wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

6°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 05:05

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. EFA - Europejskie Oskary w sobotę
Kliknij, aby powiększyć
Tegorocznym faworytem EFA, nominowanym w pięciu kategoriach jest film Ida w reżyserii Pawła Pawlikowskiego Kadr z filmu Ida
Tegorocznym faworytem EFA, nominowanym w pięciu kategoriach jest film Ida w reżyserii Pawła Pawlikowskiego

Gwiazdy europejskiego kina - aktorzy i reżyserzy pojawią w sobotę (13 grudnia) na czerwonym dywanie przed Operą w Rydze, Europejskiej Stolicy Kultury 2014 i stolicy Łotwy. Wrocław także będzie gospodarzem Europejskich Nagród Filmowych w roku 2016.

Reklama

W Rydze odbędzie 27. ceremonia  wręczenia Europejskich Nagród Filmowych (European Film Awards) Europejska Akademia Filmowa, której przewodniczy reżyser Wim Wenders, przyznaje swoje nagrody co roku – w latach nieparzystych nagrody wręczane są w Berlinie, gdzie ma siedzibę EFA, a w latach parzystych w dużych miastach europejskich.

Decyzję o tym, że w 2016 gospodarzem 29. ceremonii wręczenia nagrody będzie Wrocław EFA ogłosiła w kwietniu tego roku. W 2016 roku Wrocław będzie nosił tytuł Europejskiej Stolicy Kultury, a uroczystość wręczania 29. Europejskich Nagród Filmowych odbędzie się 3 grudnia 2016 roku. 

Europejskie Nagrody Filmowe to najbardziej prestiżowe nagrody przyznawane europejskim filmom. Pierwszym laureatem EFA w 1988 roku był Krzysztof Kieślowski, który odebrał ją za „Krótki film o zabijaniu”. Do roku 1996 laureaci otrzymywali statuetkę Felixa.  Od 1997 wręczana jest nowa, bezimienna jak dotąd, statuetka, nazywana po prostu Europejską Nagrodą Filmową.

W ostatnich latach zdobywca Europejskiej Nagrody Filmowej w głównej kategorii dystansował konkurencję w walce o Oscara za film nieanglojęzyczny. Tak było z „Miłością” Michaela Hanekego, czy z „Wielkim pięknem” Paolo Sorrentino, które zdobywały w tej kategorii złote statuetki.

Goście na czerwonym dywanie

Gala „europejskich Oskarów” to okazja, by na czerwonym dywanie zaprezentowały się gwiazdy europejskich produkcji. Ryga oczekuje takich gości jak Marion Cotillard, Charlotte Gainsbourg, Brendan Gleeson, Tom Hardy, Alexey Serebryakov, Stellan Skarsgård, Nikolaj Coster-Waldau, czy legendarna norweska aktorka Liv Ullmann (ambasadorka ESK Ryga 2014).

Nie zabraknie też polskich aktorów – Agaty Kuleszy, Agaty Trzebuchowskiej (nominowanych do najlepszej aktorki roku za film „Ida”), Andrzeja Chyry, który będzie jednym z zapowiadających zwycięzców nagrody. Przyjadą też Agnes Varda (odbierze nagrodę za całokształt twórczości), Steve McQueen (został nagrodzony European Achievement in World Cinema – nagrodą za Osiągnięcia w Światowej Kinematografii), Allan Starski, Agnieszka Holland, przewodnicząca zarządu Europejskiej Akademii Filmowej.

Wśród zaproszonych gości znajdą się też ministrowie kultury - Josef Ostermayer (Austria), Urve Tiidus (Estonia), Dace Melbārde (Łotwa), Šarūnas Birutis (Litwa), Małgorzata Omilanowska (Polska) and Memli Krasniqi (Kosowo).

„Ida” faworytką

Tegorocznym faworytem EFA, nominowanym w pięciu kategoriach jest film „Ida” w reżyserii Pawła Pawlikowskiego. „Ida” to opowieść o młodej dziewczynie (Agata Trzebuchowska), która przed złożeniem ślubów zakonnych, zgodnie zaleceniem matki przełożonej, musi odwiedzić swoją jedyną krewną – ciotkę Wandę (Agata Kulesza), stalinowską sędzię. Obie wyruszają w podróż, która pozwala im odkryć kim są.

Film zdobył pięć nominacji. Będzie rywalizować w  głównych kategoriach: najlepszy film i najlepsza reżyseria dla Pawła Pawlikowskiego, scenariusz dla Pawlikowskiego i Rebeki Lenczewskiej oraz dla Agaty Kuleszy i Agaty Trzebuchowskiej w kategorii najlepsza aktorka europejska.

W kategorii Najlepszy Europejski Film 2014 roku zmierzy się z czterema innymi tytułami. Są to: turecki „Zimowy sen” Nuri Ceylana, zdobywca Złotej Palmy w Cannes, rosyjski, antyputinowski „Lewiatan” Andrieja Zwiagincewa (nagroda za reżyserię w Wenecji), duńska „Nimfomanka” Larsa von Triera i szwedzki „Turysta” Rubena Östlunda.

Podobnie ciekawie wygląda walka o najlepszy scenariusz. Walczą o niego Ebru Ceylan i Nuri Bilge Ceylan – "Zimowy sen", Jean-Pierre i Luc Dardenne – "Two days, one night", Steven Knight – "Locke", Oleg Negin i Andriej Zwiagincew – "Lewiatan", Paweł Pawlikowski i Rebecca Lenkiewicz – "Ida"

W kategorii Najlepsza Aktorka Europejska 2014 obie nominowane do nagrody polskie artystki będą rywalizować m.in. z gwiazdą filmu Larsa von Triera, Charlotte Gainsbourg z „Nimfomanki” oraz z Marion Cotillard grającą główną rolę w filmie „Two days, one night” braci Dardenne. Nominowanie obu polskich aktorek grających główne role w „Idzie” jest niespodzianką. To ewenement w historii EFA, by jeden tytuł zdobył dwie nominacje w kategorii najlepsza aktorka/aktor.

„Ida" Pawlikowskiego ma również szansę na zdobycie Europejskiej Nagrody Filmowej, przyznawanej w głosowaniu publiczności, tzw. EFA People'e Choice Award. Tutaj również za konkurentów ma cztery europejskie tytuły.

„Ida” zdobyła już nagrody w kategorii Najlepszy Europejski Operator – odbiorą ją Łukasz Żal i Ryszard Lenczewski.

Varda i McQueen oraz inni nominowani

Europejska Akademia Filmowa postanowiła uhonorować francuska reżyserkę i fotografkę Agnes Varda nagrodą za całokształt twórczości w uznaniu jej wyjątkowego i specjalnego wkładu do świata filmu. Varda, nazywana „babcią francuskiej Nowej Fali” debiutowała w 1954 roku filmem „La Pointe courte”, który nie doczekał się szerokiej dystrybucji. Jej kolejne filmy  stanowiły o bardzo osobistym stylu jej twórczości. Jej film „Cleo od 5 do 7” z 1961 roku zdobył w Cannes nagrodę francuskich krytyków. Za swoje filmy zdobyła praktycznie wszystkie najważniejsze nagrody filmowe – Srebrnego Niedźwiedzia w Berlinie za „Szczęście”, Złotego Lwa w Wenecji za „Bez dachu i praw”, EFA za „Zbieraczy i zbieraczkę” i francuskiego Cezara za „Plaże Agnes”. Stworzyła ponad 30 krótkometrażowych, dokumentalnych i fabularnych filmów. Varda jest też autorką wystaw fotografii i instalacji artystycznych m.in. „Patatutopia”, stworzonej na Biennale Sztuki w Wenecji, czy wystawy „Wdowy z wyspy Noirmoutier”. Artystka odwiedziła Wrocław w 2009 roku, była gościem Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Era Nowe Horyzonty.

Tegorocznym laureatem honorowej nagrody European Achievement in World Cinema został Steve McQueen. Wyróżnienie przyznawane jest twórcom, którzy wykazali się znaczącym wkładem w dorobek europejskiego kina. McQueen zaczął karierę filmową od realizacji krótkometrażowych, niemych i czarno-białych produkcji. W 2008 twórca momentalnie zdobył międzynarodowe uznanie, kiedy premierę miał jego pełnometrażowy debiut, „Głód”. Film zdobył Złotą Kamerę i nagrodę FIPRESCI na festiwalu w Cannes oraz ponad 40 innych wyróżnień, w tym m.in. nagrodę BAFTA.  Michael Fassbender, który zagrał w nim bojownika IRA wystąpił także we „Wstydzie” i za tę rolę otrzymał Puchar Volpi na festiwalu w Wenecji. Film nagrodzono również nagrodą FIPRESCI. Wśród laurów, jakie zgromadził „Wstyd" są m.in. dwie nagrody Europejskiej Akademii Filmowej. Trzeci film McQueena „Zniewolony” zdobył ponad 200 nagród, w tym Oscara dla najlepszego filmu. 

