4. Szkolenie wojskowe dolnośląskich terytorialsów w czasie ferii zimowych. Zobaczcie, kto pójdzie w kamasze w 2023 roku?
Na zdjęciu widać żołnierza w mundurze maskującym WOT
Na zdjęciu widać żołnierza w mundurze maskującym

Uczniowie, którzy skończyli 18 lat, studenci, nauczyciele i rodzice dzieci wyjeżdżających na zimowy wypoczynek – to grupy, do których kierowane jest specjalne szkolenie podstawowe organizowane przez 16 Dolnośląską Brygadę Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT). Planowane jest w dniach 11-26 lutego. Warto sprawdzić kto pójdzie w kamasze w 2023 r.? MON szykuje powołania na ćwiczenia rezerwy. Zobaczcie szczegóły

Ruszają Ferie z WOT

Wojska Obrony Terytorialnej po raz kolejny organizują szkolenie podstawowe w ramach projektu „Ferie z WOT”, który został przygotowany z myślą przede wszystkim o pełnoletnich uczniach szkół średnich, studentach oraz nauczycielach. Jest to propozycja także dla rodziców, których dzieci w tym czasie będą spędzać czas na obozach zimowych.

Wojskowe szkolenie podstawowe to znakomity sposób na spędzenie ferii zimowych. Taką specjalną, zimową „szesnastkę” przygotowujemy kolejny rok z rzędu z myślą o tych, którzy chcieli wstąpić w nasze szeregi, ale nie mają na to czasu, bo się uczą, studiują, czy pracują, a w czasie ferii mają czas wolny, jak na przykład nauczyciele
płk Artur Barański, dowódca 16. Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Wojskowe ferie z 16 DBOT. Wśród ochotników Bosski z Drużyny Mistrzów - twórca hymnu Terytorialsów

Prawie 100 nowych terytorialsów zostanie w sobotę, 11 lutego br. przyjętych w szeregi 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Wśród nich będzie także znany raper, twórca hip-hopowego hymnu Terytorialsów Roman Bosski z Drużyny Mistrzów. Ferie z WOT odbywają się w całej Polsce – zgodnie z harmonogramem zimowej przerwy międzysemestralnej dla danego województwa. Na Dolnym Śląsku rozpoczynają się  od 11 do 26 lutego.

– Wojskowe szkolenie podstawowe to znakomity sposób na spędzenie ferii zimowych – przekonuje płk Artur Barański. – Taką specjalną,zimową „szesnastkę” przygotowujemy kolejny rok z rzędu z myślą o tych, którzy chcieli wstąpić w nasze szeregi, ale nie mają na to czasu, bo się uczą, studiują, czy pracują, a w czasie ferii mają czas wolny, jak na przykład nauczyciele – podkreśla.

W sobotę od rana w siedzibie 16DBOT wypełnią niezbędne dokumenty, odbiorą wojskowe wyposażenie i tego samego dnia po południu wyruszą szkolić się na poligon w Karlikach koło Żagania.

- Tydzień później dołączy do nich grupa 20 kolejnych ochotników. To ci, którzy w przeszłości już mieli kontakt ze służbami mundurowymi, muszą więc przejść 8-dniowe szkolenie wyrównawcze. Nowi, dolnośląscy terytorialsi złożą przysięgę w niedzielę, 26 lutego o godzinie 13.30 na Rynku w Dzierżoniowie - dodaje mjr Renata Mycio, rzecznik 16 DBOT.

Ferie Wojska Obrony Terytorialnej: dla kogo i na jakich zasadach

Tytuł „Ferie z WOT” może sugerować, że to oferta skierowana do dzieci. Jak wyjaśnia dowódca 16 DBOT, tak jest rzeczywiście, ale pod jednym warunkiem - dziecko musi mieć 18 lat.

Ferie z WOT odbywają się w całej Polsce, zgodnie z harmonogramem zimowej przerwy międzysemestralnej.

Na Dolnym Śląsku zaplanowane są w dniach 11-26 lutego 2023 r. Kto więc myśli o wstąpieniu w szeregi Terytorialsów, a nie zdążył dopełnić niezbędnych formalności, ma jeszcze na to czas. By to zrobić, trzeba się jak najszybciej udać do Wojskowego Centrum Rekrutacji właściwego dla miejsca zamieszka. Te działają we Wrocławiu, Kłodzku, Bolesławcu i Głogowie.

Armia wzywa! MON szykuje powołania na ćwiczenia rezerwy. Kto pójdzie w kamasze w 2023 r.?

Nowa dywizja w polskiej armii to więcej nowoczesnego sprzętu i żołnierzy. Obecnie armia liczy 164 tys. żołnierzy, ale to nie wszystko. Ministerstwo Obrony Narodowej opublikowało liczbę osób, które mogą być powołane w 2023 r. do czynnej służby wojskowej, oraz tych, które mogą pełnić służbę w rezerwie.

W sumie wezwanie do armii może dostać 250 tys. żołnierzy rezerwy, o ile nie skończyli 55 lat lub nie pełnią jakiejś ważnej funkcji. W przypadku osób posiadających stopień podoficerski lub oficerski – 63. roku życia.

Kto dostanie powołanie na ćwiczenia wojskowe w 2023 r.

MON zaznacza, że będzie możliwość wyboru terminu ćwiczenia i jednostki. Istnieje możliwość odwołania się od decyzji w ciągu 14 dni. Odmowę trzeba będzie uzasadnić, np. stanem zdrowia lub sytuacją zawodową.

Z wezwaniami na ćwiczenia, w pierwszej kolejności powinni się liczyć ci, którzy wykonują zawody przydatne armii: lekarze pielęgniarki, informatycy kierowcy i prawnicy.