4. Polska armia potrzebuje więcej sprzętu. Słynny JELCZ inwestuje i zwiększa produkcję [SZCZEGÓŁY]
Na zdjęciu sprzęt wojskowy polskiej armii Waldemar Młynarczyk PGZ S.A.
Na zdjęciu sprzęt wojskowy polskiej armii

Polska armia potrzebuje więcej sprzętu. JELCZ Sp. z o.o. w Jelczu-Laskowicach ma gotową lokalizację przyszłych inwestycji, które są związane z rozbudową zakładów, a co za tym idzie także zwiększeniem zatrudnienia w spółce. O szczegółach rozmawiano podczas wizyty w zakładzie szefa Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Spółka Jelcz w Jelczu-Laskowicach jest głównym dostawcą podwozi dla Polskich Sił Zbrojnych w tym pod zabudowy specjalistyczne do programów WISŁA, NAREW czy PILICA, ale także do DMO Regina oraz pojazdy specjalne do zestawów JAK.

W związku z nowymi inwestycjami polskiej armii, wojsko potrzebuje więcej sprzętu a to dla zakładów Jelcz oznacza nowe inwestycje i zwiększenie zatrudnienia. O szczegółach rozmawiano 19 stycznia podczas wizyty w zakładzie parlamentarzystów, prezesa Polskiej Grupy Zbrojeniowej i przedstawicieli władz samorządowych. O najnowszych planach spółka informuje na swojej stronie internetowej.

Działania spółki JELCZ to przykład, że Polska Grupa Zbrojeniowa systematycznie zwiększa swoje moce produkcyjne, aby sprostać wymaganiom naszego głównego partnera jakim jest Wojsko Polskie. Rośnie liczba zamówień oraz projektów, w których JELCZ odgrywa kluczowa rolę. Dlatego podjęliśmy decyzję o inwestycjach w nowe hale i zwiększanie zatrudnienia. Temu służyła dzisiejsza wizyta, w czasie której wspólnie z zarządem spółki, panem posłem Pawłem Hreniakiem i burmistrzem miasta Bogdanem Szczęśniakiem zapoznawaliśmy się na miejscu z terenami pod przyszłą inwestycję
prezes zarządu PGZ S.A. Sebastian Chwałek.

Co JELCZ produkuje dla polskiej armii?

W ostatnim czasie JELCZ zawarł kilka znaczących kontraktów: dwie duże umowy na dostawę pojazdów w układzie 4×4 i 6×6 na kwotę blisko 880 mln złotych z terminem realizacji odpowiednio do 2026 i 2027 roku.

Konsorcjum PGZ-Pilica+ zawarło w Zamościu umowę ramową z Agencją Uzbrojenia MON na dostawy dwudziestu jeden Przeciwlotniczych Systemów Rakietowo-Artyleryjskich (PSR-A) Pilica+, w ramach którego spółka JELCZ Sp. z o.o. odpowiada za dostarczenie kilku typów podwozi dostosowanych do wymagań systemu.

JELCZ dla modułów wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych

W połowie grudnia 2022 r. została zawarta umowa wykonawcza na dostawy pojazdów i podwozi specjalnych JELCZ dla modułów wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych zakontraktowanych w Stanach Zjednoczonych oraz w Korei Południowej. Przedmiotem tego kontraktu jest realizacja łącznie 59 podwozi specjalnych oraz pojazdów amunicyjnych, które stanowić będą nośnik zarówno dla pozyskiwanych z Korei Południowej wyrzutni K239 Chunmoo jak i zamawianych w Stanach Zjednoczonych systemów HIMARS.

Wartość zamówienia wynosi ok. 330 mln zł brutto, a dostawy pojazdów zostaną zrealizowane w latach 2023-2024. W minionym roku spółka przekazała do wojska ponad 350 podwozi w różnych konfiguracjach w ramach już realizowanych zobowiązań wieloletnich.

Zakład JELCZ w Jelczu-Laskowicach: praca i zatrudnienie

Rozwój spółki JELCZ Sp. z o.o. jest bardzo istotny dla lokalnej społeczności. Przedsiębiorstwo jest ikoną polskiej myśli motoryzacyjnej, której rozwój miał przecież kluczowe znaczenia dla rozwoju naszego miasta i całej jego infrastruktury. Jako przedstawiciel lokalnych władz deklaruje współpracę z zarządem spółki w celu wsparcia realizacji planowanej inwestycji, ponieważ rozwój JELCZ Sp. z o.o. zawsze będzie ważny dla naszego miasta.
Bogdan Szczęśniak, burmistrz Jelcza-Laskowic.

Przedstawiciele Jelcza podkreślają, że spółks ma już na swoim koncie realizację ciągników i holowników przyczep oraz naczep, a także transporterów specjalnych do dostarczonych przez firmy amerykańskie elementów systemu IBCS/Patriot realizowanych w ramach programu WISŁA.

– Rok 2022, który zapisał się w historii zakładu dostarczeniem pierwszych 19 ciągników do zestawu JAK, który jest pierwszym tego typu pojazdem o tak wysokiej mobilności przeznaczonym do pokonywania przeszkód terenowych, służącym do transportu czołgów i ciężkiego sprzętu gąsienicowego pokazuje, że spółka JELCZ to niekwestionowanym lider w segmencie dostaw podwozi pod zabudowy specjalistyczne dla Wojska Polskiego. Inwestycje planowane w JELCZ Sp. z o.o. są więc jednym ze strategicznych elementów rozbudowy potencjału produkcyjnego całej grupy kapitałowej – informuje spółka.

JELCZ/jr