Europejska Akademia Filmowa nagrodziła też irlandzkiego producenta Eda Guineya Europejską Nagrodą Koprodukcji – Prix Eurimage.  Guiney jest współzałożycielem Element Pictures z Andrew Lowem w 2001 roku . Jego firma zaangażowana była w produkcję i dystrybucję ponad 30 filmów fabularnych.

Aktualne i nadchodzące produkcje to „Room” - adaptacja wielokrotnie nagradzanej bestsellerowej powieści Emmy Donoghue w reżyserii Lenny’ego Abrahamsona z udziałem Brie Larson, Joan Allen i William H.Macy; pierwszy film w języku angielskim Yorgosa Lanthimosa „ Lobster” z Colinem Farrellem, Rachel Weisz, Johnem C. Reillym, Leą Seydoux i Benem Wishawem oraz „Glassland” w reżyserii Gerarda Baretta, w którym wystąpili Jack Reynor, Toni Colette i Will Poulter i ostatni „11 minut”  Jerzego Skolimowskiego.

Wręczenie Europejskich Nagród Filmowych nastąpi 13 grudnia w Rydze, Europejskiej Stolicy Kultury 2014 na Łotwie. Galę transmitują łotewska LTV, portugalska RTP2, SVT ze Szwecji.

Nominacje do EFA w głównych kategoriach

NAJLEPSZY FILM:

  • "Ida" - reż. Paweł Pawlikowski; Polska/Dania
  • "Zimowy sen" – reż. Nuri Bilge Ceylan; Turcja, Francja, Niemcy
  • "Turysta"  - reż. Ruben Östlund; Szwecja/Dania/France/Norwegia
  • "Lewiatan" – reż. Andriej Zwiagincew; Rosja
  • "Nimfomanka", część  I i II – reżyseria Lars von Trier; Dania/Niemcy/Francja/Belgia

EUROPEJSKI REŻYSER 2014

  • Nuri Bilge Ceylan – "Zimowy sen"
  • Steven Knight – "Locke"
  • Ruben Östlund – "Turysta"
  • Paweł Pawlikowski – "Ida"
  • Paolo Virzì  - "Human Capital"
  • Andriej Zwiagincew- "Lewiatan"

NAJLEPSZY SCENARIUSZ 2014

  • Ebru Ceylan i Nuri Bilge Ceylan – "Zimowy sen"
  • Jean-Pierre i Luc Dardenne – "Two days, one night"
  • Steven Knight – "Locke"
  • Oleg Negin i Andriej Zwiagincew – "Lewiatan"
  • Paweł Pawlikowski i Rebecca Lenkiewicz – "Ida"

EUROPEJSKA AKTORKA ROKU

  • Agata Kulesza – "Ida"
  • Agata Trzebuchowska – "Ida"
  • Marian Alvarez – “Wounded”
  • Valeria Bruni Tedeschi – "Human Capital"
  • Marion Cotillard – "Two days, one night"
  • Charlotte Gainsbourg – "Nimfomanka", cz. I I II

EUROPEJSKI AKTOR ROKU

  • Brendan Gleeson -  "Calvary"
  • Tom Hardy – "Locke"
  • Alexey Serebryakov - "Lewiatan"
  • Stellan Skarsgård – "Nimfomanka" cz. I I II
  • Timothy Spall -  "Mr Turner"

NAJLEPSZY DOKUMENT

  • "Just the Right Amount of Violence" (Dania) 
  • "Władca wszechświata" (Niemcy/Austria) 
  • "Des Hommes et de la guerre" (Francja/Szwajcaria) 
  • "Rzymska aureola" (Włochy/Francja) 
  • "Waiting for August" (Belgia) 
  • "Jesteśmy waszymi przyjaciółmi" (Austria) 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl