3. Wiadomości z regionu
  4. Konserwator Zabytków podzielił 2,1 mln zl na remonty
Wśród beneficjentów dotacji na remont zabytków jest Fundacja Lubiąż, która opiekuje się największym dolnośląskim zabytkiem materiały prasowe gminy Wołów

Na remonty i renowację zabytków było 2,1 mln zł, a na liście beneficjentów znalazło się 30 instytucji, organizacji i osób prywatnych. – Potrzeby są znacznie większe. W tym roku wpłynęło 156 wniosków na sumę 31 milionów złotych – informują służby konserwatorskie.

Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków ogłosił listę beneficjentów tegorocznych dotacji na renowację i remonty obiektów zabytkowych. Na liście znalazło się 30 instytucji, organizacji i osób prywatnych. Do podziału było 2,1 mln zł. Przyznane sumy to od 12 tys. zł do 100 tys. zł.

W tym roku wpłynęło 156 wniosków na łączną wartość około 31 mln złotych. Jak podkreślamy już od kilku lat problemem jest taki rozdział środków, by nie pominąć obiektów najbardziej potrzebujących, czyli tych, gdzie nie podjęcie prac spowoduje pogorszenie ich stanu zachowania w stopniu powodującym utratę wartości zabytkowych.
Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków, komunikat

Większość trafi do parafii

Zarówno na liście składających wnioski o wsparcie, jak i beneficjentów najliczniejszą grupę stanowią parafie i zgromadzenia zakonne. Najwyższe (po 100 tys. zł) uzyskały organizacje ratujące przed ruiną np. zamek w Ratnie Dolnym oraz dwór w Miechowicach Oławskich.

Do najciekawszych zadań, na które przyznano dotacje należą:

• konserwacja płyty nagrobnej księcia Konrada Żagańskiego pilotowana przez Fundację Lubiąż;
  • remont wieży zamku w Ciepłowodach;
  • remont budynku przysłupowego - Domu Tetzla w Giebułtowie;
  • konserwacja sarkofagu Elżbiety Marii Podiebrad z krypty grobowej w kościele parafialnym Jana Apostoła i Ewangelisty w Oleśnicy.