4. Wzięli wodę z zatrutej Odry, ale nie użyli jej do podlewania zieleni w mieście [ZOBACZCIE OŚWIADCZENIE]
Firma BKW potwierdza, że woda z Odry została pobrana, ale nie została wykorzystana do podlania zieleni miejskiej we Wrocławiu fot. www.wroclaw.pl

Firma BKW, która prowadzi usługi utrzymania zieleni miejskiej na terenie Wrocławia, wydała dzisiaj (16 sierpnia) oświadczenie w sprawie wydarzenia, o którym było głośno w sobotę. Wtedy to mieszkańcy Wrocławia zrobili zdjęcia – i umieścili na Facebooku – samochodu firmy Park-M (współpracującej z BKW), który stał nad brzegiem Odry. Zdjęcia zostały opatrzone opisem: „firma Park-M pobiera wodę z Odry do podlewania zieleni”. Dziś wracamy do tej sprawy.

O sprawie pisaliśmy na portalu www.wroclaw.pl w ten weekend. Wtedy w internecie wybuchła burza mieszkańcy zrobili zdjęcia samochodu firmy Park-M. stojącego nad brzegiem Odry. Zdjęcia zostały opatrzone opisem: „firma Park-M pobiera wodę z Odry do podlewania zieleni”.

Na sytuację natychmiast, już w weekend, zareagował Zarząd Zieleni Miejskiej we Wrocławiu.

W obecnej sytuacji takie postępowanie ma naganny i nieakceptowalny charakter dlatego Zarząd Zieleni Miejskiej we Wrocławiu zażądał od Park-M wyjaśnień w sprawie ujęć wody do podlewania
Jacek Mól, dyrektor ZZM we Wrocławiu

Kontrakty Zieleni Miejskiej rutynowo nakazują korzystanie tylko z legalnych ujęć wody.

– Za nieprzestrzeganie zapisów przewidziane są kary. Jeśli ta woda jest do podlewania, oczekujemy natychmiastowego przerwania tych praktyk. Będziemy informować o toku postępowania – informuje Jacek Mól.

Firma BKW, która prowadzi usługi utrzymania zieleni miejskiej na terenie Wrocławia, wydała dzisiaj (16 sierpnia) oświadczenie w sprawie wydarzenia, o którym było głośno w weekend. BKW wynajmuje pojazdy, które służą do przewożenia i podlewania wodą zieleni miejskiej, od firmy Park-M. To właśnie zdjęcie auta firmy Park-M, które pobiera wodę z zatrutej Odry, wzbudziło wielkie kontrowersje.

W oświadczeniu firmy czytamy m.in.

„Do celów realizacji umów zawartych z Gminą Wrocław – Zarządem Zieleni Miejskiej we Wrocławiu, które obejmują m.in. podlewanie zieleni przyulicznej, zawarto odrębnie umowy z Miejskim Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji S.A. we Wrocławiu. Umowy te obejmują wykorzystanie hydrantów publicznej wrocławskiej sieci wodociągowej do celów poboru wody na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej. Z założenia zatem do podlewania zieleni miejskiej używa się wody dostarczanej przez MPWiK S.A. we Wrocławiu”.

„Przypadek ujawniony w sobotę 13 sierpnia br. jest odstępstwem od przyjętych zasad realizacji kontraktów na rzecz Gminy Wrocław-Zarządu Zieleni Miejskiej we Wrocławiu, jednakże zapewniam, iż uwieczniona na fotografii czynność poboru wody nie dała skutku w postaci użycia jej na terenie miasta. Zapewniam, że nie doszło do jakiegokolwiek użytku wody pobranej z rzeki Odry w dniu 13 sierpnia br., ok. godz. 10 w rejonie ul. Celtyckiej. Woda ta w pojemnikach 1000 l została wyładowana z samochodu dostawczego IVECO i znajduje się obecnie na terenie bazy sprzętowej BKW we Wrocławiu, w gotowości do ewentualnych badań lub wskazania sposobu jej utylizacji” – pisze w informacji przesłanej do redakcji portalu wroclaw.pl Krzysztof Mróz, prezes zarządu firm BKW i Park-M.

Nie wiadomo jeszcze, czy i jak zostanie ukarany pracownik firmy Park-M, który pobierał wodę z Odry.

Natomiast Zarząd Zieleni Miejskiej we Wrocławiu poinformował dzisiaj (16 sierpnia), że „Od firmy utrzymującej zieleń, która z niewyjaśnionych jeszcze przyczyn czerpała wodę z Odry, oczekujemy wyjaśnień. Za działania niezgodne z umową zostaną wyciągnięte konsekwencje”.