wroclaw.pl strona główna Najnowsze wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

2°C Pogoda we Wrocławiu
wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Cena prądu zamrożona! Sejm zdecydował. Od stycznia 2023 będziemy mniej płacić za prąd [SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY]
Na zdjęciu posłowie na sali plenarnej Sejmu RP. Shutterstock
Na zdjęciu posłowie na sali plenarnej Sejmu RP.

Sejm przegłosował ustawę wprowadzającą zamrożenie cen prądu dla gospodarstw domowych zużywających do 2000 kWh prądu rocznie. Od stycznia 2023 będziemy mniej płacić za prąd. Teraz ustawa trafi do Senatu, a jeżeli ten nie będzie miał uwag, to nowe przepisy będą czekały na podpis prezydenta RP. Zobacz, kto i na jakich zasadach zapłaci mniej za prąd elektryczny.

Reklama

Sejm przegłosował (29 września 2022 r.) ustawę zamrażającą w 2023 roku ceny prądu dla gospodarstw domowych. Ustawę poparło 414 posłów, 1 był przeciw, a 26 wstrzymało się od głosu. Teraz nad ustawą będą debatować senatorowie.

O zamrożeniu cen prądu w 2023 r. dla gospodarstw domowych zużywających do 2000 kWh prądu rocznie pisaliśmy 16 września br. W poniedziałek, 26 września 2022 r. rząd przyjął szczegółowy projekt ustawy w tej sprawie, w którym wprowadzono kilka poprawek, które znalazły się w ustawie przyjętej przez Sejm. 

Cena energii elektrycznej zamrożona! Od stycznia 2023 r. zapłacimy mniej za prąd

Zgodnie z ustawą, którą 29 września br. przyjął Sejm od 1 stycznia 2023 r. rząd chce zorganizować system wsparcia w opłacaniu kosztów energii elektrycznej, w ramach tzw. Tarczy Solidarnościowej. Rozwiązanie obejmie wszystkie gospodarstwa domowe w kraju. W przyszłym roku polskie rodziny nie zapłacą wyższych rachunków za prąd do limitu 2 tys. kilowatogodzin (kWh). Wyższy limit – do 2,6 tys. kWh – obejmie osoby z niepełnosprawnościami, natomiast dla rodzin z Kartą Dużej Rodziny oraz rolników – limit wyniesie do 3 tys. kWh.

Dodatkowo, dla gospodarstw domowych, które zużywają energię elektryczną do ogrzewania – w tym wykorzystują pompy ciepła – wprowadzony zostanie specjalny dodatek elektryczny w wysokości nawet do 1500 zł.

W tym wypadku warunkiem koniecznym by dostać dodatek ma być wpis lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Zapłacisz mniej za prąd w 2023 r., jeżeli złożysz wniosek

Co ważne, by skorzystać z zamrożenia cen na energię elektryczna do limitów 2,6 MWh i 3 MWh rocznie, trzeba złożyć w spółce energetycznej dostarczającej prąd oświadczenie o spełnieniu warunków, np. o posiadaniu Karty Dużej Rodziny czy orzeczenia o niepełnosprawności.

Jak sprawdzić zużycie prądu? Tauron ma specjalną aplikację

Roczne zużycie prądu można łatwo sprawdzić u swojego dostawcy energii elektrycznej. Tauron ma specjalną aplikację Mój Tauron, czyli elektroniczne biuro obsługi klienta, na której można sprawdzić zużycie prądu, można to też zrobić dzwoniąc do Taurona pod numer tel. 32 606 0 616. 

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl