wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

14°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 12:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Szpada Szermierza może być twoja! Aukcja UWr dla WOŚP
Pomnik Szermierza ze szpadą przy pl. Uniwersyteckim 1 Oleksandr Poliakovsky
Pomnik Szermierza ze szpadą przy pl. Uniwersyteckim 1

Oferta na licytacji to już 750 złotych (stan na godz. 11.00, 17 stycznia). Ale szpada słynnego Szermierza warta jest znacznie więcej! To ikona nie tylko Wrocławia, ale i Uniwersytetu Wrocławskiego. Podobno jej dotknięcie zapewnia pomyślne zaliczenie wszystkich egzaminów. A sesja się zbliża… Szpadę można wylicytować na aukcji UWr dla WOŚP i tym samym wesprzeć szczytny cel.

Reklama

Długa na 127 centymetrów, szeroka na 12 i pół centymetra. Kolor: złoty, materiał: aluminium i stal. Przydatność: pomaga z sukcesem zdać egzaminy. Oto szpada Szermierza, będącego częścią fontanny na pl. Uniwersyteckim – najczęściej kradziona broń biała w Polsce idzie pod młotek. Do końca licytacji UWr dla WOŚP 2024 zostało jeszcze 9 dni, a obecna oferta (środa 17 stycznia) opiewa na 750 złotych.

W tym roku dochód z Finału WOŚP, który odbędzie się w niedzielę 28 stycznia, zostanie przekazany na pomoc dla polskich szpitali i wsparcie walki z chorobami płuc.

Szpada Szermierza – egzemplarz oryginalny i legalny 

Szpada przekazana na aukcję WOŚP pochodzi z kolekcji prezentów otrzymanych przez prof. Roberta Olkiewicza, rektora Uniwersytetu Wrocławskiego.

Jest unikatowa, ponieważ większość z wcześniej zamontowanych na figurze egzemplarzy została skradziona. Jest więc jedyną na rynku legalną szpadą Szermierza. Co oznacza, że nikt jej nielegalnie nie wyrywał.

Skąd więc pochodzi? Prof. Robert Olkiewicz otrzymał ją od Urzędu Miejskiego Wrocławia podczas uroczystego odsłonięcia odrestaurowanego pomnika Szermierza. Pisaliśmy o tym w tekście: „Zakończyła się renowacja fontanny Szermierz, stojącej od 1904 roku na placu Uniwersyteckim”.

Tak naprawdę przy okazji renowacji słynnej figury szpad zrobiono kilka, aby je uzupełniać, gdyby wandale ponownie wyrwali broń Szermierzowi. Przypominamy jednak, że pomnik jest pod stałym monitoringiem dwóch kamer. A ostatni złodziej został schwytany po 5 minutach. Lepiej więc szpadę wylicytować na aukcji WOŚP.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl