4. Nieznane miejskie zakamarki oraz mrożące krew w żyłach historie. Weź udział w darmowych wycieczkach po Wrocławiu
Jeden ze spacerów organizowanych w Rynku. Na zdjęciu ratusz i wejście do Piwnicy Świdnickiej. Na zdjęciu w kółeczku - pani przewodniczka materiały prasowe

Wystartowała kolejna edycja wyjątkowych spacerów organizowanych przez Centrum Handlowe Wroclavia. Odbywać się będą w każdą sobotę lipca 2023 roku. Nie są to zwykłe wycieczki - to swoista podróż przez czas i przestrzeń, podczas której uczestnicy odkryją tajemnice Wrocławia, jego jasne i mroczne strony. Spacery poprowadzą miejscy przewodnicy – charyzmatyczni pasjonaci stolicy Dolnego Śląska i jej historii. I to wszystko za darmo.

- Wroclavia organizuje w lipcu pięć spacerów, które będą odbywały się w każdą sobotę miesiąca. Większa część tras wystartuje spod centrum – jedna pt. „Makabryczny Wrocław” rozpocznie się na placu Solnym, ale zakończy pod Wroclavią - informują organizatorzy i dodają:

- Organizowane przez centrum trasy są dostępne dla wszystkich mieszkańców. Warto podkreślić, że zostały one odpowiednio zaplanowane, aby odpowiadały na potrzeby osób o ograniczonej mobilności. Wycieczki są bezpłatne i nie obowiązują na nie zapisy. Każdy spacer przedstawi Wrocław od mniej znanej strony.

Darmowe wycieczki po Wrocławiu. Historia wrocławskiej kolei

1 lipca będzie można poznać historię wrocławskiej kolei, posłuchać ciekawostek o wyjątkowej fasadzie Teatru Capitol, a także dowiedzieć się jak na przestrzeni lat zmieniał się wygląd i życie wokół popularnej ulicy Piłsudskiego. To właśnie nią przebiegać będzie trasa spaceru – uczestnicy przejdą nią pomiędzy dwoma dworcami – Głównym i Świebodzkim.

Darmowe wycieczki po Wrocławiu. Legendarny „Trójkąt”

8 lipca zwiedzić będzie można Przedmieście Oławskie słynące ze swojej przedwojennej zabudowy, miejskich legend oraz planów filmowych. Uczestnicy dowiedzą się, dlaczego ta część miasta otrzymała swą nazwę, zobaczą najstarsze podwórka i poznają ciekawe życiorysy dawnych mieszkańców.

Przewodnicy przybliżą również spacerowiczom historię fabryk z „Trójkąta”, gdzie przed wojną produkowano popularne trunki, a także pokażą miejsca, w których kręcono zdjęcia do takich produkcji jak „Zimna Wojna”, „Most Szpiegów” czy „Miasto 44”.

Darmowe wycieczki po Wrocławiu. Opowieści o Hubach

15 lipca Wroclavia zabierze spacerowiczów na południe od Dworca Głównego, na osiedle Huby. Podczas wycieczki zobaczyć będzie można m.in. pałace i olśniewające kamienice w tzw. zielonej części Wrocławia, a także unikalny Browar Mieszczański. Uczestnicy poznają też m.in. historię wrocławskich dworców autobusowych oraz odkryją nowe, ciekawe miejsca do spędzenia czasu wolnego w mieście.

Darmowe wycieczki po Wrocławiu. Tajemnica ulicy Świdnickiej

22 lipca trasa spaceru wiodła będzie przez ulicę Świdnicką, która nie tylko ma bogatą historię, ale także skrywa wiele tajemnic. Uczestnicy poznają m.in. Pomnik Anonimowego Przechodnia, który amerykański magazyn „Budget Travel” uznał za jedno z najbardziej niezwykłych miejsc na świecie. Kościuszkowska Dzielnica Mieszkaniowa nie pozostanie bez komentarza, podobnie jak wspaniały budynek Opery.

Darmowe wycieczki po Wrocławiu. „Makabryczny Wrocław” – spacer dla osób o mocnych nerwach

29 lipca zaplanowana jest wycieczka o intrygującym tytule „Makabryczny Wrocław, historie jakich nie znamy”. W trakcie tej podróży zostaną przedstawione opowieści związane ze zbrodniami popełnionymi we Wrocławiu zarówno tym przedwojennym, jak i współczesnym. Będzie można także wysłuchać opowieści związanych z profesją kata i dowiedzieć się, ile zarabiał oraz jak wyglądały dawne kary za złamanie prawa. To szczegóły, które zostaną przedstawione z dużą dawką humoru.

Darmowe wycieczki po Wrocławiu. Plan spacerów z Wroclavią w lipcu

Sobota, 1 lipca, start godz.: 11:00

• Między dwoma dworcami – Głównym i Świebodzkim.
  • Miejsce zbiórki: CH Wroclavia, przy wejściu Dąb | Meta: Dworzec Świebodzki.

Sobota, 8 lipca, start godz.: 11:00

• Przedmieście Oławskie.
  • Miejsce zbiórki: CH Wroclavia, przy wejściu Dąb | Meta: Kościół Świętej Trójcy przy ulicy Traugutta.

Sobota, 15 lipca, start godz.: 11:00

• Huby – na południe od Dworca Głównego.
  • Miejsce zbiórki: CH Wroclavia, przy wejściu Dąb | Meta: Browar Mieszczański przy ulicy Hubskiej.

Sobota, 22 lipca, start godz.: 11:00

• Ulica Świdnicka.
  • Miejsce zbiórki: CH Wroclavia, przy wejściu Dąb | Meta: Wrocławski Rynek.

Sobota, 29 lipca, start godz.: 11:00

• Makabryczny Wrocław, historie jakich nie znamy.
  • Miejsce zbiórki: Plac Solny | Meta: CH Wroclavia.

Przewidywany czas trwania jednej wycieczki to około 2 godziny. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny i nie wymaga zapisów. Ze względu na kwestie organizacyjne warto na miejscu pojawić się 15 minut przed planowaną godziną rozpoczęcia spaceru.

Źródło: materiały organizatorów