wroclaw.pl Komunikacja we Wrocławiu – ceny biletów, rozkłady jazdy, inwestycje Komunikacja logo
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 20°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Koniec remontu na placu Jana Pawła II. Autobusy i tramwaje wracają na swoje trasy

Maciej Wołodko,
Koniec remontu na placu Jana Pawła II. Tramwaje i autobusy wracają na swoje stałe trasy. fot. Maciej Kulczyński
Koniec remontu na placu Jana Pawła II. Tramwaje i autobusy wracają na swoje stałe trasy.

Koniec remontu na pl. Jana Pawła II. Jeden z głównych węzłów przesiadkowych w mieście, na którym przecinają się trasy 22 linii tramwajowych i autobusowych, wróci do pełnej przepustowości od soboty, 16 lipca. Inwestycja pochłonęła łącznie 8 milionów złotych. – Jej wykonanie poprawi komfort jazdy wrocławian - zarówno kierowców, jak i pasażerów – podkreśla MPK Wrocław.

Reklama

Modernizacja placu Jana Pawła II była, jak podkreślił prezydent Wrocławia Jacek Sutryk, jednym z największych wyzwań w ramach TORYwolucji.

Podjęliśmy to wyzwanie w sierpniu 2021 roku. Zadanie podzieliliśmy na 5 etapów. Z jednego prostego powodu: chcieliśmy zachować przejezdność tego dużego skrzyżowania. Przez plac Jana Pawła II przebiegają szlaki 22 linii tramwajowych i autobusowych, intensywny jest także ruch kołowy
Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia

Przez kilkanaście miesięcy prac na placu Jana Pawła II MPK wymieniło skrzyżowanie torowe na środku placu, cztery rozjazdy, dwanaście zwrotnic – w sumie niemal 800 metrów torów. Na inwestycji skorzystają też kierowcy aut, bo MPK zadbało o to, by w pobliżu torów wymienić wyboistą nawierzchnię na nową – równą i gładką.

Inwestycja za 8 mln złotych. Torowcy pracowali non stop, bez względu na pogodę

– Na kwotę 8 milionów złotych składały się: niecałe 6 mln złotych na realizację robót budowlanych i nieco ponad 2 mln złotych na zakup rozjazdów i skrzyżowania torowego. W ramach inwestycji wymieniliśmy cztery rozjazdy oraz  jedno skrzyżowanie torowe, w tym łącznie 12 zwrotnic i blisko 50 krzyżownic. Czas realizacji inwestycji to 11 miesięcy. Pracowaliśmy non stop, bez względu na pogodę i warunki – mówi Damian Talaga, zastępca dyrektora MPK Wrocław ds. inwestycji.

Korzystając z zamknięcia placu od strony mostu Sikorskiego, MPK wymieniło torowisko w Podwalu, począwszy od placu Jana Pawła II do ulicy Księcia Witolda, z wyłączeniem samego mostu.

W sobotę przypada też finisz innej TORYwolucyjnej inwestycji – wymiany rozjazdu na skrzyżowaniu ulic Piłsudskiego i Stawowej. Po trzech tygodniach intensywnych prac 16 linii tramwajowych i autobusowych, kursujących tamtędy, będzie mogło wrócić na swoje stałe trasy.

10 kolejnych inwestycji do końca 2022 r.

– TORYwolucja nie śpi, TORYwolucja nie ma wakacji, dlatego dzisiaj kończymy jedno zadanie, jutro zaczynamy kolejne – powiedział Krzysztof Balawejder, prezes MPK Wrocław. Mowa o rozpoczynającym się 16 lipca remoncie torowiska przy moście Zwierzynieckim.

– To torowisko, rozjazdy które biegną z mostu Zwierzynieckiego, nie może czekać. Tramwaje poruszają się tam z minimalnymi prędkościami, właśnie z uwagi na to żeby nie spowodować wykolejenia. Jutro rozpoczynamy pierwszy etap – podkreślił prezydent Jacek Sutryk.

Do końca roku wrocławskie MPK planuje zrealizowanie łącznie 10 inwestycji.

Przed nami jeszcze 10 ważnych zadań zaplanowanych na ten rok. Największe, najbardziej widowiskowe zadanie to remont torowiska pomiędzy placem Kościuszki a ulicą Swobodną. To będzie domknięcie tak naprawdę całego tamtego rejonu. Zakończyliśmy już wszystkie łuki, wymieniliśmy wszystkie zwrotnice i będziemy mogli pochwalić się w pełni zmodernizowanym węzłem.
Krzysztof Balawejder, prezes MPK Wrocław

– Mam tylko nadzieję, że uda się je zrealizować. Trzeba pamiętać, że sytuacja z którą mamy do czynienia na świecie, wpływa także na finanse MPK – dodał Krzysztof Balawejder.

Zmiany w kursowaniu autobusów i tramwajów na placu Jana Pawła II

W związku z planowanym zakończeniem prac związanych z wymianą rozjazdów tramwajowych na skrzyżowaniu ulicy Piłsudskiego i Stawowej oraz na placu Jana Pawła II, od 16 lipca 2022 roku (sobota) planowane jest wprowadzenie zmiany tras na liniach tramwajowych 2, 5, 11, 15, 20, 31, 32, 70 i 74 oraz na liniach autobusowych K, N, 106, 110, 144, 145, 146, 148, 149 i 250.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Zobacz więcej wiadomości portalu wroclaw.pl Więcej wiadomości portalu wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl Logo wroclaw.pl