Godło Eko-Inspiracji 2016 dla wrocławskiego ekologa i podróżnika

Wrocławski ekolog i podróżnik Dominik Dobrowolski został wyróżniony prestiżowym godłem Eko-Inspiracji 2016 w kategorii Partnerstwo w ogólnopolskim plebiscycie na najlepszą akcję edukacji ekologicznej. Uznanie głosujących zyskała – Cycling Recycling Ekologiczna Wyprawa Rowerowa.

  • Dominik Dobrowolski

    Dominik Dobrowolski


Nagrodzona akcja, o której pisaliśmy, pn. „Cycling Recycling” to ponad 2 tys. km edukacji ekologicznej.

Dominik Dobrowolski 1 sierpnia ubiegłego roku wystartował we Wrocławiu na rowerze w podróż dookoła Polski. Podczas swojej edukacyjnej wyprawy ekolog odwiedził m.in.: Nową Sól, Gorzów Wielkopolski, Szczecin, Kołobrzeg, Słupsk, Gdańsk, Elbląg, Olsztyn, Warszawę, Sandomierz, Kraków, Bielsko-Białą, Cieszyn, Racibórz, Nysę i Ziębice. Na trasie dołączali do niego inni rowerzyści i rowerzystki. Po 22 dniach podróży cały ekopeleton powrócił do stolicy Dolnego Śląska.

Podczas wyprawy jej uczestnicy organizowali akcje zbiórki elektroodpadów oraz spotkania z mediami i mieszkańcami, na których zachęcali do troski o środowisko, walki z zaśmieceniem, a także promowali segregację elektroodpadów. Podczas tych działań udeło się zebrać ponad 10 tys. kg elektrośmieci i blisko 100 tys. sztuk zużytych baterii. Wyprawa cieszyła się ogromnym zainteresowaniem samorządów, mediów i mieszkańców wymienionych miejscowości.

Za ciosem

Na ten rok również planowana jest kolejna edycja wyprawy „Cycling Recycling” – tym razem ekopeleton przemierzy w sierpniu polskie wybrzeże Bałtyku, zachęcając turystów do troski o plaże i walkę z zaśmieceniem morza.

W wybranych nadmorskich miejscowościach ekologiczni edukatorzy pod kierunkiem Dominika Dobrowolskiego będą organizowali akcje zbiórki zużytych baterii oraz elektroodpadów. W planie są także ekoquizy dla mieszkańców i turystów spędzających wakacje nad Bałtykiem.

Powstaną też punkty informacji recyklingowej, gdzie będą dostępne nieodpłatnie materiały edukacyjne. Dla najmłodszych szykują się ekologiczne niespodzianki i ekozabawy. Do obserwowania i udziału w akcji zostaną zaproszone lokalne media, samorządy i organizacje społeczne.

Głównymi partnerami wypraw edukacyjnych Cycling Recycling są: Remondis Electrorecycling i Electro-System Organizacja Odzysku – firmy, będące liderami zbiórki i recyklingu zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego w Polsce i Europie. Akcja była i będzie relacjonowana m.in. na stronie wydarzenia

Ekolog-obieżyświat

W ostatnich latach Dominik Dobrowolski, również na rowerze, objechał Islandię, okrążył cały Bałtyk (6 tys. km), podróżował wzdłuż Pirenejów i Alp, odwiedził, organizując ekologiczne akcje: Brukselę, Berlin, Kopenhagę, Paryż i Londyn.

Wrocławski ekopodróżnik realizuje także od siedmiu lat projekt pt. „Recykling Rejs” – przepłynął kajakiem  polskimi rzekami i wybrzeżem Bałtyku w sumie ponad 5 tys. km, m.in. organizując akcje sprzątania brzegów.

Ekolog znany jest także z wielu innych projektów edukacyjnych, które organizuje na terenie całej Polski, np. akcji: Recykling daje owoce, EkoWalentynki, Kultura to Natura – czyli zamień odpady na kulturalne wypady, Kwiaty za elektrograty, a także odbudowa dawnego sanatorium dr. Brehmera w Sokołowsku i tworzenie centrum edukacji ekologicznej EkoWieża. 

Zgłoś uwagę