ogród.

Transport manatów do wrocławskiego zoo, fot. ZOO we Wrocławiu

– W ogrodach zoologicznych na całym świecie przebywa obecnie 76 manatów. Problem w tym, że w Europie brakuje samic. Stąd pojawia się przymus sprowadzenia ich z daleko położonego ogrodu zoologicznego, by wzbogacić pulę genową populacji. Za sprawą jednej z największych operacji transportowych w historii naszego ogrodu, samice z Wildlife Reserves Singapore w Singapurze po dwudziestogodzinnej podróży trafiły przed miesiącem do Wrocławia i po kwarantannie zostały właśnie połączone z mieszkającymi u nas samcami – mówi Radosław Ratajszczak.

Cała operacja wymagała skomplikowanej logistyk. Manaty to ssaki wodne, dlatego ich transport to duże wyzwanie. Zostały umieszczone w specjalnych skrzyniach i powieszone na hamakach, dzięki którym ich płuca chronione są przed naciskiem masy ich ciała. Tam, na stale nawilżanych gąbkach, pokonały drogę powietrzną a następnie lądową. – Nad ich bezpieczeństwem czuwało 6 osób, w tym ich opiekun z singapurskiego ogrodu zoologicznego. Wszystko po to, aby zwierzęta odczuły jak najmniejszy stres – dodaje prezes wrocławskiego zoo.

Źródło: Zoo Wrocław

Transport manatów w liczbach

  • Cały transport, z zoo w Singapurze do zoo we Wrocławiu, trwał 28 godzin. Manaty ruszyły w drogę 5 września 2017 r. o godz. 14.00 polskiego czasu.
  • Lot samolotem transportowym Boeing 747 linii AirBridgeCargo Airlines trwał 14 godzin.
  • W trakcie lotu manatami zajmowali się dwaj opiekunowie – singapurski i polski, towarzyszył im również lekarz weterynarii z wrocławskiego zoo.
  • W trakcie całego transportu, w tym lotu samolotem, opiekunowie nawilżali manaty, spryskując je wodą (co ok. 1-1,5 h).
  • W trakcie przenoszenia skrzyń z manatami między środkami transportu, były one przykrywane specjalnymi kocami termicznymi, a skrzynie dodatkowo plandeką, aby temperatura ciała zwierząt nie spadła.
  • Transportu z Warszawy do Wrocławia, który trwał 4,5 godziny, podjęła się spółka „Waldek” Pałys. Manaty były przewożone w specjalistycznej naczepie do przewozu żywych zwierząt firmy Heering, w której utrzymywano temperaturę 22-23°C, wilgotność 58-60% ze stałą wentylacją.
  • Samice transportowano w skrzyniach ważących ok. 700 kg każda, na specjalnych noszach i gąbkach nasączonych wodą, o dodatkowej wadze ok. 500 kg.
  • Do wrocławskiego zoo transport dotarł 6 września 2017 r., tuż po godzinie 19.00, a o 20.15 obie samice znalazły się w basenie.
  • 20 osób przenosiło manaty ze skrzyni do basenu Afrykarium.
  • Do Wrocławia, z singapurskiego Wildlife Reserves przyjechały dwie samice: 4,5-letnia Abel oraz 11-letnia Ling.
  • Samice są większe od samców z wrocławskiego zoo. Abel mierzy 2,8 metra przy masie ciała 460 kg, a Ling 590 kg przy 3,13 metra długości.

Manaty w liczbach

  • Obecnie żyją 3 gatunki manatów: afrykańskie, karaibskie i rzeczne – wszystkie narażone są na wygniecie.
  • W hodowlach zachowawczych w 19 ogrodach zoologicznych na trzech kontynentach żyje obecnie 76 osobników, w tym 39 samic i 37 samców.
  • Najczęściej spotykane w zoo są manaty karaibskie, jest ich 51 w 12 ogrodach.
  • Czerwona Lista IUCN opisuje 60 000 gatunków, w tym zaledwie 250 z Afryki – spośród nich 25 określa się, jako zagrożone wyginięciem.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl