4. Zmieniaj swój Wrocław z WBO [Nowy biuletyn z listą projektów]
Mężczyzna wskazujący na drzewa, ścieżkę rowerową, rower, kosz do gry (grafika) ARAW
Mężczyzna wskazujący na drzewa, ścieżkę rowerową, rower, kosz do gry (grafika)

Mam to w WBO! Zobacz jakie projekty zgłoszono w tym roku do Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego, wybierz ulubiony i zmieniaj swój Wrocław. Głosowanie stratuje 22 września, a kończy się 9 października. A to niejedyne głosowanie, do którego zachęcamy. W tym numerze przeczytasz także o wyborach parlamentarnych, które odbędą się 15 października.

Biuletyn-wroclaw-pl-Nr 36-149-2023.pdf from Wroclaw

Nie śpij, bo cię przegłosują! Tak zachęcają do głosowania 15 października samorządowcy, dziennikarze, osobowości życia kulturalnego i społecznego. A my podpowiadamy, jak dopisać się do list wyborczych w miejscu zamieszkania bądź zabezpieczyć możliwość oddania głosu podczas podróży.

Sobota z Zielonym Wrocławiem. Przyjdź z rodziną

Wymień elektroodpad na skrzydłokwiat. Wiele zabaw i warsztatów. Konkursy, w których można wygrać hulajnogę elektryczną lub rower. To wszystko podczas największego ekopikniku w mieście, tym razem pod hasłem #RazemDoCelu. Kiedy: 23 września w godz. 12-17, gdzie: przy skateparku w parku Tysiąclecia. Więcej o programie tutaj.

Czytaj na s. 4

Powiększ obraz: Dziewczynka wykonuje napis w technologii sitodruku podczas Zielonego Pikniku w 2021 r. Tomasz Hołod

W Hali Stulecia wyszkolą młodego Maxa Berga

Rusza kolejna odsłona Dziecięcego i Młodzieżowego Studia Architektury, czyli sobotnich warsztatów w Hali Stulecia. Lubisz projektować? Masz nieograniczoną wyobraźnię i smykałkę do budowania konstrukcji z przeróżnych materiałów? Nie boisz się wyzwań? Jeśli tak, to w Hali Stulecia koniecznie chcą cię poznać.

Czytaj na s . 5

Powiększ obraz: Dwie dziewczynki z makietą budynku wykonaną z tektury Materiały organizatora
Dwie dziewczynki z makietą budynku wykonaną z tektury

Czy bilety po zmianach tras będą droższe?

Po modyfikacji kursów komunikacji miejskiej pojawiło się wiele pytań. Czy zdrożeją bilety? Co zrobić z kupionym biletem, który nie przewiduje tramwajów na Nowym Dworze? Wyjaśniamy wątpliwości.

Czytaj na s. 6

Powiększ obraz: Kobieta kupująca bilet w automacie wewnątrz pojazdy MPK Oleksandr Poliakovsky
Kobieta kupująca bilet w automacie wewnątrz pojazdy MPK

Rośnie aquapark przy Wilanowskiej na Psim Polu

Nowy aquapark na Brochowie w zeszłym roku, nowy beachbar w centrum miasta – w tym, a na początku 2024 będzie aquapark na Psim Polu.

Czytaj na s. 7

Powiększ obraz: Budynek nowego basenu na Psim Polu ZIM
Budynek nowego basenu na Psim Polu

Elektryzujące wieści z MPK: elektronowość na linii K

3 września na ulice Wrocławia na linii K wyruszył pierwszy autobus elektryczny. To początek ery zeroemisyjnego transportu autobusowego w naszym mieście. O przyszłości transportu autobusowego z prezesem MPK Witoldem Woźnym oraz z Edwardem Filiksem, kierownikiem zajezdni autobusowej, rozmawia Bartosz Chochołowski.

Czytaj na s. 8

Powiększ obraz: Witold Woźny - prezes MPK Wrocław, oraz Edward Filiks - kierownik zajezdni autobusowej Tomasz Hołod

Śląsk ozdabiał porcelaną stoły w Europie i Ameryce

Dla niektórych filiżanki, serwisy, figurki czy patery ze śląskich fabryk porcelany będą ciekawymi eksponatami, ale dla wielu Dolnoślązaków to przedmioty, wśród których dorastali. Osobisty wątek jest ważny, choć z dawnej świetności porcelanowego imperium pozostało niewiele – tylko Fabryka Porcelany w Jaworzynie Śląskiej. Zobacz galerię zdjęć.

Czytaj s. 15

Powiększ obraz: Porcelana prezentowana na wystawie "Śląsk: kraina porcelany" w Starym Ratuszu Magdalena Pasiewicz
Porcelana prezentowana na wystawie "Śląsk: kraina porcelany" w Starym Ratuszu

Internet jest dla tych, którzy potrafią z niego korzystać

Już 4 października we Wrocławiu odbędzie się Szczyt Cyfrowy IGF Polska 2023 – lokalne Forum Zarządzania Internetem, działające w ramach ogólnoświatowej inicjatywy ONZ. Samorząd wrocławski na październikowym szczycie reprezentowany będzie przez Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego.

Czytaj s. 16

Powiększ obraz: Trójka młodych ludzi przy laptopie Adobe Stock
Trójka młodych ludzi przy laptopie

Czytelniku! Wybierz najlepszą książkę

Od 18 września do 13 października można oddać swój głos na najlepszą z 7 książek, które znalazły się w finale Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. Są to książki dwojga Polaków, ale też autorów z Bośni i Hercegowiny, Niemiec, Słowacji, Ukrainy.

Czytaj na s. 17

Kosynierzy Wrocław rekrutują juniorów

Najbardziej utytułowany klub lacrosse w Polsce znów otwiera aż cztery nowe sekcje dla dzieci i młodzieży. Trzy z nich przeznaczone są dla klas 3-6 szkoły podstawowej, czwarta to propozycja dla uczniów klas 7-8 szkoły podstawowej i ze szkół ponadpodstawowych

Czytaj na s. 19

Powiększ obraz: Mecz lacrosse - 6 zawodników i sędzia Piotr Pasek
Mecz lacrosse - 6 zawodników i sędzia

Co słychać na wrocławskich osiedlach?

PRZEDMIEŚCIE OŁAWSKIE: Dni Trójkąta: odpocznij i stwórz swoją kokedamę

Festyn na nieczynnym lądowisku dla helikopterów, silent disco, koncerty, warsztaty, pokazy filmowe, spacery historyczne, psi piknik z wyborami Miss i Mistera, rejs pontonem elektrycznym.  Wszystkie wydarzenia Dni Trójkąta są bezpłatne, na niektóre trzeba się zapisać.

OŁBIN: Trampolina na fikołki i boisko z piłkochwytami

Wyczekiwany remont placu zabaw zakończony. W obrębie ulic: Kluczborskiej, Żeromskiego, Nowowiejskiej i Barlickiego Zarząd Zasobu Komunalnego stworzył zupełnie nowe miejsce do rekreacji i odpoczynku dla okolicznych mieszkańców.

Ponadto w najnowszym biuletynie

• Seniorze, pomyśl o szczepieniu na grypę
  • Będą wybory do WRDPP. Co to takiego i po co działa?
  • URBANCARD dla podmiejskich gmin
  • We wrocławskim zoo zbudują nową lwiarnię
  • Usłyszcie o nas - Polski Związek Głuchych ma 75 lat
  • Grupa fotografów Landmakers wybrała Wrocław