Otwarcie PINTY Wrocław

Otwarcie PINTY Wrocław

Na jednym z kranów – Bawarka, czyli jasne pszeniczne. Do niej szef kuchni poleca pikantną kanapkę z kurczakiem. Na innych – kultowy Atak Chmielu i Pszeżytowies, a w butelkach m.in. Odsiecz Wiedeńska i Imperium Atakuje. W sumie 21 kranów i kilkadziesiąt piw butelkowych. Huczne Otwarcie PINTY Wrocław – pierwszego takiego pubu w Polsce – już 29 września. W programie warzenie piwa na żywo, pokazy na BMX-ach i konkursy z nagrodami. 

Pierwsza taka PINTA

Siedem lat temu trzech przyjaciół zainicjowało prawdziwą rewolucję piwną w Polsce. W 2011 r. Ziemowit Fałat, Grzegorz Zwierzyna i Marek Semla założyli rzemieślniczy Browar PINTA. 

– Gdy powstała pierwsza wersja Ataku Chmielu, przyświecała nam idea propagowania różnorodności piwa. Atak Chmielu okazał się wielkim sukcesem. Od tego czasu nieprzerwanie opracowujemy receptury, sprowadzamy surowce, eksperymentujemy i warzymy – mówi Ziemowit Fałat.

Zarządzający OVO Wrocław mówią, że do budynku przy Podwalu dołączyła perełka na skalę światową. Koneserzy i amatorzy kraftów mają się poczuć w pubie „jak w niebie”. Będą mieli bowiem do wyboru kilkadziesiąt rodzajów piwa.

Oferta do pełna

Kranów w nowo otwartym pubie jest aż 21. Do kufli leją się klasyczne i premierowe krafty od browaru PINTA. Wśród nich: kultowy Atak Chmielu (American IPA), Go Deeper (Brut IPA), Pszeżytowies (Multigrain Pale Ale) i Bawarka (Hefeweizen). Coś dla siebie znajdą także miłośniczki bardziej złożonych, owocowych piw – w ofercie są m.in. Kwas Gamma (Raspberry Sour z prawdziwymi malinami) i Sangriale (Fruit Ale – z prawdziwymi nektarynkami i wiśniami).

Pragnienie świetnie gaszą także importowane piwa butelkowe, m.in. z Belgii, Czech i Nowej Zelandii, w tym bezalkoholowe. W grupie piw butelkowych są również lokalne specjały Wroclove, no i przede wszystkim rzemieślnicze piwo PINTY. Wszystkiego łącznie kilkadziesiąt rodzajów.

PINTA zadbała również o to, żeby w pubie, jak w domu, poczuły się również osoby niegustujące w piwie. Dla nich są dwa dodatkowe krany z wodą niegazowaną i gazowaną. Seruje się tu także świeżo wyciskane soki, cydr oraz frizzante. 

Wrocławska premiera z atrakcjami

Goście otwarcia zobaczą, jak przebiega proces warzenia Ataku Chmielu. Na patio czekać będzie kontener z 8 kranami i grill. W programie znalazły się ponadto pokazy ewolucji na rowerach BMX oraz konkursy, w których do wygrania są m.in. koszulki PINTY z wrocławskimi akcentami. Na otwarciu nie zabraknie również gości specjalnych: współzałożycieli browaru i blogera piwnego, Tomasza Kopyry.

Wybornie w szklance, smacznie na talerzu

W przeciwieństwie do wielu innych pubów, w PINCIE jedzenie ma równie autorski charakter, podobnie jak piwo. Do szklanki zimnego trunku szef kuchni serwuje tatara ze strusia z grzybami shimeji i żółtkiem przepiórczym, domowe nachosy, frytki, krewetkowe curry i kanapki (m.in. z rostbefem i chimichurri).

Do karty dań trafiły również zupy (serowa i chrzanowa), dania główne (np. glazurowane żeberka, peklowany i wędzony wołowy kark), sałatki (z karmelizowaną gruszką i z wołowiną), desery (lody rzemieślnicze) oraz dania dla dzieci (makaron, grillowane kotleciki drobiowe).

Industrialny wystrój

Pub PINTA przyciąga nie tylko liczbą gatunków kraftów i bogatym menu, ale również ciekawym i oryginalnym wystrojem. Można się tu wygodnie rozsiąść na długie godziny przy szklance wybornego piwa i talerzu pełnym pyszności.

Wnętrze ma industrialny charakter, nawiązujący bezpośrednio do estetyki browaru PINTY, powstającego w Wieprzu obok Żywca. W pubie zastosowano elementy metalowych kontenerów, szare ściany i niezabudowane sufity. Na gości czeka 300 mkw. powierzchni i duży ogródek od strony patio. W niedalekich planach jest także otwarcie ogródka zimowego od strony ulicy Traugutta.

Pub jest otwarty codziennie od godziny 12.00 do 02.00. Huczne otwarcie w tychże godzinach 29 września, w sobotę. Wstęp wolny.

 

Wideo / zdjęcia

Lokalizacja

OVO Wrocław

ul. Podwale 82-84, 50-414 Wrocław

Komentarze