4. Wrocław nie strzela w Sylwestra. Apelujemy: ty też przywitaj Nowy Rok bez fajerwerków!
Na zdjęciu fajerwerki/zdjęcie ilustracyjne fot. pixabay
Na zdjęciu fajerwerki/zdjęcie ilustracyjne

Po raz kolejny Wrocław rezygnuje z pokazu fajerwerków w Sylwestra. Od 2015 roku trwa kampania „Wrocław nie strzela” – w ten sposób pomagamy najmłodszym i najstarszym mieszkańcom miasta, a także zwierzętom spokojniej przetrwać przywitanie Nowego Roku. Wy również celebrujcie tę noc bez odpalania petard!

To się nie zmienia – Wrocław nie strzela!

Konsekwentnie od 2015 r. Wrocław zrezygnował z pokazu fajerwerków w sylwestrową noc. W tym roku miasto zdecydowało się na kolejny krok. Fajerwerki znikną ze sprzedaży na wszystkich miejskich targowiskach.

Bez fajerwerków też można bawić się wystrzałowo! Moi drodzy, każdy, kto ma w domu zwierzę, doskonale wie, jak bardzo boi się ono, gdy za oknami wybuchają petardy. Zwierzęta reagują na hałas ucieczką. W domu chowają się w kąt. Na dworze potrafią przerażone gnać przed siebie. We Wrocławiu od 2015 roku apelujemy, aby zrezygnować z fajerwerkowego szaleństwa. W tym roku podjęliśmy jeszcze szersze działania - w listopadzie zaapelowaliśmy do zarządców miejskich targowisk o nie udostępnianie terenu handlującym fajerwerkami. Od przyszłego roku, nie kupicie na miejskich placach żadnych materiałów pirotechnicznych, tak jak już w tym nie kupicie żywej ryby. Wszystko w trosce o naszych „braci mniejszych”.
Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia

Petardy i fajerwerki dla zwierząt to nie tylko oślepiający błysk, ale także hałas nie do zniesienia. Huków i wystrzałów boi się większość zwierząt i to nie tylko tych domowych.

W przypadku psów czy kotów możemy zadbać o to, by było to dla nich doświadczenie jak najmniej stresujące. Jednak zwierzęta dzikie, gospodarskie czy te w schronisku dla zwierząt i ogrodzie zoologicznym, są wystawione na olbrzymi stres, którego skutki mogą być nieprzewidywalne. Co roku wiele dzikich zwierząt staje się ofiarami zabaw sylwestrowych.

Fajerwerki są również groźne dla tych, którzy je odpalają – utrata palców czy nawet oka to wcale nierzadkie przykre wypadki, o których dowiadujemy się każdego roku. Dlatego jeśli możemy obyć się bez petard i fajerwerków w Sylwestra, a przecież możemy – zróbmy to, bo Wrocław nie strzela!