4. Poznaj historię skarbu Piotra Włostowica na ulicy Świdnickiej [WYSTAWA PLENEROWA]
Obraz Jana Matejki "Piotr Włast Dunin sprowadza cystersów do Polski" ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu/materiały kampanii "Wrocław. Miasto przygody" Jan Matejko "Piotr Włast Dunin sprowadza cystersów do Polski" (zbiory Muzeum Narodowego we Wrocławiu)/materiały kampanii "Wrocław. Miasto przxygody"

Czy we Wrocławiu mamy skarb Piotra Włostowica? Tego nie wiemy. Ale na pewno skarbem są ślady opactwa, które ufundował na Ołbinie. Jego ślady, rozproszone po naszym mieście, pomoże odnaleźć wystawa plenerowa, którą przygotowały: Wydział Promocji Miasta i Turystyki wraz z Muzeum Narodowym i Politechniką Wrocławską. Będzie można ją oglądać od 20 października do 7 listopada przy ul. Świdnickiej.

W XII w. dzisiejsze wrocławskie osiedle Ołbin było wsią, w której powstało opactwo benedyktynów. Po kilkuset latach istnienia, w obawie przed najazdem tureckim, rozebrano je, a fragmenty architektury wmurowano w istniejące do dziś w mieście budynki. Gdzie je znajdziesz? O tym przeczytasz na planszach wystawy plenerowej, która stanie przy ul. Świdnickiej.

Jednym z najbardziej wyjątkowych obiektów łączonych z opactwem jest monumentalny nagrobek Piotra i Marii Włostowiców, fundatorów tego założenia. Miał on powstać około 1270 r. Nie został jednak do dziś odnaleziony, a jego wygląd znamy jedynie z prób rekonstrukcji. Jak głosi legenda, w grobowcu tym ukryto skarb...

Powiększ obraz: Wystawa na ulicy Świdnickiej Grzegorz Rajter
Wystawa na ulicy Świdnickiej

I właśnie do poznania tej historii zachęca wystawa, która od 20.10 do 7.11 stać będzie przy ul. Świdnickiej. Przeczytamy tu historię powstania opactwa i zobaczymy mapę dzisiejszych jego śladów w mieście. Wystawę przygotował Wydział Promocji Miasta i Turystyki UMW wraz z Muzeum Narodowym i Politechniką Wrocławską, zapraszając w ten sposób turystów do odwiedzenia stolicy Dolnego Śląska i odkrycia jej szlakiem przygody.

Wystawa jest częścią kampanii turystyczno-edukacyjnej pn. „Wrocław Miasto Przygody”. Kampania wykorzystuje legendę o sarkofagu Piotra Włostowica i ukrytym w nim skarbie. Została zainicjowana spotem, w którym udział wzięli znakomici aktorzy kina polskiego, m.in. Daniel Olbrychski. Ma charakter ogólnopolski, jest promowana zarówno w przestrzeni outdoorowej, jak i internetowej, w wielu miastach w Polsce. Ważnym elementem kampanii pozostaje jej wymiar edukacyjny.