Filmy kręcone we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku. Co obejrzymy w 2017

Najnowszy film Agnieszki Holland „Pokot” był kręcony w dolnośląskich plenerach, na ulicy Roosevelta zrealizowano najważniejszą scenę z czeskiego obrazu „Ja, Olga Hepnarova”, zaś w studiach CeTA artyści tworzyli obrazy w stylu Vincenta van Gogha do malarskiej animacji „Loving Vincent”. Zobaczcie tegoroczne premiery, w których miasto i region „zagrały” ważne role i które wsparł finansowo Dolnośląski Konkurs Filmowy.

 • ja olga hepnarova

  Kadr z ulicy Roosevelta z filmu „Ja, Olga Hepnarova”/fot. Szymon Kurzawa

 • ja olga hepnarova

  Kadr z ulicy Roosevelta z filmu „Ja, Olga Hepnarova”/fot. Szymon Kurzawa

 • pokot agnieszka holland

  Scena z filmu „Pokot”/fot. Robert Pałka

 • loving vincent ceta

  Sceny z „Loving Vincent” kręcone w CeTA

 • loving vincent ceta

  Sceny z „Loving Vincent” kręcone w CeTA


Ja, Olga Hepnarova

Nakręcona przez czeski tandem (Tomás Weinreb i Petr Kazda) historia kobiety, na której wykonano ostatni w Czechosłowacji wyrok śmierci. Tytułową Olgę Hepnarovą zagrała polska aktorka Michalina Olszańska, zaś zdjęcia zrealizował polski operator Adam Sikora. Historia autentycznej postaci do dziś wzbudza wielkie zainteresowanie. Olga pracując jako kierowca 10 lipca 1973 roku wjechała w tłum ludzi czekających na przystanku tramwajowym w Pradze zabijając 8 osób. W więzieniu argumentowała swój czyn jako karę za wieloletnie prześladowania, jakich była ofiarą w rodzinie, szkole i pracy. Słynną scenę wypadku Czesi nakręcili na ulicy Roosevelta, ponadto zdjęcia nakręcono też w Kłodzku.

Premiera polska: 13 stycznia, w DCF od 12 stycznia

Pokot

Agnieszka Holland swój nowy film zainspirowany i oparty na powieści Olgi Tokarczuk („Prowadź swój pług przez kości umarłych”) nakręciła w Nowej Rudzie, Międzygórzu, Bystrzycy Kłodzkiej i Kotlinie Kłodzkiej. Obejrzymy historię Janiny Duszejki, inżynier, nauczycielki angielskiego, ekolożki, której niegdyś zastrzelono psy. Kiedy znajduje zwłoki sąsiada decyduje się wyjaśnić zagadkową śmierć. Ofiar jest więcej i wszystkie łączyło upodobanie do polowań na zwierzęta.

Premiera polska: 24 lutego. Film zakwalifikowano do konkursu głównego Berlinale.

Agnieszka Mandat w filmie „Pokot”, plener w Bystrzycy Kłodzkiej/fot. Robert Pałka

Loving Vincent

„Twój Vincent” (tytuł oryginalny – „Loving Vincent”) jest pierwszą na świecie pełnometrażową produkcją w technice animacji malarskiej. Film opowiada o barwnym życiu i zagadkowej śmierci Vincenta van Gogha, jednego z najwybitniejszych i najbardziej cenionych malarzy. Animacja realizowana przez BreakThru Productions, firmę Hugh Welchmana, zdobywcy Oscara w 2008 roku za najlepszy krótkometrażowy film animowany „Piotruś i wilk”. 

Do filmu ożywionych zostało aż 100 obrazów mistrza, zaś zdjęcia i malowane przez artystów obrazy do animacji (w stylu van Gogha) powstawały we wrocławskim Centrum Technologii Audiowizualnych.  

Premiera polska: uzależniona od obecności filmu na festiwalach zagranicznych

Double Ironman

Nowy film reżysera słynnych „Bogów”, a zainspirowany życiem Jerzego Górskiego. Jako 36-latek wziął udział w biegu śmierci w amerykańskim Huntsville, ustanowił rekord świata w triathlonowych mistrzostwach świata jako Double Ironman z czasem 24h:47min:46sek. W latach 80.znane było jego uzależnienie od narkotyków (leczył się w ośrodku Monaru). Film Palkowskiego jest opowieścią o niezwkłym harcie ducha, rekordzie i o dwóch dzielnych kobietach, które towarzyszyły Jerzemu Górskiemu w życiu. Film nakręcono w okolicach Legnicy i Wrocławia.

Premiera polska: 6 października

Jakub Gierszał w nowym filmie Łukasza Palkowskiego/fot. Robert Pałka

Zgłoś uwagę