4. Widawa powyżej stanu alarmowego, ale poziom wody spada
Rozlewisko Widawy, drzewa stoją w wodzie, widok z góry Magdalena Pasiewicz
Rozlewisko Widawy, drzewa stoją w wodzie, widok z góry

Od trzech dni poziom wody w Widawie stopniowo spada, ale wciąż utrzymuje się ponad pół metra powyżej stanu alarmowego. Rzeka zalała tereny przy północnej granicy miasta, co pokazujemy na zdjęciach z niedzieli.

Stan wody w Widawie wynosił w poniedziałkowy (19 lutego) poranek 259 centymetrów, czyli 59 cm ponad poziom alarmowy. To dane ze stacji hydrologicznej Krzyżanowice, która znajduje się nad północną granicą Wrocławia.

Dobra informacja jest taka, że wody w rzece ubywa. W piątek po południu poziom wynosił 276 cm, w sobotę o tej samej porze – 269 cm, w niedzielę – 264 cm. Aktualnie w okolicach Wrocławia nie obowiązuje żadne ostrzeżenie hydrologiczne.

Powiększ obraz: Wykres poziomu wody w Widawie od 16 do 19 lutego 2024 IMGW
Wykres poziomu wody w Widawie od 16 do 19 lutego 2024

Woda, która wylała się z koryta rzeki, wciąż stoi na polach, przy wałach i przy ulicach na północy miasta. Rozlewiska sfotografowaliśmy w niedzielę 18 lutego.

Przypomnijmy, że z powodu podtopień nieprzejezdna była ulica Ludowa na osiedlu Swojczyce. Woda wystąpiła także na Wilczycką, ale w porę ułożono tam worki z piaskiem, co umożliwiło przejazd. Teraz wszystkie drogi są przejezdne.

Nie ma realnego zagrożenia. Sytuacja monitorowana jest na bieżąco. Centrum Zarządzania Kryzysowego pozostaje w stałym kontakcie z administratorami urządzeń hydrologicznych i rzek. Monitorowane są nie tylko rzeki, ale też rowy. Administratorzy urządzeń, Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie i wrocławskie MPWiK, pozostają w stanie dyżuru weekendowego i pełnej gotowości, jeśli zajdzie potrzeba podjęcia działań.
Monika Dubec z Urzędu Miejskiego Wrocławia

Prognozy IMGW na najbliższe dni pokazują ostrzeżenia 2 stopnia (wezbrania z przekroczeniem stanów ostrzegawczych) głównie w górskich i podgórskich obszarach Dolnego Śląska.