4. Pociągiem z Wrocławia do Warszawy najwolniej od dzisięciu lat. Nowy rozkład jazdy PKP i KD
Od niedzieli 4 września wchodzi nowy rozkład jazdy. Przygotujmy się na zmiany w kursowaniu pociągów fot.Tomasz Hołod / www.wroclaw.pl

Przygotujmy się na zmiany w kursowaniu pociągów. Od niedzieli, 4 września, wchodzi w życie nowy rozkład jazdy PKP oraz Kolei Dolnośląskich (KD). Podróż pociągiem z Warszawy do Wrocławia niestety się wydłuży. Natomiast KD oferują nowe połączenie do Lądka-Zdroju i Stronia Śląskiego.

Wchodzący w życie od niedzieli (4 września) nowy rozkład jazdy pociągów PKP i Kolei Dolnośląskich przynosi zmiany w kursowaniu pociągów. Rozkład będzie obowiązywał do 5 listopada br.

Nowy rozkład jazdy pociągów. Na linii z Warszawy do Wrocławia zostało tylko jedno pendolino

Jedyny skład pendolino, jaki pozostał na trasie z Wawszawy Centralnej do Wrocławia Głównego według nowego rozkładu pokona tę trasę w 4 godziny 15 minut. Wyjedzie ze stolicy o godz. 17.10, do Wrocławia dojedzie o godz. 21.25.

Natomiast z Wrocławia Głównego do Warszawy Centralnej pendolino pojedzie szybciej niż w przeciwnym kierunku, bo w 3 godziny i 58 minut. Wyruszy od nas o godz. 5.38, a na miejsce dojedzie o godz. 9.36.

Będą jeszcze dwa tańsze składy kategorii Intercity i jeden ekspres, które dotrą z Wrocławia na Mazowsze w około 4 godziny 30 minut.

Pozostałym pociągom przejazd na tej trasie zajmie około 5 godzin. To oznacza, że oferta na trasie: Wrocław Główny - Warszawa Centralna będzie najgorsza od lat.

Przypomnijmy, że w 2015 r. pendolino pokonywało ten odcinek w 3 godziny 28 minut. Kilka lat temu jeździły tam cztery pary takich pociągów, a dziś została tylko jedna.

Przedstawiciele PKP Intercity wyjaśniają, że powodem wydłużenia przejazdów jest kumulacja kilku remontów.

Chodzi o przedłużenie zamknięcia jednego z torów na bardzo obciążonej ruchem Centralnej Magistrali Kolejowej. Do tego dochodzą inne roboty, w tym mocno opóźniona przebudowa stacji Wrocław Brochów, modernizacja odcinka linii w Opolu czy przebudowa Dworca Zachodniego w Warszawie.

Nowy rozkład jazdy pociągów. Połączenia do Lądka-Zdroju i Stronia Śląskiego

Do nowego rozkładu jazdy KD, który będzie obowiązywał od 4 września dodano nowe połączenia. Pojedziemy z Wrocławia i innych miast regionu do Lądka-Zdroju i Stronia Śląskiego. Jednak dostaniemy się tam z przesiadką.

Na przykład pasażer jadący z Wrocławia dojedzie pociągiem do stacji Kłodzko Miasto. Tam będzie na niego czekał autobus KD, którym dojedzie do wymienionych miejscowości, czyli Lądka-Zdroju i Stronia Śl.

Wracają pociągi do czeskiego Lichkova, a do Skalnego Miasta tylko do końca września

Wraz z zakończeniem wakacji do zmian doszło na trasach transgranicznych. Od 1 września do Lichkova znów można dojechać pociągiem, bo PKP PLK skończył remont na tej trasie.

Natomiast jeszcze tylko do 28 września utrzymane będzie połączenie KD do czeskiego Adrspachu, gdzie mieści się słynne Skalne Miasto, bardzo popularne wśród turystów.

Również od 28 września zmniejszona będzie liczba par połączeń na trasie do Trutnova z Sędzisławia, która również cieszy się największą popularnością w okresie wakacyjnym.

Połączenia zostaną utrzymane na terenie Polski, komunikując z linią z Wrocławia do Jeleniej Góry mieszkańców miejscowości powiatu kamiennogórskiego.

Nowy rozkład jazdy pociągów: Ceny biletów na pociągi PKP do Warszawy

• Wrocław Główny - Warszawa Centralna (penodlino): 169 zł (II klasa), 268 zł (I klasa)
  • Wrocław Główny - Warszawa Centralna (TLK): 80 zł
  • Wrocław Główny - Warszawa Centralna (PKP Intercity): 75 zł (II kl.) i 97 zł (I kl.)