3. Wiadomości z regionu
  4. Pomysł na weekend: Centrum Przyrodniczo-Edukacyjne Karkonoskiego Parku Narodowego
Kolaż trzech fotografii Rafała Kotylaka przedstawiających Centrum Przyrodniczo-Edukacyjne Karkonoskiego Parku Narodowego, Pałac Sobieszów fot. Rafał Kotylak

Dwie nowoczesne multimedialne ekspozycje (wszystkiego można dotykać!), a do tego strefa relaksu i miejsce, w którym odbywają się kiermasze, a wszystko to w nowej siedzibie Karkonoskiego Parku Narodowego w osiemnastowiecznym Pałacu Sobieszów. Warto się tu wybrać zwłaszcza wtedy, gdy pogoda w Karkonoszach nie jest najlepsza.

W Centrum Przyrodniczo-Edukacyjnym Karkonoskiego Parku Narodowego można zobaczyć dwie bardzo nowoczesne, interaktywne ekspozycje.

Powiększ obraz: Centrum Przyrodniczo-Edukacyjne Karkonoskiego Parku Narodowego, Pałac Sobieszów fot. Rafał Kotylak
Centrum Przyrodniczo-Edukacyjne Karkonoskiego Parku Narodowego, Pałac Sobieszów

„Klimatyczne Karkonosze” w wielkiej stajni

Pierwsza z nich - „Klimatyczne Karkonosze” - ma prawie 1600 m kw powierzchni i mieści się w budynku wielkiej stajni. Obejmuje sześć dużych sal tematycznych, w których można poznać m.in. geologiczną historię powstania Karkonoszy, a także zobaczyć skały i minerały, z których zbudowane jest to pasmo górskie.

Sale zaaranżowane są w tajemniczym i lekko futurystycznym klimacie. Ogromnym atutem całej wystawy „Klimatyczne Karkonosze” jest to, że można wszystkiego dotykać!

„Pałac Sobieszów” z fotoplastykonem i filmami

Druga ekspozycja, „Pałac Sobieszów” zajmuje ok. 550 m kw i obejmuje 8 sal tematycznych.

Jest rozlokowana na parterze budynku pałacowego zaprasza zwiedzających w podróż w czasie. Jej celem jest zaprezentowanie historii i genaologii śląskiego rodu Schaffgotschów.

W gabinecie zarządcy zwiedzający mogą zapoznać się z kopiami oryginalnych dokumentów majątku, a w sali gospodarki leśnej zwiedzający mogą doświadczyć, jak ciężko pracowali karkonoscy drwale w dawnych czasach.

W kolejnym pomieszczeniu przez wizjery w specjalnie zbudowanym fotoplastykonie można przyjrzeć się przedstawicielom okolicznej przyrody - na starych grafikach i współczesnych filmach przyrodniczych.

Ostatnia sala ekspozycyjna opowiada o Karkonoskim Parku Narodowym, który - zawiadując terenami dawnego majątku hrabiowskiego - stał się poniekąd spadkobiercą rodu Schaffgotschów.
Twórcy wystawy

Informacje praktyczne

• Godziny otwarcia: obie ekspozycje czynne są od wtorku do niedzieli w godzinach 9.00-17.00 (ostatnie wejście o 16.00).
  • Dojazd: Centrum mieści się na trasie Karpacz – Szklarska Poręba w granicach miasta Jelenia Góra. Można się tam dostać samochodem (na terenie obiektu znajduje się duży bezpłatny parking, także dla autokarów) lub komunikację miejską (MZK Jelenia Góra, autobusy linii: 7,9,15. Przystanek autobusowy znajduje się tuż przy bramie wejściowej na teren obiektu), pociągiem (dworzec PKP Jelenia Góra Sobieszów znajduje się tylko 800 m od obiektu).
  • Adres: Centrum Przyrodniczo-Edukacyjne Pałac Sobieszów, ul. Cieplicka 196 A, 58-570 Jelenia Góra.
  • Kontakt: tel. 75 609 91 00, e-mail: cpe[at]kpnmab.pl, bilety: na stronie Karkonoskiego Parku Narodowego.

Źródło: materiały prasowe