- TERMINY: Sobota 19.07 o 12:00
- Miejsce: Wrocławskie Pola Irygacyjne
- BILETY: Wstęp wolny
FILTRUJ
Zapraszamy na międzygeneracyjny spacer po Wrocławskich Polach Irygacyjnych. Poprowadzi go kuratorka Katarzyna Roj wraz z Jurgą Daubaraitė i Jonasem Žukauskasem z kolektywu Neringa Forest Architecture, których w lipcu BWA Wrocław gości na rezydencji w ramach Festiwalu BWA Europa 2025. W trakcie spaceru będzie można poznać ich praktykę i perspektywę w obszarze pracy z krajobrazem, a także przyjrzeć się Polom w okresie pełni lata. Istnienie Wrocławskich Pól Irygacyjnych zapoczątkowały prawne regulacje, które zakończyć miały wylewanie nieczystości do rzek. Uruchomiono je w 1881 roku, a jako główna oczyszczalnia ścieków przetrwały one wojnę i funkcjonowały aż do 2015 roku. W wyniku stałej podaży wody, wytworzył się na ich obszarze wodno-bagienny, żywy i odporny ekosystem – 1200 hektarów spontanicznej przyrody w obrębie miasta!
Temat pracy z krajobrazem i możliwych scenariuszy regeneracji terenów przeobrażonych przez człowieka wydaje nam się niezmiernie ważny w dobie katastrofy klimatycznej i wyzwań, z jakimi mierzą się współczesne miasta.
Spacer będzie zatem okazją do rozmowy z Katarzyną Roj, kuratorką wystawy o Wrocławskich Polach Irygacyjnych – „Pole Regeneracji” (2021, galeria Dizajn BWA Wrocław), jak i do spojrzenia na ten teren z perspektywy naszych gości – Jurgi Daubaraitė i Jonasa Žukauskasa, architektki i architekta z Wilna, budujących nowe relacje między społeczeństwem a środowiskiem poprzez projekty i badania. Na Pola wybierzemy się pociągiem.
Kuratorowali m.in. Bałtycki Pawilon na Biennale w Wenecji w 2016 roku. W 2023 roku współtworzyli litewski Pawilon Leśny dla Dzieci w ramach Biennale Architektury w Wenecji, a w 2024 roku wystawę w Bordeaux, nominowaną do nagrody Nowego Europejskiego Bauhausu.
Autorka licznych tekstów o kulturze materialnej oraz kuratorka wystaw-sytuacji i wystaw-procesów, takich jak Żyjnia, „Pole regeneracji. Wrocławskie Pola Irygacyjne” (Dizajn BWA Wrocław), „Zaświaty” (BWA Wrocław Główny i Muzeum Ziemi), „Una Breve Vacanza” (Triennale di Milano). Od 2023 roku jest wicedyrektorką BWA Wrocław ds. programu, edukacji i promocji.
Organizatorem rezydencji i wydarzenia są BWA Wrocław Galerie Sztuki Współczesnej. Rezydencja Jurgi Daubaraitė i Jonasa Žukauskasa jest częścią Festiwalu BWA Europa, organizowanego i współfinansowanego przez Narodowe Centrum Kultury i Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie w ramach obchodów Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.
Organizację rezydencji wspiera Instytut Kultury Litewskiej.
Dalimira 9, Wrocław