wroclaw.pl strona główna Komunikacja we Wrocławiu – ceny biletów, rozkłady jazdy, inwestycje Komunikacja - strona główna

Infolinia 71 777 7777

-5°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: niekorzystna

Dane z godz. 01:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
 1. wroclaw.pl
 2. Komunikacja
 3. Piesi
 4. Zwiększenie bezpieczeństwa pieszych
Piesi we Wrocławiu Pexels
Piesi we Wrocławiu

Wszyscy jesteśmy pieszymi. Chodzenie to podstawowa i popularna forma transportu we wszystkich społeczeństwach na świecie. Praktycznie każda podróż tak się zaczyna i kończy. Dlatego miasto Wrocław podejmuje działania w celu poprawy bezpieczeństwa tych niechronionych uczestników ruchu.

Reklama

Uspokajanie ruchu

Uspokajanie ruchu drogowego we Wrocławiu prowadzone jest od kilku lat. Działania podejmowane w tej kwestii poprzedzone są analizami takimi jak badania prędkości czy konsultacje z mieszkańcami i radami osiedli. Wszystko po to, aby ograniczyć liczbę i ciężkość wypadków, umożliwić wszystkim użytkownikom łatwe osiągnięcie celu podróży oraz ograniczyć hałas i zanieczyszczenia środowiska.

Podstawą uzyskania takiego efektu jest ograniczenie prędkości i ilości pojazdów do nieszkodliwych rozmiarów (w praktyce do 30 km/h). Zamierzony efekt uzyskuje się między innymi poprzez:

 • stosowanie skomplikowanej geometrii ulicy,
 • zawężanie jezdni (najczęściej do jednego pasa), w tym na skrzyżowaniach, gdzie stosuje się ostre, ciasne łuki, 
 • tworzenie wąskich gardeł (zieleń, wysepki tramwajowe, barierki uniemożliwiające dzikie parkowanie, garby, pomniki, rzeźby, fontanny), 
 • likwidowanie pasów, świateł, kładek i przejść podziemnych, celem umożliwienia pieszym przekraczania jezdni w dowolnym miejscu, zróżnicowanie nawierzchni na niewygodną dla samochodów (najczęściej zróżnicowane rodzaje kostki brukowej). Wszystko to humanizuje przestrzeń ulic, wpływa psychologicznie na kierowców i uniemożliwia im szybką, agresywną jazdę.

Doświetlanie przejść dla pieszych

Jest to jeden ze sposobów na zwiększanie bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych. Obecnie wszystkie nowe przejścia dla pieszych są standardowo doświetlane. 

W związku z tym, że przez wiele lat ten element wyposażenia przejścia dla pieszych nie był obowiązkowy, wciąż jeszcze wiele przejść dla pieszych nie jest wystarczająco oświetlonych. Co roku Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta realizuje zadanie polegające na doświetlaniu przejść w kolejnych lokalizacjach.

Niewystarczająco doświetlone przejścia dla pieszych można zgłaszać do Wydziału Inżynierii Miejskiej na adres: wim(at)um.wroc.pl 

Budowa azyli dla pieszych

Przejścia dla pieszych poza strefami uspokojonego ruchu, które nie są objęte nadzorem sygnalizacji świetlnej, sukcesywnie wyposażamy w azyle.

Azyle to jeden z podstawowych elementów zwiększających bezpieczeństwo na przejściu dla pieszych. Jakie korzyści dają azyle?

 • uniemożliwiają kierowcom wyprzedzanie auta, które zatrzymuje się, by przepuścić pieszego,
 • zwiększają widoczność: kierowcom pieszych na przejściu, a pieszym pozwalają łatwiej obserwować nadjeżdżające auta (za każdym razem spodziewają się auta tylko z jednego kierunku),
 • skłaniają kierowców do zmniejszenia prędkości, często zwężając lub odginając nieco pas ruchu.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl