4. Wybuch gazu w kamienicy w Śródmieściu. Konieczna ekspertyza w sprawie stanu budynku [SZCZEGÓŁY]
Kamienica przy ul. Worcella, w której doszło do wybuchu gazu www.wroclaw.pl / Oleksadnr Poliakovsky
Kamienica przy ul. Worcella, w której doszło do wybuchu gazu

Po piątkowym wybuchu gazu w kamienicy na wrocławskim Śródmieściu, jej mieszkańcy nadal nie mogą wrócić do swoich mieszkań. Niezbędna jest ekspertyza specjalistów w sprawie stanu budynku.

Do wybuchu gazu w kamienicy przy ul. Worcella doszło w piątek, 19 maja, po godz. 17. Na miejscu działało osiem zastępów straży pożarnej, ekipy pogotowia ratunkowe i pogotowia gazowego oraz policja.

Gaz eksplodował w mieszkaniu na pierwszym piętrze czterokondygnacyjnego budynku. Na miejscu zginął 58-letni mężczyzna, jego lokator. Nikt z pozostałych mieszkańców nie został poszkodowany.

Lecz wszystkich – w sumie 25 osób z dwunastu mieszkań, trzeba było ewakuować.

Na miejscu zdarzenia zaopiekowaliśmy się wszystkimi. Zapewniliśmy pomoc psychologa. Pięciu rodzinom zapewniliśmy zakwaterowanie zastępcze, pozostałe we własnym zakresie znalazły miejsca, w których mogły się zatrzymać. W poniedziałek, 22 maja, z tej formy pomocy korzystała jeszcze jedna rodziny. Jesteśmy w stałym kontakcie z poszkodowanymi. Jeśli będą potrzebowali wsparcia, oferujemy pomoc.
Anna Bytońska, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej we Wrocławiu

Lokatorzy muszą czekać na szczegółowe badanie budynku

Wejście do kamienicy, w której doszło do wybuchu, jest niemożliwe. Już w piątek widać było, że uszkodzone jest nie tylko mieszkanie, w którym eksplodował gaz, lecz i trzy inne lokale. Natomiast inspektor Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego po oględzinach stwierdził, że budynek nie nadaje się do użytkowania.

Czekamy na decyzję PINB w zakresie szczegółowej ekspertyzy budynku oraz określenia daty ewentualnego powrotu rodzin do budynku.
Komunikat Centrum Zarządzania Kryzysowego we Wrocławiu