4. Powojenny Wrocław na fotografiach Krystyny Gorazdowskiej
Tramwaj linii 2 skręcający w ulicę Szajnochy, Wrocław 1947 rok. Krystyna Gorazdowska
Tramwaj linii 2 skręcający w ulicę Szajnochy, Wrocław 1947 rok.

Jest rok 1947. Tramwaj – wyprodukowany przed wojną we Wrocławiu Linke-Hofmann Standard – skręca w ulicę Szajnochy. A może stoi na przystanku? Ludzie tłoczą się na jego schodkach, gdzieś obok przejeżdża rowerzysta, a w bramę Piotra Włosta, w której stanęła fotografka, wchodzą dwie kobiety z wózkiem. Brama zawali się za dwa lata – w lipcu 1949 roku. Czas zatrzymany w kadrze zostanie. Zobaczcie zdjęcia powojennego Wrocławia autorstwa Krystyny Gorazdowskiej.

Krystyna Gorazdowska (1912-1988), warszawianka, we Wrocławiu spędza 7 lat. Od 1945 do 1952 roku dokumentuje zniszczenia wojenne i odbudowę miasta. Pracuje w Wydziale Budownictwa Urzędu Miasta. Uznawana jest za jedną z najciekawszych powojennych dokumentalistek w Polsce. Jej zdjęcia w dużej rozdzielczości możecie znaleźć w zdigitalizowanej kolekcji Muzeum Architektury we Wrocławiu.