3. Edukacja
  4. Remonty wrocławskich szkół

Remonty w Szkole Podstawowej nr 3 przy ulicy Bobrzej na Popowicach. Zobacz te wykonane i te zaplanowane

Redakcja www.wroclaw.pl,

Wejście do Szkoły Podstawowej nr 3 przy ulicy Bobrzej Marek Księżarek
Wejście do Szkoły Podstawowej nr 3 przy ulicy Bobrzej

Od 2019 roku na doposażenie, remonty i prace inwestycyjne w Szkole Podstawowej nr 3 przy ul. Bobrzej przeznaczono około 3 milionów złotych. A to nie koniec. W planach jest także termomodernizacja budynku oraz remont części technologicznej basenu.

– Wszelkie niezbędne prace remontowe, które wpływają na komfort funkcjonowania naszej placówki są na bieżąco realizowane. W ostatnich czasie m.in. wyremontowana i przebudowana została sala gimnastyczna oraz niecka basenowa, odnowione zostały też sale lekcyjne. Naprawdę wyglądają one bardzo dobrze. Czekamy na remont elewacji. Wiemy, że budżet miasta jest ograniczony i nie wszystko można zrobić od razu – mówi Irena Sienkiewicz-Szyperska, dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 3 im. Mariusza Zaruskiego.

Planowane remonty w Szkole Podstawowej nr 3

W 2024 roku planowany jest remont części technologicznej basenu (realizowany przez Zarząd Inwestycji Miejskiej). W planach jest również termomodernizacja budynku SP nr 3 połączona m.in. z remontem elewacji.

Źródłem finansowania termomodernizacji budynku będą nie tylko środki finansowe zabezpieczone w budżecie gminy, ale też środki pochodzące ze źródeł zewnętrznych.

Szkoła Podstawowa przy ulicy Bobrzej wymaga termomodernizacji. Szacujemy, że to koszt około 4 milionów złotych. W tym roku opracowana zostanie dokumentacja projektowa dotyczącą tej inwestycji. I jeszcze w tym roku będziemy aplikować o jej dofinansowanie.
Bartłomiej Ciążyński, wiceprezydent Wrocławia

– Wkrótce uwolnione zostaną środki z Krajowego Planu Odbudowy, dlatego wniesiemy o przyznanie wsparcia z Instrumentu Zielonej Transformacji Miast między innymi na rewitalizację budynków z przeznaczeniem na SP 3 – dodaje wiceprezydent.

Wydatki na oświatę

Od kilku lat największą część budżetu Wrocławia stanowią wydatki na oświatę.

W 2024 roku budżet na wrocławską oświatę to ok. 2,33 miliarda złotych, z czego subwencja rządowa stanowi niewiele ponad 50 procent tej kwoty. To oznacza, że miasto z własnych środków dopłaci ok. 1 miliarda złotych.

– Chcielibyśmy w całości wyremontować wszystkie wrocławskie placówki, ale z powodu ograniczonych środków finansowych, nie jest to możliwe. Remonty przeprowadzane są sukcesywnie, w miarę potrzeb i możliwości finansowych miasta – mówi Monika Dubec z Wydziału Komunikacji Społecznej Urzędu Miejskiego we Wrocławiu.

Wykonane prace remontowe i doposażenie placówki w latach 2019–2023

W ostatnich czterech latach (2019–2023) w Szkole Podstawowej nr 3 przy ul. Bobrzej przeprowadzono prace remontowe oraz doposażono placówkę na kwotę ok. 3 milionów złotych.

Prace obejmowały m.in.:

• przebudowę i remont sali gimnastycznej,
  • przebudowę i remont basenu,
  • wymianę opraw oświetleniowych,
  • naprawę fragmentu nawierzchni boiska,
  • remont korytarza,
  • przebudowę drewnianego zadaszenia nad wejściem głównym,
  • wydzielenie pomieszczenia portierni,
  • wymianę szklanego zadaszenia nad patio,
  • doposażenie placówki w pomoce dydaktyczne,
  • zakup strojów i sprzętu sportowego na zajęcia sportowe,
  • zakup ławek i krzeseł szkolnych w związku z przyjęciem do szkoły uczniów z Ukrainy.

Remonty i budowy nowych placówek

Poza bieżącymi remontami istniejących placówek, miasto buduje też nowoczesne szkoły.

We wrześniu 2023 roku do użytku oddano Zespół Szkolno-Przedszkolny przy ul. Asfaltowej. Koszt inwestycji to ok. 60 milionów złotych.

A we wrześniu br. pierwsi uczniowie i przedszkolaki rozpoczną naukę w Zespole Szkolno-Przedszkolnym przy ul. Cynamonowej. Budowa tej placówki kosztowała ok. 90 milionów złotych.

W ostatnim czasie wybrano też wykonawcę na budowę Zespołu Szkolno-Przedszkolnego przy ul. Zwycięskiej. Zgodnie z harmonogramem placówka zostanie oddana uczniom w 2026 roku.

Źródło: Urząd Miejski Wrocławia