Tournee filmów z festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty od stycznia

Festiwal T-Mobile Nowe Horyzonty odbywa się latem we Wrocławiu, zimą ma zasięg ogólnopolski. Nagradzane filmy odbywają tournée po 36 miastach. Start 1 stycznia w Krakowie, finisz 24 stycznia w Łodzi. Nie może się też obyć bez seansów we wrocławskim Kinie Nowe Horyzonty (8-14 stycznia). Co zobaczą widzowie?

  • lucyfer nowe horyzonty

    Kadr z "Lucyfera"

  • widzę, widzę, nowe horyzonty

    Kadr z "Widzę, widzę"


Tournee, sposób na zaległości filmowe

Na T-Mobile Nowe Horyzonty Tournee wybierane są filmy, które zostały zauważone i docenione, zarówno przez krytyków, jak i publiczność letniego festiwalu. W styczniu obrazy „Widzę, widzę”, czy „Tysiąc i jedna noc” (a poza nimi jeszcze pięć innych) obejrzą kinomani w 36 miastach Polski, m.in. w Warszawie, Krakowie, Gdańsku, czy Katowicach, ale też mniejszych Elblągu, Kętrzynie, czy Sanoku. Tournee obejmie też Wrocław i Kino Nowe Horyzonty, które od kilku lat jest miejscem festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty.

Co obejrzymy?

Warto nadrobić zaległości z dobrego, niezależnego kina, którego najczęściej brakuje na wielu polskich ekranach. „Lucyfer” Gusta Van den Berghe (Grand Prix we Wrocławiu) to historia tytułowego bohatera, który na trasie niebo-piekło robi sobie przystanek w Meksyku, a my podglądamy go przez tondoskop (stąd obraz „rybie oko”). W „Epokowym efekcie” Carlosa M. Quinteli (wyróżnienie jury we Wrocławiu) mamy radziecko-kubańską nieukończoną elektrownię i bohaterów, którzy z nudów toczą pasjonujące dyskusje, a wszystko to w krajobrazie niczym z peerelowskiego czarnego snu. „Widzę, widzę” Severina Fiali i Veroniki Franz (nagroda publiczności we Wrocławiu) to historia braci bliźniaków, którzy podejrzewają, że ich zabandażowana matka po powrocie ze szpitala nie jest tą samą osobą.  Trwająca 6 godzin trylogia „Tysiąc i jedna noc” Miguela Gomesa to współczesna historia kryzysu w Portugalii opowiedziana w konwencji baśni (nagroda Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych FIPRESCI we Wrocławiu). A jeden z głośniejszych obrazów (za sprawą reżysera, aktora i bohatera) to „Pasolini” charyzmatycznego Abla Ferrary z piękną rolą Willema Dafoe, który wciela się w postać legendarnego włoskiego reżysera Piera Paola Pasiliniego, jaki zasłynął skandalizującymi produkcjami.  

Kiedy filmy zawitają do Wrocławia

We wrocławskim Kinie Nowe Horyzonty tournée zatrzyma się 8 stycznia i potrwa do 14 stycznia. W które dni obejrzymy opisane produkcje zobaczycie sprawdzicie w Go.

T-Mobile Nowe Horyzonty Tournée 2016

T-Mobile Nowe Horyzonty Tournée 2016

Fabularny / Obyczajowy / Poetycki
Termin od 8 stycznia 2016 19:00 do 14 stycznia 2016 18:00

Miejsce Kino Nowe Horyzonty

Zobacz
Zgłoś uwagę