wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

14°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 14:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
 1. wroclaw.pl
 2. Dla mieszkańca
 3. Aktualności
 4. Finał WOŚP 2024 we Wrocławiu. Kto zagra w Rynku?

32. Finał WOŚP tuż tuż. Akcja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, organizowana pod hasłem "Tu wszystko gra OK!", odbędzie się w niedzielę 28 stycznia 2024. Jej celem jest zakup sprzętu dla polskich szpitali do diagnozowania i walki z chorobami płuc. Jak co roku na ulicach w całej Polsce pojawią się wolontariusze z puszkami, a na scenach zagrają artyści. Kto wystąpi we wrocławskim Rynku? Oto gwiazdy Finału WOŚP 2024.

Reklama

Finał WOŚP 2024, czyli wielkie święto pomagania odbędzie się w ostatnią niedzielę stycznia. Akcji przyświeca hasło „Tu wszystko gra OK!”. Weźmie w niej udział 1685 sztabów w Polsce i na świecie (m.in. w Wielkiej Brytanii, USA, Niemczech, Norwegii, Belgii, Japonii czy Indonezji), a na ulicach pojawi się 120 tys. wolontariuszy z puszkami, którzy będą zbierać datki na pomoc dla polskich szpitali walczących z chorobami płuc. 

"Rozpiera nas radość, że już za chwilę, znowu, wszyscy razem pokażemy, że można robić rzeczy niezwykłe z uśmiechem i szacunkiem do siebie samych. To taki prawdziwy Dzień Wolontariatu! Jestem przekonany, że nauczyliśmy się wszyscy wielkich rzeczy i robić je będziemy do końca świata i jeden dzień dłużej!"
Jerzy Owsiak, prezes Fundacji WOŚP na Facebooku

Cel 32. Finału WOŚP 2024. Płuca w centrum uwagi

Tym razem działania Fundacji skupiać się będą wokół płuc po pandemii - zbierane środki przeznaczone zostaną na zakup urządzeń dla oddziałów pulmonologicznych dla dzieci i dorosłych. W całej Polsce działają 64 takie jednostki.

Fundacja WOŚP podjęła decyzję o wyborze celu akcji po konsultacji z Polskim Towarzystwem Pneumonologii Dziecięcej, które zwróciło uwagę na zdrowotne konsekwencje pandemii - bardzo poważne zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych. Sytuację pogarsza, a tym samym zwiększa liczbę osób z chorobami układu oddechowego, zła jakość powietrza w Polsce. Dodatkowo Fundacja chce wspomóc pacjentów z mukowiscydozą - w Polsce żyje z tą chorobą około 1 800 osób.
Biuro prasowe Fundacji WOŚP

Finał WOŚP 2024 we Wrocławiu. Kto zagra w Rynku? 

Jak co roku podczas akcji Wielkiej Orkiestry w wielu miejscowościach zaplanowano koncerty z udziałem gwiazd. We Wrocławiu główna scena stanie w Rynku. Uroczyście, głośno i z radością  otworzy ją prezydent Wrocławia Jacek Sutryk wraz z korpusem dyplomatycznym, a przygrywać im będzie nasza Orkiestra Reprezentacyjna Komendy Wojewódzkiej Policji.

- Bądź z nami podczas 32. Finału WOŚP! Razem możemy sprawić, że to wydarzenie będzie niezapomniane - piszą organizatorzy wrocławskiego Finału na Facebooku. - Widzimy się w ostatni weekend stycznia, na wrocławskim Rynku i nie tylko! Dlatego szykujcie ciepłe kurtki, dobre humory i hojne, gorące serca - dodają.

Oto zespoły, które zagrają 28 stycznia we wrocławskim Rynku:

 • Nocny Kochanek - "Ci, którzy już znają, wiedzą, że to bezcenne muzyczne doświadczenie. Ci, którzy jeszcze nie mieli okazji, szybko się zakochają! Brzmienie heavymetalowe, charakterystyczny głos Krzyśka Sokołowskiego i teksty pełne satyry oraz humoru, jak sami mówią - bazujące na faktach, czasami wręcz autentycznych" - piszą o Nocnym Kochanku organizatorzy Finału.

 • Dr Misio - "Męska załoga Dr Misio, kierowana przez niezrównanego Arkadiusza Jakubika, wkracza na scenę, gotowa rozgrzać wasze serca i poruszyć zmysły. Solidne brzmienie, ciężkie riffy i znakomite teksty to jedynie wierzchołek lodowej góry, jaką dla was przygotowali".

