4. Uwaga! Ostrzeżenie IMGW! Nad Wrocław nadciąga burza z gradem! (PROGNOZA POGODY 23-28.05.2023)
Nad Wrocław nadciąga burza. Na głównym zdjęciu widać panoramę Wrocławia, na zdjęciu w kółeczku - błyskawicę fot. pixabay

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed burzą nadciągającą nad Wrocław. Grzmieć i błyskać może dzisiaj (wtorek, 23 maja), od godz. 13 do 20. - Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 15 mm do 25 mm oraz porywy wiatru do 60 km/h. Miejscami grad - ostrzega IMGW. Przeczytajcie porady policji, jak zachowywać się w czasie burzy.

Oto garść cennych porad policjantów (ze strony policja.pl), jak zachować się w trakcie burzy.

Co robić, gdy burza złapie cię w terenie. Przeczytaj!

O ile to możliwe, wejdźmy jak najszybciej do najbliższego budynku i tam przeczekajmy burzę. Jeśli nie ma takiej możliwości, to:

• Nie zatrzymujmy się i nie szukajmy schronienia pod drzewami, słupami energetycznymi (jeżeli linia ulegnie zerwaniu zostaniemy porażeni prądem), niestabilnymi konstrukcjami np. wiaty oraz wszystkimi wysokimi elementami, bo one przyciągają pioruny.
  • Unikajmy otwartej przestrzeni. Wykorzystajmy jako schronienie istniejące budowle: most, wiadukt, przepusty lub inne stałe konstrukcje. Jeżeli nie mamy możliwości takiego ukrycia się, wykorzystajmy zagłębienia terenu (rów, głęboki dół).
  • Odsuńmy się od metalowych przedmiotów i ich nie dotykajmy.
  • Wyjdźmy natychmiast z wody.
  • Unikajmy używania telefonu komórkowego. Najlepiej go wyłączmy.

Co robić, gdy burza złapie cię, kiedy jedziesz autem. Przeczytaj!

• Pamiętajmy o możliwych silnych podmuchach podczas jazdy.
  • Nie zatrzymujmy się pod drzewami. Często dochodzi do przygniecenia samochodu przez powalone wiatrem konary i drzewa.
  • Jeśli zaskoczy nas burza, a nie możemy wejść do bezpiecznego budynku, pozostańmy w samochodzie.

Jaka pogoda czeka nas w tym tygodniu (23-28.05.2023)?

Oto najnowsza prognoza IMGW:

Wtorek - 23 maja

Zachmurzenie duże z przelotnymi opadami deszczu. Miejscami burze. Temperatura maksymalna od 20°C. W czasie burz wiatr będzie porywisty.

Środa - 24 maja

Pochmurno. Miejscami przelotne opady deszczu i burze. Temperatura maksymalna od 15°C na zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, w czasie burz porywy do 60 km/h.

Czwartek - 25 maja

Zachmurzenie umiarkowane i duże. Miejscami przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna od 20°C do 24°C. Wiatr słaby i umiarkowany.

Piątek - 26 maja

Zachmurzenie umiarkowane i duże. Temperatura maksymalna od 17°C do 21°C. Wiatr przeważnie umiarkowany, okresami porywisty, z kierunków północnych.

Sobota i niedziela - 27-28 maja

Słonecznie, ale niezbyt ciepło. Temperatura maksymalna w sobotę do 18°C, w niedzielę do 21°C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany.