Dni Wzajemnego Szacunku: marsz i koncert charytatywny

W nocy z 9 na 10 listopada 1938 w hitlerowskich Niemczech rozpoczął się pogrom Żydów nazwany nocą kryształową. By nie zapomnieć o tych tragicznych wydarzeniach, we Wrocławiu w rocznicę rusza Marsz Wzajemnego Szacunku.


Naziści zniszczyli żydowskie mieszkania, sklepy i synagogi w całych Niemczech. Ulice zasłało szkło z pobitych okien i witryn sklepowych, dlatego te tragiczne wydarzenia nazywa się nocę kryształową.

Był to pierwszy zorganizowany pogrom, na który dały przyzwolenie władze państwowe. We Wrocławiu w czasie nocy kryształowej spłonęła Nowa Synagoga przy ul. Łąkowej, największa po berlińskiej bożnica w Niemczech i Austrii. Zdemolowano też Synagogę Sklowera, która mieściła się przy ul. Kazimierza Wielkiego, w okolicach dzisiejszego Kina Helios Nowe Horyzonty. Nie podłoźono ognia pod Synagogę Pod Białym Bocianem, bo obawiano się, że ogień ze świątyni może przenieść się na zwartą zabudowę miasta. Noc kryształowa stała się początkiem wywózki żydowskich mieszkańców do obozów zagłady w Auschwitz-Birkenau, Majdanku, Sobiborze, Treblince i Bełżcu.

By nie zapomnieć o tych tragicznych wydarzeniach, we Wrocławiu co roku na początku listopada obchodzone są Dni Wzajemnego Szacunku. Również w tym roku Fundacja Bente Kahan zaprasza wrocławian, by włączyli się w obchody. Od 5 do 12 listopada odbywają się koncerty, spotkania, wykłady.

W poniedziałek, 9 listopada o godz.18 rozpocznie się Marsz Wzajemnego Szacunku przed Synagogą Pod Białym Bocianem, a zakończy spotkaniem pod pomnikiem w miejscu spalonej podczas nocy kryształowej w roku 1938 Synagogi na Wygonie (ul. Łąkowa). Były przewodniczący Gminy Żydowskiej - Karol Lewkowicz odczyta modlitwy żydowskie po polsku.

Po marszu o godz. 20 we wrocławskiej Synagodze zaplanowano koncert charytatywny z udziałem wrocławskich artystów. Będzie on wspierać działania Polskiej Akcji Humanitarnej na terenie Syrii. Koncert realizowany jest we współpracy z Akademią Muzyczną im. K. Lipińskiego. Wystąpią między innymi: Bente Kahan, Konrad Imiela i Zosia Imiela, zespół gitarowy Jacaras, João de Sousa i wielu innych.  Wstęp na większość wydarzeń jest wolny, na koncerty konieczna jest wcześniejsza rezerwacja miejsc.

Dni Wzajemnego Szacunku 2015

Dni Wzajemnego Szacunku 2015

Termin od 5 listopada 2015 18:00 do 12 listopada 2015 18:00

Miejsce Wroc?aw - ró?ne lokalizacje wg programu dnia

Zobacz
Zgłoś uwagę