4. Wrocław nie, ale inne miasta na Dolnym Śląsku wymierają. Te najbardziej! [TOP 10]
Te dolnośląskie miasta wymierają, wyludniają się najbardziej! / zdjęcie ilustracyjne Shutterstock

Wymierające miasta na Dolnym Śląsku. Z jednej strony Wrocław, Długołęka, Siechnice, Kobierzyce czy Kąty Wrocławskie – w tych miejscowościach przybywa ludności. A z drugiej? Są w województwie dolnośląskim miejsca, w których w ciągu ostatniej dekady drastycznie ubyło mieszkańców. Zobaczcie w naszej galerii 10 najbardziej wyludniających się miast w województwie dolnośląskim!

Najnowszy Narodowy Spis Powszechny (NSP) Ludności i Mieszkań 2021 pokazuje, w których gminach w ostatnich latach przybyło, a w których ubyło mieszkańców. Dane nie są optymistyczne, Polaków jest coraz mniej, a wyludnianie dotyka nie tylko wsie i małe miasteczka, ale także największe polskie miasta.

Oto najbardziej wyludniające się miasta na Dolnym Śląsku!

Wrocław ma coraz więcej mieszkańców, Dolny Śląsk mniej

Tym trendom przeciwstawia się Wrocław, który w ciągu ostatnich 10 lat zanotował - jeden z największych wśród polskich metropolii - przyrostów mieszkańców.

Gorzej sytuacja wygląda w regionie. Według wyników NSP 2021 populacja na Dolnym Śląsku wyniosła 2 904 894 osoby, czyli aż  o ponad 10 tys. mniej, niż w 2011 r. (2 915 241 osób).

Gminy na Dolnym Śląsku z największym przyrostem i największym spadkiem liczby ludności

W sumie tylko w 43 ze 169 dolnośląskich gmin w ostatniej dekadzie odnotowało wzrost liczby ludności. Największy dotyczy Czernicy (79,1 proc.), Długołęki (70 proc.), Siechnic (70 proc.), Miękini (48,6 proc.) i Kobierzyc (40,8 proc.). W Lubaniu liczba mieszkańców nie zmieniła się, a w pozostałych 125 gminach uległa zmniejszeniu. Oczywiście przyczyny takiego stanu są różne, w tym m.in. przeprowadzki do innych miejscowości.

W których gminach na Dolnym Śląsku ubyło najwięcej mieszkańców? Zobaczcie naszą galerię zdjęć! Te gminy na Dolnym Śląsku wyludniają się najbardziej!