wroclaw.pl strona główna Komunikacja we Wrocławiu – ceny biletów, rozkłady jazdy, inwestycje Komunikacja - strona główna

Infolinia 71 777 7777

1°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 08:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Komunikacja
  3. Sąd zdecydował i przywraca Dariusza Kusia na stanowisko prezesa Portu Lotniczego Wrocław
Na zdjęciu Dariusz Kuś, prezes Portu Lotniczego Wrocławia Port Lotniczy Wrocław
Na zdjęciu Dariusz Kuś, prezes Portu Lotniczego Wrocławia

Decyzją Sądu Okręgowego Dariusz Kuś wraca do Portu Lotniczego Wrocław, by pełnić tam funkcję prezesa. Takie orzeczenie jest pokłosiem bezprawnej próby odwołania Kusia przez rządzącą w województwie koalicję Bezpartyjnych Samorządowców z PiS-em. – Byliśmy spokojni o rozstrzygnięcie sądowe – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Reklama

Dariusz Kuś wraca do Portu Lotniczego Wrocław

Niezgodną z przepisami uchwałę o wcześniejszym odwołaniu prezesa wrocławskiego lotniska podjęło z końcem września Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy, gdzie oba ugrupowania mają swoich przedstawicieli.

Jestem bardzo zadowolony z decyzji sądu. Dziękuję za profesjonalną pomoc moim prawnikom z Kancelarii BSKK, w szczególności panu profesorowi Łukaszowi Błaszczakowi. Wracam teraz do pracy, by nadal rozwijać lotnisko. Pomimo wszystko, widzę możliwość kontynuacji współpracy ze wszystkimi akcjonariuszami, z całą radą nadzorczą, a także z pozostałymi członkami zarządu, związkami zawodowymi i wszystkimi bez wyjątku pracownikami. Lotnisko jest najważniejsze!
Dariusz Kuś, prezes Portu Lotniczego Wrocław

W świetle obowiązujących przepisów prawa jedynym organem uprawnionym do powołania bądź odwołania Członków Zarządu Spółki jest Rada Nadzorcza Spółki. Stąd decyzja Walnego Zgromadzenia została przez miasto Wrocław zaskarżona do sądu.

Podjęte przez pozostałych udziałowców działania nie mieściły się także w ramach powszechnie przyjętych zasad, w myśl których to główny, największy udziałowiec (miasto Wrocław ma 49,2 proc udziałów w spółce), z poszanowaniem głosów pozostałych udziałowców (Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego - 31 proc. udziałów, Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze" - 19,7 proc udziałów) odgrywa wiodącą rolę.

– Ta nieudana, jak widać, próba paraliżu wrocławskiego lotniska wpisuje się w opisywany już w mediach trend wygaszania lotnisk regionalnych kosztem powstania Centralnego Portu Komunikacyjnego. To jednoznacznie zły kierunek – komentuje prezydent Wrocławia.

Wrocławskie lotnisko jednym z najlepszych w kraju

Sukcesy Dariusza Kusia, powołanego w 2007 roku przez ówczesnego prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza na stanowisko Prezesa Zarządu Lotniska, są bezdyskusyjne. Na przestrzeni 15 lat stał się jednym z najważniejszych architektów budowy najpierw nowego terminalu, a następnie rozwoju wrocławskiego Portu Lotniczego.

Dzisiaj wrocławskie lotnisko jest jednym z najnowocześniejszych, najlepiej ocenianych pod względem jakości obsługi pasażera i najszybciej rozwijających się w Polsce. Wystarczy spojrzeć na podstawowe dane – lata prezesury Dariusza Kusia to stały wzrost liczby pasażerów: od 1 mln w 2007 roku aż do rekordowych 3,5 mln podróżnych w 2019 roku.

Łącznie, mimo dwóch lat pandemii w ciągu 10 lat z lotniska skorzystało 25 mln pasażerów.

Wrocławski port to także 30 tys. operacji lotniczych rocznie, co daje ok. 300 tys. operacji w ciągu 10 lat. Aktualnie mamy prawie 90 połączeń do większości krajów europejskich, w tym do kilkunastu stolic.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl