Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
MPK zapowiada pełną elektryfikację połączeń na lotnisko. Przy terminalu, nad przystankami autobusowymi, stoją już stacje do ładowania autobusów.
Port lotniczy to pętla, gdzie autobusy kończą trasę i mają przerwę przed rozpoczęciem kolejnego kursu. Ten czas będzie wykorzystywany na doładowywanie baterii.
Przyjechał pierwszy z 21 Mercedesów
Właśnie dlatego na lotnisku zaplanowano uroczystość przekazania pierwszego autobusu z kontraktu podpisanego w lipcu 2025 roku.
Cieszymy się pierwszym autobusem elektrycznym z puli 21, który właśnie do nas przyjechał. Z drugiej strony - i ta radość jest tym większa - podpisujemy umowę na zakup kolejnych 20 pojazdów. Te elektryczne autobusy będą obsługiwały linie z Poświętnego i z Dworcowej: będą woziły naszych mieszkańców i gości na lotnisko.Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia
Prezydent przypomniał, że MPK kupuje łącznie 450 autobusów, inwestuje również w tramwaje – to wielka rewolucja taborowa.
– W ramach tej rewolucji wydamy ponad trzy miliardy złotych zarówno na nowe tramwaje, jak i autobusy. Właściwie nie ma takiego tygodnia, żebyśmy czegoś nie robili bądź w aspekcie torowym, bądź sieciowym, zajezdniowym, no i oczywiście taborowym – podkreśla Jacek Sutryk.
Jest umowa na kolejnych 20 „elektryków”
Prezes MPK Witold Woźny przypomina, że zakup eCitaro jest dofinansowany ze środków KPO przekazywanych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wartość całego kontraktu to ponad 87 mln zł.
Odbiór autobusu to jedno, a podpisanie kolejnego kontraktu to rzecz druga. To kolejny puzel w naszej układance. Mogę Państwu zdradzić, że w projekcie dostawy kolejnych 20 autobusów pojazdy to nie wszystko. W całym projekcie zakładamy bardzo mocną rozbudowę infrastruktury zajezdniowej, m.in. o dodatkowe panele fotowoltaiczne czy dodatkowe magazyny energii.Witold Woźny, prezes MPK Wrocław
– Transformacja i nowoczesny transport publiczny we Wrocławiu to nie jest tylko hasło ze strategii miasta. To rzeczywistość, to widać na ulicach – mówi Mirosława Rudzka, prezes Daimler Buses Polska. – Dzisiejsza umowa jest kolejnym krokiem w tej transformacji, bo Mercedes–Benz eCitaro to autobus, który jest komfortowy, zapewnia bezpieczeństwo, nowoczesność i ekonomiczną eksploatację.
Prezes dodaje, że dostarczane eCitaro są wyposażone w najnowszej generacji baterie NMC4, które są produkowane w Gliwicach.
Kontraktujemy nie tylko autobusy, ale także infrastrukturę - zarówno szybkie ładowanie na pętlach, jak i systemy ładowania w zajezdni. Autobusy elektryczne to już cały system, a sukces elektromobilności polega na tym, że dobrze współpracują ze sobą pojazdy, infrastruktura oraz ludzie, którzy z nich korzystają i je obsługują.Mirosława Rudzka, prezes Daimler Buses Polska
Obecnie dostarczane autobusy to rezultat kontraktu podpisanego w lipcu 2025 roku na zakup 21 autobusów elektrycznych, w tym 12 solo i dziewięciu przegubowych.
MPK ma również elektryczne Solarisy
Dziś podpisana została umowa na dostarczenie 20 przegubowych eCitaro. Pięć to zamówienie podstawowe, a 15 do opcjonalnego zamówienia, ale dziś zarówno prezydent jak i prezes jasno komunikowali, że zamierzają kupić całą dwudziestkę.
Galeria zdjęć
Kosztować to będzie ponad 91 mln zł. W cenie jest system wolnego ładowania dla 11 autobusów na terenie zajezdni przy ul. Obornickiej, cztery ładowarki mobilne Plug–In oraz stanowisko szybkiego ładowania pantografowego na pętli „Nowy Dwór” przy ul. Rogowskiej.
Obecnie MPK odbiera siedem elektrycznych Solarisów. Piszemy o nich i pokazujemy na zdjęciach w „To pierwszy taki „elektryk” we flocie MPK. W drodze są kolejne”.