3. Wiadomości z regionu
  4. Jak działa transport wokół Wrocławia? Trwają badania
Od lewej: kobieta za kierownicą samochodu, obok rowerzyści na pasach, z prawej piesi na pasach. Zdjęcie ilustracyjne AdobeStock/T.Hołod

Rozpoczęły się Kompleksowe Badania Ruchu wśród mieszkańców podwrocławskich gmin. Ankieterzy zapytają: czym pani podróżuje najczęściej, dokąd pan jeździ i skąd.

W gminach pod Wrocławiem rozpoczęły się Kompleksowe Badania Ruchu (KBR 2024).

Badania mają służyć poznaniu i zrozumieniu potrzeb transportowych mieszkańców oraz dopasowaniu do nich rozwoju transportu zbiorowego i infrastruktury.
Urszula Jagielnicka, Zespół ds. Mobilności Aktywnej, Urząd Miejski Wrocławia

Ankieterzy odwiedzą tysiące osób

Badania we Wrocławiu i okolicy potrwają od marca do września 2024 roku i są podzielone na etapy:

• od marca obejmują Wrocław, Czernicę i Kobierzyce;
  • od 10 kwietnia Kąty Wrocławskie Siechnice, Żórawinę;
  • od 24 kwietnia Miękinię, Oborniki Śląskie, Wisznię Małą oraz Długołękę.

Urszula Jagielnicka: – Ankieterzy odwiedzą prawie 10 tys. losowo wybranych mieszkańców Wrocławia i gmin sąsiednich w celu poznania skąd, dokąd, w jakim celu i jak podróżują mieszkańcy. Zapytają również o ich opinię na temat rozwoju transportu we Wrocławiu, a także o ich dotychczasowe doświadczenia w poruszaniu się po mieście różnymi środkami transportu. Każdy ankieter będzie wyposażony w identyfikator umieszczony w widocznym miejscu oraz list informujący o szczegółach badania.

W tym samym czasie odbywać się będą pomiary ruchu. Są to między innymi: badania natężenia ruchu drogowego, ruchu rowerowego i pieszego, pomiary potoków pasażerskich w transporcie zbiorowym oraz na stacjach i dworcach, a także analizy ruchu pojazdów dostawczych i ciężarowych.

Źródło: materiały prasowe