 • Robert Cichy - dwukrotny laureat Fryderyków, wyróżniony za albumy "Smack" i "Dirty Sun", zdobył uznanie za połączenie gatunków muzycznych, charakterystycznego języka muzycznego i eksperymentalnego podejścia do gitary.

Światełko do nieba w Rynku z chórem

W trakcie tradycyjnego Światełka do Nieba, równo o 20:00, na scenie w Rynku wystąpi City Choir.

Gitarowy Rekord Świata dla WOŚP w Rynku

To nie koniec atrakcji. W niedzielę 28 stycznia w Rynku powstanie specjalna Strefa Gitarowego Rekordu Świata, która niejako zapowie 22. edycję tej popularnej, majowej imprezy.

"Zabierzcie dzieci, uśmiech, gitary i zagrajcie razem z nami, aby wspomóc Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy! Odwiedzających naszą strefę obdarujemy gadżetami promującymi Gitarowy Rekord Świata 2024. Będzie można otrzymać plakaty, pocztówki i naklejki, a dla dzieci - chorągiewki 1-majowej gitarowej imprezy" - zapowiadają organizatorzy wrocławskiego Finału WOŚP.

Będzie też można zrobić sobie zdjęcie z Gitarowym Krasnoludkiem. Co ciekawe, w Strefie Gitarowego Rekordu Świata pojawi się muzyczna urna wyborcza, do której będzie można wrzucić swój głos na gitarowy przebój wszech czasów.

"Każdy Wasz głos będzie ważny i może zdecydować o tym, jakie utwory usłyszycie tego samego dnia na głównej scenie wrocławskiego Finału WOŚP. Około godziny 16:30 zespół WrocLove Guitar Top zagra topową dziesiątkę wybranych przez Was Gitarowych Przebojów Wszech Czasów. To będzie pierwsza próba przed 1 maja - poczujmy razem atmosferę nadchodzącego Gitarowego Rekordu Świata 2024!"
organizatorzy Finału WOŚP we Wrocławiu

W tym roku gitarzyści będą mogli wylicytować miejsce na głównej scenie Gitarowego Rekordu Świata i zagrać "Hey Joe" 1 maja 2024 na jednej scenie z gwiazdami gitary. Cała wylicytowana kwota zasili konto WOŚP (LINK DO AUKCJI).

Akademia Pana Kleksa dla Wielkiej Orkiestry

W niedzielę w Rynku będzie też można posłuchać niezapomnianych hitów z "Akademii Pana Kleksa", takich jak "Kaczka Dziwaczka", "Na wyspach Bergamutach" czy "Witajcie w naszej bajce" w wykonaniu Nikoli Wardy, Ani Szul i Wojtka Derenia.

Przypomnijmy, że nowa wersja filmu o przygodach ekscentrycznego profesora i jego uczniów miała premierę w styczniu 2024. Recenzję znajdziecie w linku poniżej.

Finał WOŚP w Rynku - harmonogram koncertów

28.01.2024 Scena Rynek

 • 13:00 - OTWARCIE z Prezydentem Wrocławia oraz Korpusem dyplomatycznym we Wrocławiu oraz Orkiestra Reprezentacyjna Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu
 • 13:20 - PIOSENKI Z AKADEMII PANA KLEKSA
 • 14:40 - ROBERT CICHY 
 • 15:30 - ZESPÓŁ REWELACJA 
 • 16:30 - GITAROWE PRZEBOJE WSZECH CZASÓW 
 • 17:40 - DR MISIO 
 • 18:50 - NOCNY KOCHANEK
 • 20:00 - ŚWIATEŁKO DO NIEBA
 • 20:00 - City Choir

Finał WOŚP w Starym Klasztorze

Klub Stary Klasztor przy ul. Purkyniego 1 jak co roku również zagra dla WOŚP. W sobotę 27 stycznia zaprasza miłośników żeglarskiej muzyki do Sali Gotyckiej, gdzie wystąpią najlepsze wrocławskie zespoły - ORKIESTRA SAMANTA, ZA HORYZONTEM, JAN i KLAN oraz W STRONĘ PORTU.

W dniu Finału - 28 stycznia, w Starym Klasztorze również będzie się działo. Wystąpią:

 • Blade Loki - energetyczna kapela rodem z Wrocławia. "Ich twórczość to z jednej strony przewrotne i zaangażowane społecznie teksty, z drugiej - piekielna energia, która od pierwszych sekund uderza do głowy". Zespół gra melodyjną mieszankę punk-rocka i SKA, wzbogaconą brzmieniem instrumentów dętych. 
 • Hurt - zespół z Wrocławia, znany m.in. z hitu "Załoga G", który po dziesięciu latach milczenia wraca z nową płytą. "Ich ósmy album to prawdziwe dzieło sztuki, z eklektycznym brzmieniem i udziałem utalentowanych gości, takich jak Igor Pudło z kultowego duetu Skalpel czy obiecująca wokalistka Martyna Baranowska" - rekomendują organizatorzy Finału.
 • Dziwna Wiosna - warszawskie trio. "Koncerty Wiosny są jak lot w kosmos, jak podróż między biegunami: jest cisza i piękne melodie, jest wściekła energia i hałas".
 • Nie można przegapić również koncertu KOBIETY MAJĄ GŁOS! czyli specjalnego kobiecego projektu WrocLove Divas, w skład którego wchodzą aż 24 wrocławskie wokalistki.

Scena Finału WOŚP w Starym Klasztorze (ul. Purkyniego 1) - harmonogram

27.01.2024 - sobota

Godz. 18:00 Stary Klasztor - Sala Witrażowa

 • FREE AIR
 • SILOE ROCKERS
 • PO WOL
 • LAMYA BAND
 • OVERTHINK

godz.19.00 Stary Klasztor - Sala Gotycka

SHANTYMANI GRAJĄ DLA WOŚP

 • ORKIESTRA SAMANTA
 • ZA HORYZONTEM
 • JAN I KLAN
 • W STRONĘ PORTU

28.01.2024 - niedziela 

Scena Stary Klasztor

 • 15.00 - BLADE LOKI
 • 16.30 - KOBIETY MAJĄ GŁOS! - WrocLove Divas
 • 18.40 - DZIWNA WIOSNA
 • 20.30 - HURT

Honorowy patronat nad Finałem WOŚP 2024 we Wrocławiu objął prezydent miasta Jacek Sutryk. 

Aukcje WOŚP 2024 i skarbonki 

Tradycyjnie podczas Finału na ulicach pojawią się wolontariusze z puszkami WOŚP. 30 listopada Fundacja Wielkiej Orkiestry oficjalnie zaprezentowała skarbonki, do których będzie można przekazywać datki. Tylko w tym roku wydrukowano ich 226 tys. Możecie je zobaczyć w filmie poniżej.

Z kolei na początku grudnia wystartowały pierwsze formy wsparcia Finału WOŚP, w tym aukcje w serwisie Allegro. Można wylicytować m.in. filmy podarowane przez reżysera Wojciecha Smarzowskiego, akwarele z podpisem Margaret Thatcher, tydzień metamorfozy z Ewą Chodakowską, wspólne gotowanie z Joanną Krupą i kolację z aktorem Maciejem Musiałowskim połączoną z oprowadzaniem po zamku w Domanicach niedaleko Wrocławia (licytować można tutaj). 

Warto dodać, że jednym z ambasadorów Finału WOŚP we Wrocławiu jest Konsul Honorowy Indii - Kartikey Johri, właściciel restauracji Masala. W tym roku specjalnie z okazji święta Diwali przygotowana została propozycja wyjątkowego dania - Masala Orkiestra, które można zakupić w restauracji przy ulicy Kuźniczej 3 (dostępne będzie aż do Finału WOŚP). Cały dochód z jego sprzedaży trafi na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. 

Ile zebrała WOŚP 2023 we Wrocławiu?

Przypomnijmy, że podczas 31. Finału Wielka Orkiestra zebrała 243 259 387,25 złotych, czyli blisko 19 milionów złotych więcej niż rok wcześniej. We Wrocławiu również padł rekord - 2 345 961 złotych i 81 groszy. 

"Wynik Wrocławia zgodny z raportami sztabów jest IMPONUJĄCY. W tym roku wrocławianki i wrocławianie zebrali 2 345 961 złotych i 81 groszy! To o 769 724 złotych i 58 groszy więcej niż w roku poprzednim! Możemy być z siebie dumni. Każdy, kto wsparł akcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wykonał kawał dobrej roboty. Gratulacje!"
Organizatorzy Finału WOŚP 2023 we Wrocławiu

Od początku swojej działalności Fundacja Wielkiej Orkiestry zebrała na wsparcie polskich szpitali blisko 2 mld zł i kupiła ponad 70 400 urządzeń.

Już teraz możesz wspierać cel Finału WOŚP 2024. Jak?

A tak wyglądał Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy 2023 we Wrocławiu

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl