4. Na wakacyjne remonty we wrocławskich szkołach, przedszkolach i żłobkach wydano miliony złotych [ZDJĘCIA, LOKALIZACJE]
Blisko 63 mln zł wydano na wakacyjne remonty szkół, liceów, przedszkoli i żłobków we Wrocławiu Pixabay

To były wyjątkowo pracowite wakacje we wrocławskich placówkach oświatowych. Łącznie prace remontowe prowadzono w 80 szkołach i przedszkolach oraz w 17 żłobkach. Koszt tych inwestycji to blisko 63 mln zł. Powstała nowa hala sportowa, remontowano i malowano lekcyjne sale, stołówki i kuchnie

Wakacje to czas, kiedy w placówkach oświatowych przeprowadzane są remonty. Od końca czerwca do poczatku września nie ma tam zajęć. Uczniowie i nauczyciele mają wolne. Budowlańcy mogą spokojnie prowadzić większe inwestycje, jak i mniejsze prace.

W tym roku wakacyjne remonty prowadzone były w blisko 80 szkołach i przedszkolach oraz 17 żłobkach. Miasto przeznaczyło na ten cel blisko 63 mln złotych. Większość z tych prac już została ukończona lub nastąpi to w ciągu najbliższych tygodni. Natomiast część potrwa do końca 2022 lub 2023 r.
Monika Dubec z biura prasowego Urzędu Miejskiego

Największe inwestycje, z których uczniowie skorzystają od września

• LO nr 13 przy ul. Hauke-Bosaka. Powstał nowy blok sportowy. Składa się na niego duża sala do gry w piłkę ręczną, nożną czy siatkówkę oraz sala do szermierki i sala do tańca. Powstał podziemny parking. Koszt prac to ok. 20,4 mln zł.

• Rozbudowa Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 10 przy ul. Parkowej. Powstało nowe skrzydło ośrodka m.in. z siedmioma salami lekcyjnymi, dwoma świetlicami, salą do muzykoterapii, szatniami, windami, klimatyzacją, tablicami interaktywnymi. Łączny koszt prac to ok. 9,5 mln zł.

• SP nr 1 przy ul. Nowowiejskiej. Budowa nowej jadłodajni i kuchni wraz z wyposażeniem jej w nowoczesny sprzęt do gotowania. Zabezpieczenie budynku szkolnego przed wilgocią. Koszt prac to ponad 3 mln zł.
  • SP nr 64 przy ul. Wojszyckiej. Powstały dwa boiska ze sztuczną nawierzchnią do gry w koszykówkę i siatkówkę. Koszt prac to 834 tys. zł.
  • SP nr 4 przy ul. Powstańców Śl. Wyremontowano sale lekcyjne. Po wakacjach dzieci zasiądą m.in. w nowej klasie do j. polskiego.

• Zespół Szkół nr 3 przy ul. Szkockiej. Remont w tej placówce skupiony jest na odnowieniu sanitariatów. Zakres prac obejmuje ich przebudowę wraz z przyległymi pomieszczeniami. Część toalet jest już gotowa. Pozostałe będą gotowe we wrześniu. Koszt prac to ok. 2,8 mln zł.

W tych miejscach prace jeszcze trwają

• SP nr 108. Przy ul. B. Chrobrego. Trwa m.in. przebudowa sali gimnastycznej wraz z wymianą wyposażenia i montaż paneli fotowoltaicznych na dachu budynku. Koszt prac to ok. 1,8 mln zł. Prace potrwają jeszcze kilka miesięcy
  • Przedszkole nr 50 przy ul. Dyrekcyjnej. Trwa remont i przebudowa placówki. Prace obejmują budowę nowych drzwi, remont toalet, powstanie toalety dla niepełnosprawnych, nowe instalacje elektryczne. Koszt prac to ponad 3 mln zł. Koniec prac w II kwartale 2023 r.

• SP nr 73 przy ul. Glinianej. W tej szkole przebudowywane są m.in. sanitariaty, pokój nauczycielski sala muzyczna, biblioteka i pomieszczenia gospodarcze. W remontowanych pomieszczeniach wymienione zostaną okna. Naprawione zostanie ogrodzenie na rogu ulic Glinianej i Joannitów. Prace trwają i mają zakończyć się w lutym 2023 r. Koszt to 1,2 mln zł.
  • Żłobek nr 5 przy ul. Dokerskiej. W planie przewidziano m.in. całkowite przebudowanie wejścia głównego i tarasów. Pojawi się klimatyzacja i miejsce dla matek, gdzie będą mogły karmić piersią swoje dzieci. Budynek zostanie przystosowany dla osób niepełnosprawnych. Na dachu powstaną akustyczne ekrany i panele fotowoltaiczne, a w samym żłobku akustyczne sufity. Prace trwają i mają zakończyć się w listopadzie. Koszt to 11 mln zł.