Jakość powietrza: dobra

4. Seniorzy dostaną 13. i 14. emeryturę oraz rekordową podwyżkę emerytur i rent [19.10.2022]
Na zdjęciu starsza kobieta trzyma w rękach portmonetkę i banknoty schuterstock
Na zdjęciu starsza kobieta trzyma w rękach portmonetkę i banknoty

Na tę informację czekało miliony emerytów i rencistów. Rząd zdecydował i seniorzy dostaną więcej pieniędzy w ramach przyszłorocznej waloryzacji emerytur i rent. Osoby starsze mogą także liczyć na trzynastą i czternastą emeryturę w 2023 roku. Zobacz, ile pieniędzy dostaną seniorzy.

Emeryci dostaną więcej pieniędzy, będą trzynasta i czternasta emerytura

W środę, 19 października br. Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej powiedziała w „Sygnałach Dnia” Programu I Polskiego Radia, że w przyszłym roku zostanie wypłacona nie tylko 13., ale też 14. emerytura. – Nie ma jeszcze ostatecznego kształtu ustawy, ale przyszłoroczna czternastka będzie na poziomie minimalnej emerytury – zapowiedziała Marlena Maląg.

13. i 14. emerytura w 2023 roku. Zobacz, ile wyniosą

Marlena Maląg powiedziała, że 14. emerytura będzie na poziomie minimalnej emerytury. – Jeśli minimalna emerytura w przyszłym roku będzie wynosiła 1588 zł brutto, to również na tym poziomie będzie 13. emerytura, a także 14. emerytura. Jednak, co do ostatecznego kształtu 14. emerytury jeszcze chwilę poczekamy, bo pracujemy nad ustawą – zaznaczyła minister.

Warto przypomnieć, że posłowie już zajmują się petycją obywatelską, której inicjatorzy domagają się wypłaty 500 zł dla małżeństw z długoletnim stażem. Czy nowe 500 plus będzie dla wszystkich, czy będzie kryterium dochodowe i kto będzie finansował nowe świadczenie 500+?

Podwyżki emerytur i rent w 2023 roku. Zobacz, ile dostaną seniorzy

Natomiast 18 października br. premier RP ogłosił decyzję rządu w sprawie wyższych emerytur dla seniorów w 2023 roku. Z informacji wynika, że od marca 2023 r. najniższa emerytura wyniesie 1588,44 zł. W sumie waloryzacja emerytur i rent w 2023 r. wyniesie co najmniej 13,8 proc. W przyszłym roku najniższa emerytura i renta wzrośnie co najmniej o 250 zł.

Seniorzy mają także szansę na dodatkowe pieniądze, co miesiąc i do końca życia dla seniorów? Taką możliwość daje podwójna emerytura.

Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej wyjaśnia, że ustalenie wskaźnika waloryzacji emerytur i rent na poziomie 113,8 proc. oznacza, że najniższa emerytura, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renta rodzinna i renta socjalna wzrosną w 2023 roku do 1588,44 zł z 1338,44 zł. Natomiast najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy wzrośnie do 1191,33 zł z 1003,83 zł w 2022 roku – dodaje minister.

– W przyszłym roku proponujemy waloryzację procentowo-kwotową, Gwarantujemy, że od marca 2023 roku świadczenia wzrosną nie mniej niż o 250 zł – Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej.

Rzeczywisty wskaźnik waloryzacji emerytur i rent znany będzie w pierwszej połowie lutego, po podaniu przez Główny Urząd Statystyczny realnych wartości inflacji i wzrostu wynagrodzeń w 2022 r.