wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

21°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 14:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Znacie tę wieżę w Leśnicy? Wciąż jest czynna jako stacja uzdatniania wody. A leśnicka woda jest jak źródlana

Zakłady Produkcji Wody „Na Grobli” i „Mokry Dwór” zaspokajają 99% zapotrzebowania wrocławian w wodę do picia. A pozostały 1%? Jest wydobywany spod ziemi – z głębokości 128-134 m – w Stacji Uzdatniania Wody „Leśnica”. A jakość wody dorównuje walorom wody źródlanej!

Reklama

Dziennie nawet 1-2 tysiąca metrów sześciennych wody

Woda w Leśnicy przechodzi podobny proces uzdatniania, jak w ZPW „Na Grobli”. Wyłącznie mieszkańcy Leśnicy i okolicznych osiedli korzystają z wyprodukowanej tu kranówki. Dziennie to około 1-2 tys. m3 wody.

Wodociągowa wieża ciśnień z 1915 roku – wciąż działa 

Ma ok. 45 m wysokości, powstała w 1915 roku (kiedy Leśnica nie była jeszcze częścią Wrocławia, lecz odrębną gminą wiejską) i wciąż pełni swoją funkcję jako pompownia/stacja uzdatniania wody.

Miejskie wodociągi przejęły administrację oraz nadzór nad lokalnym systemem wodociągowym Leśnicy w 1928 roku, kiedy została włączona w granice Wrocławia.

Odziedziczony wówczas układ technologiczny (z początku I wojny światowej) był jednak niewystarczający dla potrzeb rozrastającej się Leśnicy.

Wodę z Leśnicy piją też na Złotnikach 

Dlatego w latach 1931-32 dokonano gruntownej modernizacji i rozbudowy stacji pomp, uzdatniania wody oraz samego ujęcia. Dwa lata później z leśnickiej wody zaczęli także korzystać mieszkańcy osiedla Złotniki.

Ostatnią modernizację Stacja Uzdatniania Wody „Leśnica” przeszła w latach 2015-2018, kiedy wyłączone zostały z użytku stare, a uruchomione nowe studnie poborowe, a także unowocześniono system zasilania i sterowania obiektem.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama