wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

6°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 21:42

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Polecamy - aktualności
  4. Festiwal Kultury Żydowskiej Simcha od 31 lipca. Zobaczcie program

Siedem dni z grafikiem wypełnionym po brzegi – tak zapowiada się 23. Festiwal Kultury Żydowskiej Simcha. Okazji do radowania się (bo simcha oznacza radość) nie zabraknie, a od 31 lipca do 6 sierpnia można wybrać się nie tylko na koncerty (są bilety), spotkania czy wykłady, ale też posmakować specjałów na jarmarku żydowskim, poćwiczyć taniec czy zmierzyć się z wycinanką żydowską i zjeść tradycyjne śniadanie. Nowością jest oprowadzanie online po Tel Awiwie i Pradze, bogata jest też oferta zajęć dla dzieci.  

Reklama

Na rozpoczęcie śniadanie, na zamknięcie nabożeństwo

Inauguracją Simchy będzie w tym roku radosne śniadanie izraelskie w ogrodzie Muzeum Etnograficznego w sobotę 31 lipca i potrwa od 10.00 do 13.00. Zapowiada się literacka opowieść o kuchni izraelskiej. Będą opowieści żydowskie, warsztaty tańca (po jedzeniu), a na stołach tradycyjna koszerna kuchnia.

Kupony na zestawy śniadaniowe kupimy w Jaffa Bar&Market (plac Solny 14) oraz na miejscu podczas samego wydarzenia. 

Na zamknięcie festiwalu z kolei, tradycyjnie, otwarte nabożeństwo na powitanie szabatu, ale tym razem w Synagodze pod Białym Bocianem poprowadzą je Jerzy Kichler i kantor Marek Marosany (piątek 6.07, godz. 19.00). Wstęp jest wolny. 

23. Festiwal Kultury Żydowskiej SIMCHA

23. Festiwal Kultury Żydowskiej SIMCHA

Koncert / Jarmarki
Termin od 31 lipca 2021 do 6 sierpnia 2021

Miejsce Wrocław - różne lokalizacje wg programu dnia

Zobacz

Muzeum Etnograficzne festiwalowym miejscem 

Simcha, oprócz Dzielnych Czterech Wyznań odbywa się też w kilku innych lokalizacjach Wrocławia, a jednym z popularniejszych miejsc będzie w tym roku Muzeum Etnograficzne, oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Nie tylko rozpocznie się tutaj tegoroczna edycja (uroczystym śniadaniem), ale zaplanowano kilka wydarzeń. Olga Budzan w sobotę 31 lipca o 11.00 poprowadzi warsztaty z wycinanki żydowskiej (wstęp jest wolny, ale obowiązują zapisy przez maila [email protected]

Zaplanowano też warsztaty alfabetu hebrajskiego (31.07 o 12.00) w ogrodzie, a o 13.00 oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Jorcajt – czas chasydów”, którą można tego dnia za darmo obejrzeć w Muzeum Etnograficznym. 

Przeczytajcie: „Jorcajt – czas chasydów”. Niezwykła wystawa w Muzeum Etnograficznym

Atrakcje pod chmurką

Przede wszystkim jarmark żydowski, na który czekają entuzjaści koszernych posiłków. W niedzielę 1 sierpnia od 10.00 do 18.00 na dziedzińcu synagogi można nabyć produkty dla smakoszy żydowskiej kuchni.

Także w niedzielę o 13.00 na dziedzińcu warsztaty piosenki i tańca dla dzieci, które poprowadzą pedagodzy z Niepublicznej Szkoły Podstawowej Tikkun Olam. O 14.00 na dziedzińcu można rozpocząć (bezpłatnie) udział w grze miejskiej „Śladami żydowskiego Wrocławia”, a o 16.00 spacer śladami żydowskich literatów Wrocławia z dr Anną Kałużną z Judaistyki UW.

Na dziedzińcu odbywają się także bezpłatne warsztaty tańca żydowskiego, które od 1 do 5 sierpnia poprowadzi Dorota Kapusta. Start zawsze o 21.45. 

Oprowadzanie online po Pradze i Tel Awiwie

Można też, pozostając w domu i przed komputerem zasmakować żydowskiej tradycji, bo po dwóch niezwykłych miastach oprowadzą nas festiwalowi goście – 2 sierpnia o 17.00 Chaim Kobyliński po Pradze, a w środę 4 sierpnia o 16.00 Jan Kirschenbaum po Tel Awiwie. Dostęp online jest za darmo.

Koncerty i jubileusz Chóru Synagogi

Na wszystkie koncerty Simchy są jeszcze bilety, a warto zerknąć do programu, bo jest w czym wybierać. 

Pierwszego dnia 31 lipca o 22.01 w Synagodze pod Białym Bocianem koncert „Klezmerska Hawdala”, czyli Klezmorim Trio i Goście /Kraków/ - Frejd! / Radość! / ! פרייד. 

W poniedziałek 2 sierpnia o 20.00 prapremiera kantaty „Psalmy Dawidowe” Macieja Prochaski na solistów, chór mieszany i zespół instrumentalny. Na scenie wrocławskiej Synagogi Pod Białym Bocianem wystąpią soliści: Magdalena Dynowska oraz Piotr Bunzler, obchodzący 25-lecie działalności artystycznej Chór Synagogi Pod Białym Bocianem oraz Zespół Instrumentalny pod dyrekcją Stanisława Rybarczyka. Podczas koncertu usłyszymy takie instrumenty, jak pomort, szałamaja, flet prosty, kotły, perkusja etniczna, obój historyczny, harfa, puzon oraz pozytyw. „Siedmiu instrumentalistów będzie symbolicznie reprezentować świętą dla judaizmu liczbę siedem, będąca symbolem stworzenia, kreacji i powstawania życia” – zapowiadają organizatorzy.

Codziennie o 20.00 koncerty festiwalowe. Warto jeszcze zwrócić uwagę na środę 4 sierpnia, bo krakowska formacja klezmerska Kroke przygotował ciekawy program z „Naszą muzyką filmową i teatralną”.

Sprzedaż biletów na wszystkie koncerty odbywa się online w serwisie www.ticketmaster.pl oraz w sieci sklepów Media Markt w całej Polsce. Jeśli bilety nie zostaną wyprzedane w przedsprzedaży, będzie można je kupić również podczas festiwalu na dwie godziny przed koncertem w Synagodze pod Białym Bocianem. Bilety ulgowe przysługują uczniom, studentom, seniorom (60+).

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl